Sova in Knovs v patpoložaju

Uroš Esih Uroš Esih
23.10.2019 18:30

Spor med parlamentarnimi nadzorniki in vodstvom Sove glede pristojnosti pri nadzoru zaposlovanja v obveščevalni agenciji se počasi seli pred ustavne sodnike.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) državnega zbora je v torek opravila že drugi nadzor v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) v zvezi z zakonitostjo zaposlitve znanke predsednika vlade Marjana Šarca. V drugo so želeli preveriti tudi zakonitost zaposlitve sorodnice bivše predsednice Nove Slovenije, zdaj pa evropske poslanke, Ljudmile Novak. In že drugič je bil nadzor neuspešen, saj je direktor Sove Rajko Kozmelj zavrnil predsednika Knovsa Mateja Tonina, tudi predsednika Nove Slovenije, da razkrije dokumentacijo o omenjenih zaposlitvah.

SD na dveh stolih

V merjenju moči med Knovsom na eni strani ter Sovo in predsednikom vlade Marjanom Šarcem na drugi je torej pri vprašanju pristojnosti in načina nadzora nad zaposlitvami v Sovi prišlo do patpoložaja. Na vprašanje, ali bo Knovs še v tretje poskušal priti do dokumentacije v zvezi z omenjenima zaposlitvama, nam Tonin ni mogel odgovoriti, saj bi tako šlo za izdajo tajnega podatka. Je pa nam povedal, da Knovs skupaj s pravno službo državnega zbora preigrava možne scenarije in poti, kako bi spor glede pristojnosti parlamentarne komisije pri nadzoru Sove spravili na ustavno sodišče, ki bi nato odločilo, kdo ima v tem primeru prav. S tem bi se epilog afere, ki zaposluje predvsem desno opozicijo, precej zamaknil.
V javnosti je znano zlasti pravno mnenje profesorja z Evropske pravne fakultete dr. Anžeta Erbežnika, na katerega se opira tudi Tonin, ki Knovsu pripisuje vse pristojnosti za preverjanje zaposlitev v Sovi. Direktor Sove Kozmelj na drugi strani trdi, da Knovs teh prisojnosti nima, vsekakor ne v obsegu preverjanja zaposlitev, kot so si zamislili parlamentarni nadzorniki, kjer ima večino opozicija.
Kar se tiče koalicijskih strank se nevpletene ​stranke izogibajo komentarjem o merjenju moči med Knovsom in Sovo ter predsednikom vlade Šarcem. Neuradno je v SAB, Desusu in SMC slišati mnenja, da gre za zadevo, ki se tiče predsednika vlade. Edina koalicijska stranka, ki ima svoje stališče, je SD. Predsednik SD Dejan Židan se je zavzel za razjasnitev dilem o pristojnosti komisije. Židan se je s tem postavil v vmesni prostor med predsednika vlade Šarca in Knovs. Šarec je namreč mnenja, da je preverjanje zaposlitev v Sovi stvar inšpektorata za javni sektor, ki je v primeru zaposlitve Šarčeve znanke v Sovi že začel inšpekcijski nadzor.

V SDS nezadovoljni s Toninom

Iz vrst SDS pa prihaja vse več nezadovoljstva nad Toninovim vodenjem Knovsa in celo teženj po njegovi menjavi. Želeli bi si, da bi Tonin pogosteje skliceval seje Knovsa ter s tem vršil predvsem politični pritisk na predsednika vlade. Tonin, ki je po lastnih besedah zavezan k zakonitosti delovanja Knovsa, se je znašel med kladivom in nakovalom pri vodenju pomembne nadzorne komisije. Od zagovornikov stališč predsednika vlade in Sove letijo nanj obtožbe, da politično zlorablja Knovs, od SDS pa, da je preveč mehak in popustljiv pri vodenju komisije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta