(SPREMLJAMO) Včeraj potrdili 470 okužb. Kacin: Težko pričakovanega upada še vedno ni, virusa je še vedno veliko v ...

A.L., STA
23.11.2020 09:44
V nedeljo so ob 1742 testih potrdili 470 okužb z novim koronavirusom, kar je najnižja številka v zadnjih dveh tednih, a je bilo narejenih tudi najmanj testov v več kot mesecu dni. Po vladnih podatkih je v nedeljo umrlo 45 covidnih bolnikov. V bolnišnicah jih je bilo 1292 (48 več kot dan prej), 201 je potreboval intenzivno nego (v soboto 198).
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Sašo Bizjak

Kot je vlada še sporočila na Twitterju, so v nedeljo iz bolnišnic v domačo oskrbo odpustili 29 covidnih bolnikov. Dan prej so jih odpustili 39.

Delež pozitivnih testov na novi koronavirus je bil tako v nedeljo nekaj manj kot 27-odstoten, kar je skoraj tri odstotne točke manj kot v soboto. Število umrlih covidnih bolnikov pa je tako kot v ponedeljek, torek in sredo prejšnji teden v nedeljo zoper preseglo 40. V soboto jih je umrlo 26, v četrtek in petek pa po 31. Skupno je doslej v državi umrlo 1097 covidnih bolnikov.

V nedeljo je bilo sicer opravljenih bistveno manj testov kot med tednom, ko so jih vsak dan opravili več kot pet oziroma šest tisoč ter vsak dan potrdili najmanj 1300 oziroma do več kot dva tisoč okužb. Tudi v soboto, ko so potrdili 1024 primerov koronavirusne okužbe, so opravili približno dvakrat toliko testov kot v nedeljo.

Po podatkih Sledilnika za covid-19 so v Sloveniji doslej skupaj potrdili 65.778 primerov okužb z novim koronavirusom, v državi pa je trenutno aktivnih 20.123 primerov, štirje več kot dan prej. 14-dnevna pojavnost okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev tako ostaja enaka, in sicer 960.

Okužbe se širijo na delovnem mestu

Vladni govorec Jelko Kacin je pojasnil, da so današnje številke podobne tistim izpred tedna dni, s to razliko, da je bil delež pozitivnih testov za eno odstotno točko nižji. Primerjava kaže, da se epidemija še ne umirja. "Nihamo na platoju, velikega in težko pričakovanega upada še vedno ni," je pojasnil in dodal, da se razmere vsaj ne poslabšujejo. "Vse to kaže, da je virusa zlasti na delovnem mestu več, kot ga uspemo identificirati."

{api_embed_photo}607842{/api_embed_photo}

Med občinami so včeraj izstopali Lendava z 29 okužbami, Laško s 14 okužbami, Kamnik z 12 in Šentjur z 11. V Beltincih, Murski Soboti, Pesnici, na Ptuju in v Sevnici so potrdili 9 okužb.

Veliko okužb še vedno beležijo tudi v domovih za starejše, v soboto so tam potrdili 96 novih okužb, aktivno okuženih je 2643, skupaj pa se je v drugem valu okužilo 4782 stanovalcev domov.

14.00

Pomurje ostaja na vrhu okuženosti z novim koronavirusom

Štirinajstdnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev v Pomurju sicer nekoliko pada, a s številom 1597 regija ostaja na vrhu okuženosti z novim koronavirusom. Med občinami, ki so izstopale v nedeljo, so Lendava z 29 okužbami ter Beltinci in Murska Sobota s po devetimi. Velik del okuženih ostaja v domovih za starejše.

13.45

V SVZ Hrastovec v zadnjem tednu brez okužb, pripravljajo se na postopno vračanje zdravih stanovalcev

V zadnjem tednu v Socialno varstvenem zavodu (SVZ) Hrastovec niso zaznali okužbe z novim koronavirusom, ozdravljenih pa je iz dneva v dan več, so sporočili iz zavoda. Tako nameravajo v naslednjih dneh začeti s postopnimi selitvami zdravih stanovalcev, ki so bili nastanjeni v športni dvorani Voličina, nazaj v njihovo prvotno bivalno okolje.

13.10

Bolnišnice s hitrimi testi ugotavljajo morebitne okužbe pri svojih zaposlenih

V bolnišnicah so že začeli testirati svoje zaposlene na okužbo z novim koronavirusom s hitrimi antigenskimi testi, zaenkrat testirajo del zaposlenih. V UKC Ljubljana denimo testirajo na ginekološki kliniki, v šempetrski bolnišnici so začeli testirati na vseh organizacijskih enotah. V novomeški bolnišnici bodo začeli na infekcijskem oddelku.

11.30

Soboška bolnišnica še vedno ne more sprejeti vseh bolnikov iz Pomurja

V Splošni bolnišnici Murska Sobota še ne morejo sprejemati vseh bolnikov iz Pomurja, ki je zaradi covida-19 najbolj prizadeta slovenska pokrajina, zato jih še vedno usmerjajo v druge bolnišnice. Upadanja števila bolnikov še ne zaznavajo, tudi pri njih pa imajo težave z odvozom umrlih, so pojasnili v bolnišnici.

Fotografija je simbolična.
EPA

11.00

Prašičerejci v drugem valu epidemije še globlje v težavah

Drugi val epidemije koronavirusa je v kmetijstvo, še posebej v prašičerejo, zarezal še globlje kot spomladanski, opozarja predsednik Slovenske zveze prašičerejcev Alojz Varga. Položaj prašičerejskih kmetij se je še poslabšal, v tem trenutku pa s cenami, ki jih dosegajo, ne pokrivajo več stroškov pridelave. Velike težave so tudi s prodajo prašičev.

9.00

Koronski SOS: Razkuževanje embalaže po prihodu iz trgovine ni potrebno

Marsikdo se sprašuje, ali lahko novi koronavirus v dom prinese z izdelki iz trgovine. A na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pravijo, da razkuževanje embalaže po prihodu iz trgovine ni potrebno, saj trenutno ni zanesljivih dokazov, da bi se okužba z novim koronavirusom lahko prenašala s hrano ali embalažo. Raje dosledno umivajmo roke.

Najboljša obramba za zaščito pred tem virusom in številnimi drugimi povzročitelji nalezljivih bolezni, ki so lahko na površini ali embalaži, je ustrezno umivanje rok. Umivanje z milom in toplo vodo mora trajati vsaj 20 sekund, nato pa je treba roke osušiti s čisto brisačo, so zapisali na NIJZ.

Kako naj varno obiščem trgovino?

Prebivalce so na NIJZ ponovno opozorili, da je pomembno, da se v trgovini zadržujemo čim krajši čas. Zato prebivalcem svetujejo, naj pridejo v trgovino s seznamom živil, ki jih potrebujejo, saj je tako izbira hitrejša. K hitrejši izbiri pa pripomore tudi, če obiščejo trgovine, ki jih poznajo in vedo, na katerih policah so izdelki, ki jih želijo kupiti.

Profimedia

Prebivalcem priporočajo, naj se ne zadržujejo v gneči, ki lahko nastane pri pekarni, delikatesi, mesarju ali drugje. V tem času naj gredo iskat izdelke iz drugih delov trgovine in se kasneje vrnejo na mesto, kjer je bila gneča.

Znova so poudarili, da si je treba ob vstopu in izstopu iz trgovine razkužiti roke. Ob tem priporočajo tudi, naj kupci ne prijemajo izdelkov po nepotrebnem. Po tem, ko so se dotaknili izdelkov, predmetov, tipkovnic pri plačevanju s karticami ali denarja pa naj se ne dotikajo obraza, dokler si ne umijejo rok.

Kaj naj z izdelki naredim doma?

Po vrnitvi domov in po tem, ko pospravijo izdelke, naj si prebivalci umijejo roke in očistijo površine, ki so jih uporabljali, so zapisali na NIJZ. "Pogosto in pravilno umivanje rok ter pogosto čiščenje površin v kuhinji z vodo in običajnim čistilom učinkovito zmanjša tveganje za okužbo," so poudarili.

Ali je treba izdelke doma razkužiti?

Na NIJZ so poudarili, da trenutno ni zanesljivih dokazov, da bi se okužba s koronavirusom lahko prenašala s hrano ali embalažo, zato razkuževanje ni potrebno. Opozorili so, da je lahko razkuževanje celo nevarno, ker razkužila in čistila niso primerna za uporabo na živilih, s čimer prebivalci tvegajo kemijsko onesnaženje oziroma zastrupitev.

8.15

Predlog šestega protikoronskega zakona pred več odbori

Kar trije odbori DZ imajo danes na dnevnem redu predlog novega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatne ukrepe za omilitev in odpravo posledic covida-19. Ukrepi tudi tokrat segajo na številna področja, vlado pa je pri njihovi pripravi vnovič vodila želja po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest.

DZ je doslej sprejel že pet protikoronskih zakonov, katerih namen je bila blažitev posledic epidemije tako za gospodarstvo kot prebivalce. Vlada zdaj predlaga podaljšanje nekaterih ukrepov in dodaja še nove. Vsi skupaj so vredni približno milijardo evrov.

Logarjeva: Ukrepe bo verjetno treba podaljšati, kaj to pomeni za šole? "Ljudje še vedno niso dojeli, da so oni tisti, ki ..."

Mateja Logar z infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je med današnjim gostovanjem v oddaji Dobro jutro na TV Slovenija spregovorila o tem, zakaj ukrepi ne delujejo tako, kot je bilo sprva pričakovano, kakšne so možnosti, da bi se otroci prihodnji teden vrnili v šole, pa tudi, kako je s podaljšanjem drugih ukrepov. Več --> TUKAJ.

Anže Malovrh/sta

7.00

Množično testiranje: Imamo 40.000 zdravstvenih delavcev, kapaciteta laboratorijev je 6000 na dan ...

Do 5. decembra naj bi ministrstva, kot je objavil premier Janez Janša na twitterju, pripravila vse potrebno za množično testiranje prebivalstva, s tem tednom naj bi pričeli redno testirati v zdravstvenih ustanovah in domovih za starostnike. Podrobnosti še niso znane, po besedah vodilnih v ustanovah, kjer naj bi testiranje izvajali, pa so odločitve, katere teste uporabiti in kako izvajati množično testiranje v ustanovah, nedorečene. Prav tako ni jasno, ali naj uporabijo antigenske teste, in če te, katere (na tržišču jih je več, so različnih kakovosti in cen), ali test PCR. Več --> TUKAJ.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta