Moški in ženska, ki sta potovala po Italiji sta se po prvih podatkih bržkone tam tudi okužila, je za Odmeve dejala direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Nina Pirnat. Po zdaj znanih podatkih torej nista povezana s skupino prvih treh okuženih, kjer je šlo za trojico, ki je v organizirani skupini potovala po Maroku. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Repar Bornškove je stanje dvojice stabilno, oba sta ravnala po protokolih.
Šesti naj bi bil 32-letni moški iz okolice Maribora. Njegovo zdravstveno stanje je za zdaj stabilno. Kje se je okužil, še ni znano, pristojni podatke še zbirajo, poroča 24 ur.
Predstojnica infekcijske klinike ljubljanskega kliničnega centra Tatjana Lejko Zupanc je v oddaji navedla, da je stanje vseh okuženih dobro. Vsi so v izolaciji v bolnici, če bodo imeli več primerov ljudi, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, pa bodo tiste, ki simptomov bolezni ne kažejo, poslali domov.
{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1235612334825103362{/twitter}
Prvi primer potrjene okužbe je bil pri starejšemu Ljubljančanu, ki je minuli konec tedna pripotoval iz Maroka skozi Italijo in je zbolel za boleznijo, ki jo povzroča ta koronavirus, covid-19. Drugi in tretji okuženi pa sta bila njegova sopotnika na potovanju. Drugi znakov bolezni ne kaže, tretji ima lažje prehladno obolenje, so potrdili pristojni. Epidemiološka preiskava stikov tretjega okuženega še poteka.
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek je na nedavni novinarski konferenci, na kateri podatkov o tretjem okuženem še niso podali, pojasnila, da so danes na ministrstvu za zdravje potekala dodatna usklajevanja s ključnimi deležniki. S šestimi največjimi bolnišnicami so dogovarjali nadaljnje sistemske ukrepe, dopolnjevali protokole in usklajevali potrebo po opremi, kadrih ... Sestala se je tudi koordinacijska skupina za nalezljive bolezni. Po vseh sestankih pa vsa navodila in protokoli ostajajo enaki, je pojasnila Repar Bornškova.
Govorili so tudi o odpovedi javnih prireditev, ki prinašajo večje tveganje za širjenje okužbe, predvsem tiste v zaprtih prostorih. "Organizatorje pozivamo, da upoštevajo vsa higienska navodila, da uporabijo sredstva za preprečevanje okužb ...". Udeležbo na množičnih prireditvah in obisk nakupovalnih središč pa pristojni seveda odsvetujejo vsem bolnim in starejšim.
Direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Nina Pirnat je na novinarski konferenci pojasnila, da ves čas prejemajo tudi klice bolnikov, ki so bili v soboto med 20. uro in 21.30 na ljubljanski urgenci, torej v času, ko se je tam mudil tudi prvi oboleli s koronavirusom.
Epidemiologi so ugotovili, da je bil prvi bolnik, pri katerem so v Sloveniji potrdili okužbo z novim koronavirusom, v stiku z 19 sopotniki na potovanju v Maroku, od tega s 16 Slovenci in tremi Hrvati. Tistim, ki so bili z njim v tesnem stiku, so odvzeli bris. V zdravstvenem domu na Viču je bil v stiku s sedmimi osebami, so pojasnili pristojni.
Ministrstvo za zdravje na svoji spletni strani navaja, da so obvestili hrvaško stran o nastali situaciji, prav tako so vsem potnikom, ki so bili z okuženim v tesnem stiku, odvzeli brise zgornjih dihal. Direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje Nina Pirnat je danes na novinarski konferenci pojasnila, da ves čas prejemajo tudi klice bolnikov, ki so bili v soboto med 20. uro in 21.30 na ljubljanski urgenci, torej v času, ko se je tam mudil tudi omenjeni bolnik. Trenutno so prejeli okoli 30 klicev.
Vsem so podali navodila za samoopazovanje, torej naj bodo pozorni, če bodo v naslednjih dneh začeli kašljati, kihati, bodo imeli povišano telesno temperaturo in težave z dihanjem. V tem primeru naj pokličejo svojega zdravnika.
Opozorila je, da je možnost prenosa na ostale bolnike, ki so bili v tistem času na urgenci, zelo majhna, ker niso bili v tesnem stiku. Ampak da bi izključili tudi majhno možnost, so podali navodila tistim, ki so bili v bližini.
Se je pa od tega bolnika okužila druga oseba, pri kateri so potrdili okužbo. Z njim je bil namreč v tesnem kontaktu, skupaj sta potovala v in po Maroku.
Oboleli se je v Maroku poškodoval
Ljubljančan, ki je obolel za boleznijo covid-19, ki jo sproža novi koronavirus, se je 29. 2. vrnil s potovanja po Maroku, ki je potekalo v organizaciji slovenske turistične agencije. V skupini je bilo 15 ljudi, od tega 12 iz Slovenije in tri iz Hrvaške, je STA izvedela od enega od udeležencev potovanja. Moški se je mudil na desetdnevnem motorističnem potovanju po Maroku.
Kot je dodal sogovornik STA, ostali člani skupine z okuženim Ljubljančanom sicer niso bili veliko v stiku, saj je zadnjih nekaj dni potovanja preležal v sobi.
Lufthansa odpovedala 7100 letov
Lufthansa je za marec odpovedala 7100 evropskih letov zaradi naglega širjenja koronavirusa. Nemška letalska družba je sporočila, da bo večina odpovedanih letov notranjih letov znotraj Nemčije in letov v Italijo. Včeraj je nemška letalska skupina Lufthansa sporočila, da bo po svetu zaradi negativnih vplivov koronavirusa prizemljila 150 od skupno več kot 750 letal.
Prva okužba s koronavirusom tudi na avstrijskem Koroškem
Prvi primer okužbe z novim koronavirusom so danes zabeležili tudi v avstrijski zvezni deželi Koroška. Okužila se je 28-letna ženska iz mesta Velikovec, so sporočile deželne oblasti. V Avstriji so tako doslej vse skupaj potrdili 42 okužb.
Ženska bi se lahko okužila od prijateljice, pri kateri je bila konec februarja na obisku na Dunaju. Tudi pri prijateljici so namreč potrdili okužbo.
28-letnica iz Velikovca na avstrijskem Koroškem ima blage simptome koronavirusne bolezni 19 in je v karanteni, so po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA sporočili z deželnega ministrstva za zdravje.
Na Hrvaškem medtem število okuženih s koronavirusom ostaja deset. Je pa minister za zdravje Vili Beroš danes razglasil nevarnost epidemije, so sporočili z ministrstva. Ta administrativni ukrep mu omogoča, da v primeru krizne situacije po potrebi razporeja opremo in osebje v zdravstvenem sistemu, so dodali po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina.
Zaradi koronavirusa brez pouka več kot 290 milijonov otrok
Več držav je z namenom zajezitve širjenja novega koronavirusa zaprlo šole, med drugim sta vse šole zaprli Italija in Japonska. Po podatkih Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) je tako zaradi virusa doma več kot 290 milijonov otrok.
Po podatkih Unesca je 13 držav zaradi novega koronavirusa zaprlo vse šole, tako da je tam doma 290,5 milijona otrok. Še devet držav pa je šole zaprlo na posameznih območjih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay je ob tem dejala, da je začasno zaprtje šol v času kriz nekaj običajnega. Vendar pa je po njenih besedah trenutna globalna razsežnost in hitrost motenj v izobraževanju brez primere. Če se bo to nadaljevalo, bi lahko ogrozilo pravico do izobraževanja, je poudarila.
V Italiji so v skladu s sredino odločitvijo tamkajšnje vlade od danes do 15. marca zaprti vrtci, šole in univerze po vsej državi. Ukrep zadeva 7,6 milijona šolarjev in dijakov ter 1,7 milijona študentov.
Univerze pa predavanja objavljajo v obliki podkastov
Gradiva za pouk so tako nekatere šole začele objavljati na spletu in prosile starše, naj ga z otroki obravnavajo. Univerze pa predavanja objavljajo v obliki podkastov. Številni starši imajo težave z varstvom otrok. Obrnili so se na stare starše in varuške, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Italijanska vlada je odločila tudi, da bodo do 15. marca vse športne prireditve potekale brez gledalcev. Do 3. aprila pa bodo v Italiji, kjer se je z virusom okužilo več kot 3000 ljudi, 107 pa jih je umrlo, zaprti vsi javni prostori, kot so kinematografi, gledališča in fitnesi.
Za podobne ukrepe se je danes odločila grška vlada, kjer bodo do petka zaprte šole in univerze v regijah Ahaja in Elis na Peloponezu ter na otoku Zakintos. Tam so za dva dni odpovedali tudi množične dogodke v kinematografih, gledališčih in muzejih.
Združenje nemških učiteljev je ob tem posvarilo pred popolnim zaprtjem šol
Skoraj vse šole so zaprli tudi na Japonskem. Pouka na tamkajšnjih šolah predvidoma ne bo do začetka aprila. V Južni Koreji, kjer se je okužilo več kot 6000 ljudi, pa so začetek naslednjega semestra preložili na 23. marec.
Tudi v Iranu bodo do začetka aprila zaprte šole in univerze. Velike kulturne in športne dogodke so odpovedali že pred tem, skrajšali pa so tudi delovni čas.
V Indiji bodo medtem z namenom preprečevanja širjenja virusa do konca marca zaprte vse osnovne šole v prestolnici New Delhi.
V Franciji pa je na območjih z največjim številom okuženih zaprtih okoli 120 šol, še navaja AFP.
Združenje nemških učiteljev je ob tem posvarilo pred popolnim zaprtjem šol, kot je to storila Italija. V Nemčiji, kjer so doslej zabeležili več kot 240 okužb, sicer šol še niso zaprli.
Koronavirus tudi v BiH, v Švici zahteval prvo smrt
Novi koronavirus je v Švici zahteval prvo smrtno žrtev, v Bosni in Hercegovini pa so zabeležili prva primera okužbe. Gre za moškega, ki se je vrnil iz Italije, in njegovega sina. Iz drugih evropskih držav poročajo o povečanju števila okuženih. V Avstriji se je doslej z virusom okužilo 40 ljudi, v Nemčiji pa 349.
V BiH sta se okužila moški, ki dela v Italiji, in njegov sin, ki skupaj z materjo živi v Banjaluki, poročajo tuje tiskovne agencije. Moški, ki je imel povišano telesno temperaturo, se je ob vrnitvi v BiH sam oglasil pri zdravniku, da bi se testiral za novi koronavirus. Zdaj je v bolnišnici, njegovo zdravstveno stanje je stabilno, počuti pa se dobro, je sporočil minister Republike Srbske za zdravje Alen Šeranić.
Nato so testirali njegove družinske člane, pri čemer je bil sin pozitiven. Ta ni v bolnišnici, je pa pod nadzorom. Šola, ki jo obiskuje, bo ostala zaprta, dokler ne bodo opravili dezinfekcije, je navedel minister.
V Franciji je število okuženih od srede naraslo za 92
Iz Švice pa poročajo o prvi smrtni žrtvi novega koronavirusa, gre za 74-letno žensko iz kantona Vaud na zahodu države. V bolnišnici je bila od torka, umrla pa je ponoči. Po poročanju švicarskih medijev je v državi okuženih več kot 60 ljudi.
Število okužb se povečuje tudi v Avstriji, kjer se je po zadnjih podatkih doslej okužilo 40 ljudi. Prva človeka, ki sta bila v Avstriji pozitivna na koronavirus, sta medtem že ozdravela, poročajo tuje tiskovne agencije.
Po zadnjih podatkih sta okužena tudi dva človeka v italijanski deželi Dolina Aoste, tako da se je virus razširil v vseh 20 dežel v sosednji državi. Skupno število okuženih v Italiji tako znaša okoli 3100, umrlo pa je 107 ljudi.
Iz Nemčije medtem poročajo, da se je doslej z virusom okužilo 349 ljudi, kar je 109 primerov več kot v sredo. Več kot podvojilo pa se je število okuženih na Nizozemskem. Naraslo je z 38 na 82.
V Franciji je število okuženih od srede naraslo za 92 in znaša 377. Poročajo tudi o dveh novih smrtnih žrtvah, tako da je vse skupaj virus v Franciji zahteval šest življenj.
O tretji smrtni žrtvi koronavirusa poročajo iz Španije, kjer so doslej zabeležili 234 primerov okužb. 50 potrjenih okužb pa je v Belgiji.
Število okuženih se je danes povečalo tudi v Grčiji, in sicer je naraslo na 31. Novih 21 okuženih ljudi je bilo nedavno skupaj na potovanju v Izraelu. Več dni so potovali z avtobusom. Dva člana skupine sta bila že deveti in deseti primer okužbe v Grčiji.
Prvi primer okužbe z novim koronavirusom potrdili na Natovem vojaškem poveljstvu
Zveza Nato je danes potrdila prve tri okužbe z novim koronavirusom na vojaškem poveljstvu zavezništva v Belgiji. Gre za zaposlenega in dva družinska člana, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zaposleni na Natovem vojaškem poveljstvu v Monsu je nedavno potoval v Italijo, evropsko državo, ki jo je novi koronavirus doslej najbolj prizadel. Ob tem so pri Natu izpostavili, da zaposleni po vrnitvi iz Italije ni obiskal vrhovnega poveljstva zavezniških sil v Evropi (Spahe) v Monsu na jugu Belgije.
"Znotraj širše Shape skupnosti imamo tri potrjene primere koronavirusne bolezni 19," so sporočili iz Nata. Dodali so, da so vse tri po testih v bolnišnici poslali domov, kjer so v izolaciji, ter niso resno bolni.
Zdravstveno osebje Nata ostaja pozorno
Nato je zaradi novega koronavirusa že omejil dostop do svojega sedeža za turiste, ter svoje vojaške poveljnike seznanil s priporočili za omejitev širjenja virusa. Doslej ni odpovedal še nobenih vojaških vaj, ki jih letos načrtuje več kot 20, je pa generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg dejal, da zavezništvo pozorno spremlja razmere. Po načrtih zaenkrat poteka tudi večnacionalna vojaška vaja pod vodstvom ZDA Defender 2020, v kateri sodeluje približno 37.000 pripadnikov, od tega 20.000 iz ZDA.
"Zdravstveno osebje Nata ostaja pozorno. Spremljajo morebitni vpliv na Natove enote, ki so napotene na operacije," je za AFP pojasnil neimenovani predstavnik severnoatlantskega zavezništva.