Skupina TAB iz Mežice zaposluje 1300 ljudi, od tega 920 na Koroškem in okoli 400 v Makedoniji. Po današnji skupščini so predstavili poslovanje in načrte. Skupina TAB je lani dosegla 336,4 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je tri odstotke več kot leto poprej, dobiček pa dvignila z 29,6 milijona evrov na 31,2.
"Baterija ki smo jo razvili za Volkswagen, je pravi rolls-royce"
"Lahko se pohvalimo, da je bilo lansko leto še eno v nizu uspešnih in rekordnih let, večina poslovnih kazalcev pri proizvedenih baterijah in dobičkih je bila na še višji ravni kot v letu 2017. Prodajo startnih baterij smo povečali za odstotek, industrijskih za štiri, v skupini pa smo imeli pri startnih baterijah šestodstotni padec, kar je eden redkih negativnih kazalcev, sicer pa smo zato proizvedli več drugih baterij z višjo dodano vrednostjo," je dejal direktor in solastnik Bogomir Auprih.
Spomnil je, da so vrsto let dobavitelji največjim proizvajalcem viličarjev na svetu, medtem ko so pri avtomobilih preboj za "prvo vgradnjo" naredili to poletje, in sicer pri Volkswagnu. "Baterija, ki smo jo razvili za Volkswagen, je pravi rolls-royce, je izboljšana startna baterija, trenutno sta na svetu samo dve podjetji s tem tipom produkta," je dejal Auprih. Baterije prodajajo domala po vsem svetu, rastejo tudi v arabskih državah ter Aziji in Severni Ameriki, medtem ko v Južni Ameriki rasti še ne upa napovedati.
S turizmom nimajo načrtov
Bogomirja Aupriha smo vprašali še o morebitnih načrtih s turizmom glede nato, da so lastniki muzeja Podzemlje Pece. "Nimamo velikih načrtov, kot jih je imel Prevent in hotel v gradbeništvo. Že v okviru svinčene baterije se je zgodilo veliko v par letih, naša glavnina je usmerjena v baterije. Tudi kar zadeva muzej, ves čas nekaj delamo, gradimo, asfaltiramo, smo v evropskih projektih, nimam občutka, da smo ga zapustili, nimamo pa idej, da bi postali velik turistični akter v zgornji Mežiški dolini, da bi kupili hotel ali gradili vlečnice." Tudi z gradbenimi materiali nimajo večjih ambicij.
Več dobička, več tudi za okolje?
Direktorja in solastnika TAB smo vprašali tudi, ali bodo z rastjo dobička sorazmerno dvignili tudi svoj prispevek k lokalnemu, zdravemu okolju in družbeni odgovornosti. "V zdravo okolje investiramo z novimi stroji, zdaj gradimo čistilno napravo v Žerjavu za 1,5 milijona evrov, saj ljudje živijo sto metrov od tovarn, tudi naši zaposleni. Ob filtrih imamo še rezervne filtre, tudi okoljska zakonodaja se nenehno zaostruje, zato bomo nekatere stroje zamenjali. Kar zadeva naš prispevek v lokalno okolje, pa naša uspešnost ne bi smela vplivati na višino naših prispevkov. Če poslujemo dobro, ne bomo zato začeli kar graditi novo nogometno igrišče, če slabo, pa da ne bomo dali nič. Vsako leto se trudimo in damo do pol milijona evrov za športne klube v Črni, Žerjavu in Mežici. Te dni bomo v Črni odprli kolesarski pump track, kjer smo prispevali 50 tisočakov, v Mežici pa smo lani sofinancirali obnovo stadiona," je dejal Bogomir Auprih.
Največji izziv za TAB je morebiten začetek proizvodnje litij-ionske baterije za pogon električnih vozil, o čemer bodo odločitev sprejeli v naslednjih nekaj mesecih. "Hitro, do konca leta pa zagotovo," je dejal Auprih. Zaveda se tudi negativnih okoliščin, kot so dosegljivost litija, kobalta, trenutno tudi ni rešitev za njihovo recikliranje. Uradno te baterije predeluje samo neka belgijska tovarna in Aupriha zelo čudi, da se o tem ne piše ali govori. "Težava je tudi infrastruktura, ne vem, ali imamo v Mežici dovolj elektrike, da napolnimo recimo sto električnih avtomobilov. Zelo moderno je postaviti par polnilnic v Ljubljani, ampak za množično uporabo je to problem. Sto let je bilo shranjevanje energije domena svinca, zdaj pa smo v prehodnem obdobju, ko zelo močno prihaja na trg ta baterija, ampak kaj bo prišlo ven, je še vprašanje kristalne krogle," pravi. Tega znanja v Evropi ta hip ni, spredaj so Azijci, zato bi tukaj lahko prišlo do skupnega podjetja z njimi.
"So še drugi akrapoviči v Sloveniji"
Na današnji skupščini TAB, na kateri je bilo prisotnih 77,8 odstotka delničarjev, so stoodstotno potrdili sklep o delitvi dobička. Čisti dobiček Skupine TAB je lani znašal 31,2 milijona evrov, pri čemer so se delničarji odločili za izplačilo visokih dividend, 90 evrov na delnico. "Ne bi izplačali tako visokih dividend, če ne bi v Ljubljani rožljali s povečanjem davkov. Običajno izplačujemo okoli 50 odstotkov dobička, letos pa je ta številka 88 odstotkov. Ni samo Akrapovič v Sloveniji, so še drugi akrapoviči. Zadržanih dobičkov, kolikor pa bi lahko izplačali, pa je več kot sto milijonov, če bi se lastniki tako odločili. Smo v nekih normalnih vodah, čeprav so številke, ki se pojavljajo v časopisih, ogromne. S tako politiko nam uspeva investirati še 15 milijonov evrov na leto," pravi direktor in solastnik. Kot je znano, je največji lastnik TAB Energija RM z 41,52-odstotnim deležem, sledi Bogomir Auprih s 16,59-odstotnim deležem.