Spomin na žrtve holokavsta: Rešeni deček danes upokojenec na Havajih

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
25.01.2019 17:01

Sinagoga Maribor je že desetič pripravila mednarodno znanstveno srečanje Vsako leto eno ime in letos sta bili imeni celo dve.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dan Stockhammer je s Havajev po video posnetku nagovoril udeležence srečanja v Mariboru.
Sašo Bizjak

V Mariboru je Center judovske dediščine Sinagoga v sodelovanju z Univerzitetno knjižnico Maribor že desetič pripravil mednarodni znanstveni simpozij o holokavstu, katerega žrtev se spominjamo v nedeljo, 27. januarja, z naslovom Vsako leto eno ime. Predsinočnjim ga je slovesno odprl predsednik države Borut Pahor.
Letos sta bila v ospredju Ivan in Ljubica Župančič, ki sta v Banjaluki pred pregonom ustašev rešila devetletnega judovskega dečka Dana Stockhammerja. Jeruzalemski muzej Vad Jašem ju je za njuno junaško dejanje razglasil za pravičnika med narodi, ki jih z njima imamo Slovenci že osemnajst. Filmsko zgodbo reševanja malega Dana, ki ga je v Zagrebu ustašem kasneje otela še Olga Rajšek, in to s pomočjo zagrebškega nadškofa Alojzija Stepinca, a ga je morala pokatoličiti, je razgrnil zgodovinar, geograf in direktor Sinagoge Boris Hajdinjak. Posebno presenečenje je bilo, da je Hajdinjak danes 85-letnega Stockhammerja našel na Havajih. Nekdanji zdravnik v Čikagu, Jugoslavijo je zapustil leta 1966, je udeležence nagovoril po videu: "Izjemno sem počaščen, da ob mednarodnem dnevu spomina lahko sodelujem z vami, in ponosen sem, da sta Ljubica, ki mi je bila kot mati, in Ivan Župančič postala pravičnika med narodi. Kar opravljate s pripovedovanjem naših zgodb, je življenjskega pomena, še posebej v luči današnjega razpoloženja v svetu."
Ker sta Župančičeva delovala v Bosni, je bilo letošnje srečanje posvečeno predvsem holokavstu v tej nekdanji jugoslovanski republiki. Med predavatelji iz Slovenije, Bosne in Hrvaške je bil tudi zagrebški zgodovinar Ivo Goldstein, ki je pred kratkim izdal monografijo o "delovnem taborišču in tudi taborišču smrti" Jasenovac. O tem je sinoči pred širšim občinstvom nastopil tudi v Salonu uporabnih umetnosti. Zavrnil je laži nekaterih revizionistov, da naj bi bilo v tem hrvaškem kraju smrti pomorjenih bistveno manj ljudi kot 84 tisoč. "Mislim, da jih je v resnici bilo še za do dvajset odstotkov več, saj se žrtve še zmeraj iščejo in popisujejo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta