Tudi na letošnji Martinov vikend bomo v Sloveniji verjetno prvič v sezoni smučali. Lani so najbolj zagreti smučarji prve zavoje naredili 11. novembra na edinih dveh visokogorskih smučiščih, na Kaninu in Voglu, pred dvema letoma pa se je smučarska sezona za martinovo začela celo na Mariborskem Pohorju, ko sta delovali vlečnica Bellevue in sedežnica Sleme. Letos se prva smuka znova obeta na najvišje ležečem slovenskem smučišču Kanin, kjer sneži od prejšnjega tedna. Preverili smo, kako so na novo sezono pripravljeni največji smučarski centri v državi.
Mariborsko Pohorje: Investicij za milijon evrov
Precej novosti se letos obeta na Mariborskem Pohorju. V Marpromu ocenjujejo, da bo investicij za dober milijon evrov, med večjimi projekti, ki jih bodo izvedli, pa sta posodobitev in avtomatizacija sistema zasneževanja ter dokončna ureditev otroškega poligona oziroma proge Bellevue z vlečnima trakovoma Bejbika 1 in 2, ki so ju prestavili na ustreznejše mesto. Projekt posodobitve sistema zasneževanja vključuje med drugim namestitev novih snežnih topov (nekateri bodo pritrjeni na stebre), opreme za hlajenje vode in naprave za izdelavo snega pri temperaturah nad nič stopinj Celzija. Tovarno snega so poskusno zagnali že pred dvema tednoma.
Kanin: Po petih letih znova vse naprave
Na Kaninu razmišljajo, da bi kot prvi v Sloveniji žičniške naprave pognali že ta konec tedna. "Naprave so pripravljene. Takoj, ko bo snega dovolj, jih bomo zagnali, pa čeprav smo poletno sezono zaključili šele prejšnji teden," je povedal direktor javnega zavoda Sončni Kanin Marijan Skornišek. Po petih letih bodo letos na Kaninu prvič zagnali prav vse naprave, smučarjem bosta tako na voljo tudi popolnoma prenovljena sedežnica Graben in priljubljena proga Veliki Graben. V prenovo so vložili okrog 400 tisoč evrov.
Kranjska Gora: 70-letnica smučišča
Precej vlaganj so si letos privoščili tudi v Kranjski Gori, skupno za okrog 1,2 milijona evrov. Na smučišču Podkoren so na poligonu dodatno razširili del proge in s tem tekmovalcem omogočili neovirane treninge, rekreativcem pa neovirano in varno smuko. Še pred začetkom zimske sezone naj bi dokončali tudi zamenjavo stare vlečnice Brsnina z novo, nabavili pa so tudi nov teptalni stroj ter dokupili nekaj snežnih topov.
- Med večje novosti na Mariborskem Pohorju spada dokončna ureditev otroškega poligona oziroma proge Bellevue.
- Z novo zimsko sezono bo na Golteh na voljo dvanajst novih apartmajev, postavljenih tik ob smučišču.
- Pomembna pridobitev za Roglo bo novo peščeno parkirišče za avtodome.
- Na Kopah bodo poskrbeli tudi za najbolj adrenalinske smučarje, zanje so namreč uredili progo za smučarski kros.
Vogel: Večja kakovost gostinske ponudbe
Odlično sezono si obetajo tudi na Voglu. Z optimizmom jih je navdala lanska sezona, ki je trajala vse do maja, kar glede na to, da je na smučišču v celotni zimski sezoni zapadlo skoraj sedem metrov snega, ne preseneča. "Pa tudi poletna sezona je bila izjemno pestra in uspešna," pravi direktorica splošnega sektorja Vogel Ski centra Aleksandra Fiorelli. Da bi bila letošnja sezona še boljša, so jeseni v zgornjem delu smučišča začeli izgradnjo nove žičniške naprave - vlečnice Konta. Ob tem, pravi Fiorellijeva, povečujejo tudi kakovost gostinske ponudbe. Do začetka sezone bodo namreč dokončali obnovo restavracije v zgornjem nadstropju Viharnika, s čimer bodo pridobili večjo zmogljivost, restavracija pa se bo ponašala še s čudovitim razgledom.
Krvavec: Dva udarna Ski openinga
Na Krvavcu, kjer se je v prejšnji sezoni smučalo vse do 30. aprila, so največ pozornosti namenili nadgradnji zasneževanja, tako da bodo lahko takoj, ko padejo temperature, začeli zasneževati skoraj celotno smučišče. Ob tem pripravljajo tudi prenovo in razširitev plaže Krvavec, ki bo v novi podobi gostom na voljo v prvi polovici prihodnjega leta. "Prav tako bo letošnja sezona polna zabavnih vsebin. Samo v decembru pripravljamo dva udarna Ski openinga in silvestrovanje z glasbeno gostjo," sporočajo s Krvavca. Dodajo, da kot novost velja omeniti tudi apartmajsko hišo Muštrinka in depandanso hotela Krvavec.
Pogrešajo nepovratna sredstva
Da so slovenski žičničarji na novo sezono dobro pripravljeni, meni tudi predsednik Združenja slovenskih žičničarjev Ernest Kovač. "Novosti bo kar nekaj, ne sicer kakšnih res velikih, zato pa veliko manjših. Smo zelo optimistični, trend zadnjih štirih let gre navzgor. Lani smo beležili 19-odstotno rast, v zadnjih letih v povprečju 10-odstotno. Zelo si prizadevamo na smučišča ponovno vrniti mlade, zato upamo, da nam bo prisluhnilo tudi ministrstvo za šolstvo in priznalo zimske športne dneve v šolah kot obvezne. Interes je, Slovenija je še zmeraj alpska država, smučanje pa nacionalni šport," je dejal Kovač.
Kot je še povedal, si v združenju prizadevajo, da bi ministrstvo za infrastrukturo dostavne žičnice (gondole in nihalke Maribor, Kanin, Krvavec, Vogel, Golte in Velika planina) sofinanciralo enako kot nekatere javne avtobusne ali železniške povezave. "Gre za potniške linije, ki vodijo ljudi in material do generatorjev turizma. Delajo namreč po voznem redu, in to ne glede na to, ali so rentabilne ali ne."
Kovač ob tem pozdravi tudi razpis SID banke, na katerega se lahko prijavijo tudi žičničarji. SID banka je za financiranje naložb za trajnostno rast turizma namenila 160 milijonov evrov pod zelo ugodnimi pogoji, ob nizki obrestni meri, s petletnim moratorijem za odplačevanje glavnice in ročnostjo 30 let. "Žal v tej perspektivi ni nepovratnih sredstev. Mi pa bi si želeli, da bi podobno kot drugod v EU država žičničarjem preko regij ali občin pomagala tudi z nepovratnimi sredstvi."
Golte: Računajo na rekordno sezono
"Smo zelo optimistični in upamo, da bomo 30. novembra odprli smučarsko sezono," napoveduje vodja prodaje na Golteh Kristina Suhadolnik. Do takrat bo goste pričakalo novo urejeno parkirišče, ob katerem bo prostor tudi za avtodome. "Tega doslej nismo imeli, in ker gre za novo pridobitev, bo ta brezplačna," dodaja sogovornica. Izboljšave bodo tudi na drugih področjih, najbolj opazno pa je urejanje apartmajev nasproti hotela, ki so jih sicer hoteli urediti že pred leti, pa jim ni uspelo. Novi lastniki so za njihovo ureditev namenili več kot dva milijona evrov.
"Dvignili smo nivo kulinaričnih storitev in storitev nasploh, da bodo gostje poleg smučarskih deležni še drugih užitkov"
Rogla: Izboljšali so pogoje za učenje
Na zimsko sezono so se na Rogli začeli pripravljati poleti ob celoviti prenovi sob v hotelu Rogla. Nadgradili so tudi Otroški snežni park Rogla. "S postavitvijo novega, 90 metrov dolgega pokritega transportnega traku smo izboljšali pogoje za učenje snežnih športov otrokom, mladostnikom in osebam s posebnimi potrebami. Hkrati pa bomo v večernem času ponujali zabavo ob sankanju," sporočajo z Rogle.
"V večernem času bomo ponujali zabavo ob sankanju"
Kope: Za zabavo party ratrak
Smučišče Kope je dobro pripravljeno na prihajajočo sezono, opravili so vsa vzdrževalna dela na napravah in terenu, nam je povedal Boštjan Paradiž, direktor slovenjgraške družbe Vabo, ki je upravljavec smučarskih naprav na Kopah. Letos bodo poskrbeli tudi za najbolj adrenalinske smučarje, zanje so namreč uredili progo za smučarski kros. Dogradili so tudi "fan park" za otroke.
Novost letošnje sezone je tudi Pohor king, party ratrak, ki bo popestril smučanje in zabavo na Kopah. Zgradili so še največjo premično streho v Sloveniji, na kateri se bo lahko apres-ski zabav udeležilo do tisoč ljudi. Za vse investicije in vzdrževanje so odšteli 250 tisoč evrov.