Slovenija je varna država, ki se gospodarsko krepi, zato je leto 2019 v trendu gospodarskega okrevanja zadnje dobro leto, ki omogoča priložnosti za strukturne reforme. To je le ena od ugotovitev, s katero so se na zdaj že tradicionalnem srečanju pri predsedniku države Borutu Pahorju strinjali štirje predsedniki; poleg predsednika države še predsednik državnega zbora Dejan Židan, predsednik vlade Marjan Šarec in predsednik državnega sveta Alojz Kovšca.
Med reformami, ki bi se jih bilo treba nujno lotiti v prihodnjem letu, sta Pahor in Šarec izpostavila odpravo administrativnih ovir v poslovnem okolju, spremembe zdravstvenega sistema, davčno prestrukturiranje in reformo obrambno-varnostnega sistema.
Konec leta oziroma najkasneje v začetku novega bo predsednik države preveril politično pripravljenost za ponoven poskus ustavne spremembe volilnega sistema na način, da bi volivec dobil odločilno možnost vpliva na to, kdo bo sedel v državnem zboru.
Podpora predsednikov marakeškemu sporazumu
Tako Borut Pahor Pahor kot Marjan Šarec sta še enkrat potrdila, da je odločitev o pristopu k marakeškemu sporazumu za Slovenijo prava in pomembna. Zaradi pristopa k svežnju priporočil, kar je, tako Pahor, marakeški sporazum, Slovenija ni ogrožena in ne bo. Je pa multilateralizem za našo državo, ki ne sodi med velesile, toliko bolj pomemben, saj če ne bo skupnega dogovora, bodo tiste države, ki so manj močne, prve žrtve varnostnih komplikacij, je ocenil predsednik države. Premier Šarec pa je pojasnil, da Slovenijo v Marakešu zastopa državni sekretar z notranjega ministrstva Sandi Čurin, ker je vprašanje migracij vprašanje notranjega ministrstva, sam Čurin pa se s tem vprašanjem ukvarja operativno. Ob tem je Šarec ponovil, da so države, ki niso pristopile k sporazumu, to storile zaradi notranjepolitičnih razlogov.