Slovenska policija razpolaga z okoli 2700 vozili, šestimi helikopterji, šestimi čolni, pozabiti pa seveda ne gre na znameniti vodni top. Toda stanje je marsikje alarmantno in marsikatero od naštetih vozil ali plovil je nefunkcionalno.
Helikopterji policije so še zmeraj vsi na tleh. Kot je pred dnevi poročal Dnevnik, je vseh šest policijskih helikopterjev prizemljenih vse od 25. januarja, ko se je pokvaril zadnji med njimi. Policija je sicer napovedala, da bi v teh dneh lahko bila aktivna dva helikopterja, a se to do včeraj še ni zgodilo. Vsi helikopterji so neuporabni. Policijski helikopterji imajo že nekaj časa hude tehnične težave, po razpoložljivih statistikah sta bila lani od šestih helikopterjev le dva razpoložljiva več kot polovico dni v letu. Po podatkih generalne policijske uprave vsako leto beležijo okoli deset izrednih dogodkov s helikopterji: sem sodijo tehnične okvare, napake in dogodki, ki vplivajo na varnost letenja. Najstarejši helikopter policije je letnik 1980, najmlajši pa 2007. V poročilu policije za leto 2017 (za lani javnih podatkov še ni) je navedeno, da je policija s helikopterji opravila skupaj 1440 ur letenja, od tega 651 ur za operativno delo policije, 409 ur za humanitarne naloge in 380 ur za usposabljanja posadk. "Opravljenih je bilo 244 intervencij helikopterske nujne medicinske pomoči, v katerih je bilo prepeljanih 244 poškodovanih ali obolelih, in 65 intervencij v gorah, v katerih je bilo pripeljanih 67 poškodovanih ali obolelih gornikov. Iz baze v Mariboru je bilo opravljenih 162 ur za helikoptersko nujno medicinsko pomoč, prepeljanih pa 176 poškodovanih in obolelih," je zapisano v poročilu.
Helikopter za slabih 15 milijonov
Na vprašanje, kakšni so načrti za sanacijo stanja, na generalni policijski upravi odgovarjajo, da policija ves čas aktivno izvaja program posodobitve in obnove Letalske policijske enote. V letu 2016 je bil izdelan Temeljni razvojni program Letalske policijske enote 2016-2025, v katerem je predvideno, da je za nemoteno delo treba posodobiti in poenotiti zrakoplove.
"Za potrebe izvajanja nalog policije smo ocenili, da je treba do leta 2025 nabaviti dva večnamenska transportna helikopterja in dva patruljno izvidniška helikopterja, na področju kadrovskih zadev pa, da je treba zaposliti manjkajoče kadre," pravijo na policiji. Zaposlitve pilotov in policistov tehnikov letalcev potekajo, prav tako je že podpisana pogodba za nabavo večnamenskega transportnega helikopterja, ki bo dobavljen v zadnjem kvartalu tega leta. V zvezi s tem helikopterjem na policiji "glede namigovanj in špekulacij glede opreme" ponavljajo, da gre za nakup večnamenskega transportnega helikopterja. "Poznavalcem to veliko pove, za druge pa v vednost, da vrednost javnega naročila večnamenskega transportnega helikopterja v skupni vrednosti 14.624.048 evrov vključuje tudi vzdrževanje helikopterja v vrednosti milijona evrov in šolanje posadk."
Denar tudi za opremo policistov
Z zagotovljenimi denarjem iz proračuna namerava policija letos prednostno nadaljevati opremljanje policistov z deli "nove" policijske uniforme. Gre za dodeljevanje dodatnih kosov uniforme in uvajanje manjkajočih. Policiste bodo opremili tudi z zaščitno opremo - kot so majice z balistično zaščito ter delno zaščito pred vrezi in vbodi. Nekaj denarja bo namenjenega tudi nadgradnji tega artikla v "balistični telovnik" z možnostjo nošenja nad oblačili.
Čolni na morju brez prestanka
Policija je pred dvema letoma in pol v uporabo prevzela nova patruljna čolna, ki ju za nadzor državne meje na morju uporabljajo koprski policisti. A po naših podatkih se tudi tukaj pogosto zgodi, da so čolni za krajši čas neplovni. Razlog naj bi bilo nepričakovano veliko število ur patruljirana v minulih letih, predvsem v času vročih odnosov med ribiči v Piranskem zalivu. Na policiji sicer teh informacij ne potrjujejo jasno, na naše vprašanje pa odgovarjajo: "Obe plovili, kupljeni v letu 2016, sta vzdrževani skladno z vzdrževalno pogodbo (motorji) in garancijo dobavitelja na dobavljeni plovili. Policija je v fazi dobave novih motorjev za predmetni plovili, s čimer bo zagotovljena kontinuiteta uporabe in zamenjava iztrošenih motorjev." Policija sicer že v preteklosti ni imela sreče s čolni, ti so se pogosto kvarili. Leta 2016, ko so dobili dva nova, so v pokoj poslali čoln P-89, ki je opravil kar 6300 ur, četudi so ga krstili šele leta 2009. Najstarejši je patruljni čoln P-111, ki je bil izdelan leta 1994. Tako zdaj policija uporablja šest patruljnih čolnov. Le mesec dni za novima patruljnima čolnoma na morju je namreč bil splovljen še en patruljni čoln, a ta na Ptujskem jezeru, saj je ta prvenstveno namenjen za opravljanje policijskih nalog na celinskih vodah. Piton, kot je službeno ime čolnu, je sicer registriran tudi za uporabo na morju.
Posodabljanje voznega parka
Z avtomobili je policija nekoliko na boljšem, saj so v letu 2016 pričeli intenzivneje posodabljati vozni park. Z novimi nakupi se je tako znižala povprečna starost voznega parka. Po podatkih za leto 2017 je povprečna starost vseh vozil tako 6,3 leta. Terenska vozila so tista, ki so v povprečju najstarejša - preko deset let, dobrih devet let imajo povprečno motorji, kombiji in tovorna vozila pa slabih devet. Preko 2700 vozil ima sicer policija skupno (podatki iz konca leta 2017). "Policija je v zadnjih letih z nabavo - nakupom okoli sto vozil letno - izvedla najnujnejše zamenjave iztrošenih vozil. Tako je lani kupila 124 vozil, predvsem je bil poudarek pri zamenjavi intervencijskih vozil, manjših terenskih vozil in specialnih patruljnih vozil za posamezne organizacijske enote. Za izvajanje zakonskih nalog ima policija v petletnem operativnem najemu, pričetem lani, tudi 340 belo-modro-rumenih patruljnih vozil," pravijo na generalni policijski upravi in dodajajo, da se v tem letu večina nabav vozil predvideva iz sredstev evropskih skladov, s tem denarjem pa bi nabavili okoli sto manjših terenskih vozil za nadzor državne meje in civilna patruljna vozila.