V Sindikatu policistov Slovenije napovedujejo, da bo notranje ministrstvo v prihodnjih dneh podpisalo spremembe pravilnika, ki bo z določenimi omejitvami policistom na vidnih mestih omogočal tetovaže. Po trenutno veljavni zakonodaji to namreč ni mogoče in je prepovedano. "V Sindikatu policistov Slovenije smo vas že večkrat obveščali, da si prizadevamo za ureditev področja tetovaž policistov v slovenski Policiji. Pred časom je negativno mnenje na našo pobudo podal tudi Odbor za integriteto in etiko v Policiji, vendar smo z vztrajnostjo SPS in predvsem posluhom novega vodstva MNZ in Policije uspeli tudi na tem področju doseči pomemben premik. Tako so dolgoletna prizadevanja SPS, ki vseskozi zagovarja prilagoditev sistema družbenim spremembam, tik pred uresničitvijo," so zapisali. K spremembam je po navedbah sindikata, ki se že več let bori za spremembe, pripomogel predvsem posluh novega vodstva policije, ki ga je decembra lani prevzela Tatjana Bobnar.
Več svobode, a še vedno z nekaj omejitvami
Sprememba zakona bo policistom prinesla več svobode in možnosti izbire pri tetovažah, še vedno pa bodo veljala določena pravila in omejitve. Kot je zapisano na spletni strani Sindikata policistov Slovenije, je nov predlog sledeč: "Policistke oziroma policisti, kandidati za policiste in pomožni policisti (v nadaljevanju: policisti), smejo na vidnem mestu nositi tetovaže ali druge podobne poslikave po telesu v nevpadljivih barvah in največje velikosti 10 centimetrov, če z njimi ne spodbujajo ali razpihujejo sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, ki temeljijo na narodnostni, rasni, verski ali etnični pripadnosti, spolu, barvi kože, poreklu, premoženjskem stanju, izobrazbi, družbenem položaju, političnem ali drugem prepričanju, invalidnosti, spolni usmerjenosti ali na drug način krni ugled policije (ponižujoči, seksistični ali z nasilnimi podobami). Tetovaže ali druge poslikave niso dovoljene po predelu glave in vratu."
Kako je s tetovažami v slovenski vojski?
V sindikatu se zavedajo, da lahko posamezne tetovaže predstavljajo varnostno tveganje pri opravljanju službenih nalog. Te so lahko v določenih socialnih okoljih sprejete kot žaljive. Prav zato je priporočljivo, kot je zapisano na spletni strani Sindikata policistov Slovenije, pred namestitvijo tetovaže na vidno mesto pri delodajalcu preveriti, ali je v skladu z normami.
Slovenski policisti bodo torej odslej lahko imeli poslikave telesa, kar pa je v slovenski vojski mogoče že nekaj časa. A tudi tam obstajajo določena pravila. "Pripadniki morajo v službenem času morebitne tetovaže primerno zakriti, tako da z njimi ne vzbujajo pozornosti," je zapisano v uradnem pravilniku.
Po poročanju Svet 24 naj bi po nekaterih ocenah bilo največ tetoviranih v vojski, kreativni in medijski sferi, gostinstvu in kmetijstvu.