Delovni osnutek novele zakona o volitvah v državni zbor bo pripravljen do drugega kroga usklajevanj pogajalcev parlamentarnih strank o volilni zakonodaji pri predsedniku republike konec aprila, je bilo odločeno v predsedniški palači danes, na prvem usklajevanju. Ukinitev volilnih okrajev (zakon o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor) in uvedba relativnega preferenčnega glasu, v to smer naj bi se šlo, to je današnje izhodišče.
Skupina ustavnih pravnikov (dr. Ciril Ribičič, dr. Franc Grad, dr. Igor Kaučič, dr. Saša Zagorc, dr. Jurij Toplak) je politiki s predsednikom republike Borutom Pahorjem na čelu in na njegovo pobudo pripravila možna izhodišča za spreminjanje volilnega sistema po decembrski odločitvi ustavnega sodišča, da je treba v dveh letih popraviti meje volilnih okrajev, ker niso več ustavne, ne prilegajo se razdelitvi države na občine, velikostne razlike med njimi so prevelike, kar med drugim pomeni, da je lažje biti izvoljen, kolikor manjši je volilni okraj.
In je že prvi problem. Relativni preferenčni glas ni dovolj. Še več. Relativni prednostni glas je neskladen z ustavo. Z 80. členom ustave in z izhodišči, ki so jih pripravili strankam, to bodo potrdili vsi pravniki iz skupine, za Večer pravi dr. Jurij Toplak. V slovenski ustavi piše, da imajo volivci odločilen vpliv na dodelitev mandatov kandidatom na parlamentarnih volitvah. Kar bi izpolnil absolutni prednostni glas za kandidata (na listi stranke) s tem in tem imenom in priimkom.