Stranke na evropskih volitvah stavijo na znane obraze

Uroš Esih Aleš Kocjan
11.01.2019 19:33

Desnosredinske stranke in SD gredo na volitve vsak s svojo listo, liberalni trojček pa še išče skupni jezik.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na volitvah v Evropski parlament bo gneča.
EPA

Dobre tri mesce pred rokom za vložitev kandidatur za evropske volitve, ki bodo pri nas 26. maja, ne kaže dobro skupnim kandidatnim listam. Liberalni trojček sploh še ni začel resnih pogajanj, NSi ne najde skupnega jezika z SLS, Levica ga ni našla z Igorjem Šoltesom.
Največ neznank je v taboru liberalcev (Alde), kamor spadajo LMŠ, SMC, SAB ter pogojno Desus. V pogajanjih o morebitnem sodelovanju skupne liste sodelujejo le prve tri stranke, kar je prvak upokojenske stranke Karl Erjavec v intervjuju za Večer pospremil z besedami: "Očitno nam, ki imamo evropskega poslanca, ni treba biti zraven." Skupina Alde je sicer sestavljena iz liberalne in socialne opcije in Desus je za razliko od ostalih treh strank v drugi struji. Glede kandidatov še niso sprejemali sklepov, seveda pa ima po besedah Erjavca njihov poslanec Ivo Vajgl prednost pred drugimi kandidati.

Liberalci lomijo trde orehe

Liberalni trojček LMŠ-SMC-SAB pa naj bi pogovore na nivoju predsednikov strank začel v prihodnjem tednu. Dogovor z nedavnega kongresa Alde v Madridu je, da bi bilo dobro organizirati skupno listo, a se na izvedbeni ravni zadeva zapleta, zlasti na relaciji med LMŠ in SMC. Ta gordijski vozel naj bi razrešili vsi trije predsedniki strank v prihodnjem tednu, toda že izvršilni odbor Šarčeve stranke je ta teden postavil letvico visoko. Opredelil je namreč dva pogoja, pod katerima so pripravljeni na skupno listo: zahtevajo prva tri imena na listi in veto na morebitne nesprejemljive kandidate iz ostalih strank.
"Zastopala sem mnenje, da me skupna lista ne moti," nam je svoje osebno mnenje zaupala mlada poslanka LMŠ Jerca Korče, katere ime se med drugim omenja med kandidaturami za evropske volitve. "Ne bi pa pristala na to, da bi se iz drugih strank imenovalo ljudi, ki niso kompetentni in imajo drugačen pogled na razvoj EU ter ne bodo razumeli, da morajo tam delati tudi za interese Slovenije, imajo pa grehe ali črne pike iz preteklosti. Če bodo predlogi partnerskih strank takšni, bo to zame alarm, da sodelovanje ne bo mogoče." V LMŠ si torej na skupni listi želijo predvsem sveža imena. Če se bodo prebili skozi kadrovsko sestavo liste, pa jih takoj za tem čaka še en zelo trd oreh - kako in v kakšnih deležih bi stranke sredinskega trojčka financirale skupno listo.

Brez evropske kemije med NSi in SLS

V SMC svojih adutov ne razkrivajo, dokler ne bo jasno, ali bo liberalni trojček oblikoval skupno listo ali ne. Jasno pa je, da je eden njihovih adutov Violeta Bulc, sedanja evropska komisarka. Tudi o funkciji, ki jo trenutno zaseda Bulčeva, bo moral trojček najti primerno rešitev. Roman Jakič, ki za Stranko Alenke Bratušek piše program za tokratne evropske volitve, nam je povedal, da so predlagali vodilni, Šarčevi stranki, naj za nosilca skupne liste predlaga osebo, ki bi lahko bila tudi možen kandidat za komisarja. "Za nas je bolj pomembno kot to, kdo bo na listi, torej oblikovanje skupne liste," odgovori Jakič na vprašanje, ali bi utegnil biti on kandidat s strani SAB. "Treba je pogledati širše, kaj je najboljša varianta, da ošibimo ekstremno desnico tudi v Sloveniji, zato moramo vzpostaviti resno fronto in jih premagati tako na evropski ravni kot na domačem prizorišču," pravi Jakič.
Pod praporjem Evropske ljudske stranke (EPP) bo brez dvoma več kandidatnih list - po vsej verjetnosti bodo kar vse stranke desne sredine oblikovale vsaka svojo listo, saj je po naših informacijah vedno manj volje za ponovitev skupne liste med SLS in NSi, zlasti po decembrskem podpisu pisma o nameri, s katerim sta se za skupni nastop na evropskih volitvah dogovorili SLS Janeza Podobnika in NLS Franca Kanglerja. V NSi je že znano, da bosta na listi aktualni poslanec Lojze Peterle, ki si obeta prvo mesto na listi, in tudi nekdanja predsednica Ljudmila Novak, ki je po prvih evropskih volitvah za Slovenijo že bila en mandat evropska poslanka. "Meni so zelo čudni petelinji boji, kdo bo prvi na kaki listi. O tem, kdo bo izvoljen, na koncu odločajo ljudje, ki imajo možnost odločati s preferenčnim glasom," pa dogajanje po tem, ko je NSi poslala SLS vabilo za skupni nastop, iz katerega očitno ne bo nič, komentira evropski poslanec Franc Bogovič, ki bo znova kandidiral.

Težav z imeni nimajo v SDS in SD

Še najbolj mirno predvolilno dogajanje je v SDS, ki se po različnih anketah in projekcijah lahko nadeja ponovitve zmage iz leta 2014. Neuradno je slišati, da bodo vsi dosedanji poslanci, Patricija Šulin, Milan Zver in Romana Tomc, kandidirali tudi letos. "Delo evropskega poslanca terja celega človeka, zame bi bil drugi mandat lažji v vseh pogledih, kajti tematiko in ustroj dela sem dodobra spoznala," je Šulinova potrdila pripravljenost na novo kandidaturo. Cilj SDS je, da vsaj ponovijo rezultat iz 2014, ko so osvojili tri evropske mandate. "Možnost četrtega evropskega poslanca, kar kažejo nekatere ankete, je prevelik zalogaj, sploh zaradi nizke volilne udeležbe na evropskih volitvah," je priznala Šulinova. "Veliko bo odvisno od evidentiranja kandidatov, ki jih mora potrditi izvršilni odbor stranke. Glede na časovnico evropskih volitev pa bo konec marca ali v začetku aprila svet SDS potrjeval kandidatno listo," nam je še povedala Šulinova. Iz centrale pa so nam sporočili, da bo prihodnji teden sestanek izvršilnega odbora SDS, na katerem bodo odprli razpravo o kandidatni listi.
Dobre možnosti za reelekcijo ima tudi Tanja Fajon (SD/S&D). Predsednik SD Dejan Židan je ta teden javno potrdil, da ima Fajonova, ki je bila na prejšnjih volitvah izvoljena s preferenčnimi glasovi, njegovo podporo kot nosilka kandidatne liste SD. Iz strankarski vrst je slišati, da je za evropske volitve zelo zagret Matjaž Nemec, ki naj bi zasedel drugo mesto na listi. Povsem drugače pa je z Milanom Brglezom, ki ga na listi želi vrh stranke, saj naj bi kot prepoznavno ime prinašal glasove celotni listi, na kateri naj bi se znašli tudi državna sekretarka na pravosodnem ministrstvu Dominika Švarc Pipan, Neva Grašič iz Mladega foruma in župan Murske Sobote Aleksander Jevšek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta