"Švicarji" čakajo na odgovore ministrice Katičeve

Srečko Klapš Srečko Klapš
05.09.2019 15:39

Združenje Frank zahteva od pravosodne ministrice spoštovanje standardov varstva potrošnikov, ki jih zagotavlja pravo EU, in odgovor na javno pismo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Usoda posojilojemalcev v švicarskih frankih je še naprej negotova. Neuradno naj bi bila kmalu znana tudi odločitev ustavnega sodišča.
Andrej Petelinšek

Združenje Frank med standardi varstva potrošnikov, ki jih zagotavlja pravo EU, izpostavlja dve sodbi Sodišča Evropske unije. V prvi je to na predhodno vprašanje višjega sodišča v Mariboru razsodilo, da Direktiva Sveta 93/13/EGS o nepoštenih pogojih v potrošniških pogodbah nasprotuje nacionalni zakonodaji, na podlagi katere nacionalno sodišče nima možnosti, da bodisi na predlog potrošnika bodisi po uradni dolžnosti preuči, ali so pogoji, vsebovani v takem zapisu, nepošteni v smislu navedene direktive - in na tej podlagi odloži predlagano izvršbo.
Za združenje je pomembna tudi sodba v zadevi C-484/08, v kateri Sodišče EU ugotavlja, da člen 4(2) ni bil prenesen v slovenski pravni red, s čimer je bila sicer zagotovljena višja raven varstva potrošnikov, kar po omenjeni sodbi Sodišča EU ni v nasprotju z Direktivo o nepoštenih pogojih v potrošniških pogodbah. Pomeni pa, da bi sodišča morala tako v izvršilnih kakor tudi pravdnih zadevah presojati o nepoštenosti pogojev, tudi če so ti sestavljeni v jasnem in razumljivem jeziku, za Večer pojasnjuje odvetnik Robert Preininger.
V Združenju Frank pa menijo, da ti standardi niso bili upoštevani v večini dosedanjih postopkov pred slovenskimi sodišči, v katerih banke tožijo posojilojemalci kreditov v švicarskih frankih: "Odgovornost za to po našem mnenju nosi predvsem Vrhovno sodišče, ki je vzpostavilo sodno prakso na podlagi sodbe, v kateri je neprenos člena 4(2) v slovenski pravni red in možnost, da sodišče presoja o nepoštenosti pogojev, ki opredeljujejo glavni predmet pogodbe tudi v primeru, ko so ti sestavljeni v jasnem, razumljivem jeziku, označilo kot 'preširoko in nesmiselno', s čimer se je dejansko postavilo nad zakonodajno vejo oblasti."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta