Strokovnjak za volilne sisteme Toplak: Vse več volitev konča na sodiščih in to je dobro

Vanessa Čokl Vanessa Čokl
19.08.2022 13:15
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lider kenijske opozicije Raila Odinga je napovedal izpodbijanje rezultatov predsedniških volitev. Na volišča so Kenijci odšli 9. avgusta. 
Lider kenijske opozicije Raila Odinga je napovedal izpodbijanje rezultatov predsedniških volitev. Na volišča so Kenijci odšli 9. avgusta. 
Reuters
Odkar je leta 2000 o predsedniških volitvah v ZDA (George Bush vs. Al Gore) odločilo vrhovno sodišče, se je reševanje volilnih sporov po vsem svetu začelo iz politike seliti v sodno dvorano. Avstrija, Švica, Islandija, Kenija, Malavi in ​​tudi Slovenija so le nekatere od držav, v katerih so sodišča preverjala rezultate volitev in referendumov. Zadnji primer je povsem svež: na predsedniških volitvah ta mesec v Keniji je dosedanji podpredsednik William Ruto po uradnih podatkih prejel 50,5 odstotka glasov, njegov tekmec Raila Odinga pa 48,8 odstotka. Volilna komisija pa o rezultatu ni bila soglasna, ob koncu štetja glasovnic je v volilnem centru izbruhnil pretep in tabor Odinge je napovedal izpodbijanje volitev na sodišču.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta