Do zadnjega sedeža napolnjena plenarna dvorana Evropskega parlamenta je bila pozno sinoči prizorišče zadnjega soočenja vodilnih kandidatov evropskih političnih družin pred evropskimi volitvami, ki bodo v EU potekale konec naslednjega tedna, od 24. do 26. maja. Uro in pol dolgo soočenje šesterice špicenkandidatov, ki se je pravzaprav razživelo šele po slabi uri precej blagega kresanja mnenj, je naslovilo nekatere glavne evropske teme aktualnega političnega trenutka. To so seveda migracije, ekologija in podnebne spremembe, položaj mladih, obdavčenje korporacij in zunanja politika.
Minimalna plača in minimalna obdavčitev podjetij
Že uvodni nagovor kandidatov je pokazal, da se bo osrednja linija konfrontacije med prvim favoritom za naslednika Jeana Clauda Junckerja Manfredom Webrom iz Evropske ljudske stranke (EPP) in med njegovim socialističnim izzivalcem, poliglotom Frankom Timmermansom (S&D). Žensko politično moč sta zastopali liberalka Margrethe Vestager (Alde) in kandidatka Evropskih zelenih Ska Keller. Z obrobnejšima, a politično zelo jasnima profiloma pa sta nastopila kandidat evroskeptičnih konservativcev in reformistov Jan Zahradil in na levi eden od dveh vodilnih kandidatov evropske levice, sindikalist Nico Cue. Njihova ženska kandidatka je bila Violeta Tomič, ki pa po predzadnjem soočenju v Maastrichtu ni pustila najboljšega vtisa.
V prvi razpravi o migracijah se je Weber zavzel za zaščito zunanje meje, skupaj s Timmermansom pa sta se strinjala, da je treba migracije zajeziti v Afriki z velikim evropskim načrtom. Zahradil je kritiziral obvezne begunske kvote, Cue pa je menil, da so migracije priložnost za obogatitev in oživitev evropske družbe. Pri okoljskih temah je pričakovano izstopala Kellerjeva, ki je pozvala k ustavitvi predvsem kmetijskih subvencij, ki škodijo okolju. Timmermans je ponovil poziv k uvedbi evropskega davka na ogljikov dioksid, Weber pa okrepitev naporov za zagotovitev ogljično nevtralne Evrope.
Za okrepitev zaposlenosti mladih je Timmermans predlagal razširitev programa študentske izmenjave Erasmus na vse mlade v Evropi, Zahradil pa zagotovitev podjetjem prijaznega okolja. Weber bi položaj mladih reševal z močno ekonomijo, Cue želi ustrezno minimalno plačo po celotni EU. Glede obdavčenja korporacij je izstopala evropska komisarka za konkurenčnost Vestagerjeva, ki je dejala, da je davčna oaza prostor, kjer vsak plačuje svoje davke. Timmermans pa se zavzema za uvedbo evropskega 18-odstotnega minimalnega davka na dohodek podjetij.
Forma špicenkandidatov potrebuje vsaj še desetletje
Med izkušenimi poročevalci iz Bruslja je po soočenju prevladovala ocena, da je bilo soočenje precej nezanimivo in da kandidati niso predstavili svežih idej. Nekateri so bili bolj razumevajoči za proces špicenkandidatov, češ da potrebuje kakšno desetletje, da se bo razvil v obliko, ki bo bolj pritegnila volivce po celotni Evropi. Kljub temu, da so evropske volitve največja vaja iz demokracije v svetovnem merilu, pa še vedno prevladujejo nacionalne teme in nacionalne kampanje nad evropsko. Glavni namen soočenja vodilnih kandidatov, ki je bil vpeljan na prejšnjih evropskih volitvah leta 2014, je dvig volilne udeležbe, ki v EU znaša povprečno okoli 35-odstotkov, v Sloveniji pa je še za okoli 10-odstotnih točk nižja.