Dolgoletni član SD in aktualni državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež je bil edini kandidat za položaj predsednika konference SD. "Živimo zelo turbulentno obdobje tektonskih sprememb in v tem obdobju je za socialne demokrate ključno, da bomo spremembe uravnavali tako, da bomo krepili enakost v naši družbi, da bomo odpravili sistemske napake in da bodo ljudje imeli dostop do javnih storitev, na drugi strani pa poskrbeli, da bo gospodarski razvoj Slovenije pospešen in da bodo znotraj teh priložnosti vsi imeli enake možnosti," je po izvolitvi dejal Frangež. Na mesto predsednika konference je bil izvoljen z 61 glasovi za in devetimi proti. Za podpredsednico konference so v SD izvolili Damjano Karlo.
Konferenca bo po navedbah Frangeža kot presek vodstva stranke, poslanske skupine, županj in županov ter mreže in članstva poskušala definirati politike stranke. Na ustanovni seji novega sklica konference, ki je najvišji organ stranke med dvema kongresoma, so opravili tudi razpravo o izpolnjevanju koalicijske pogodbe, delu koalicije in napovedanih vladnih reformah. Konferenca SD je ocenila, da ministri iz vrst SD dobro uresničujejo svoje naloge iz koalicijskega sporazuma. Ta mora biti uresničen v celoti in usklajeno, pričakujejo pa partnersko usklajevanje za konkretizacijo vseh rešitev, ki jih predvideva. Konferenca SD je med drugim sprejela tudi sklep, da bodo skrbeli za uresničevanje koalicijskih ciljev ter "preprečevanje neprimernih rešitev in pojavov, ki ne bi bili v skladu s socialdemokratsko usmeritvijo".
SD gleda v prihodnost, a se ne odpoveduje svojim vrednotam
Predsednica SD Tanja Fajon je po zaključku ustanovne seje ocenila, da so se danes zavezali, da samozavestno in pogumno stopajo na novo pot, ki od njih zahteva, da še bolj trdno delajo. V uvodnem nagovoru je poudarila, da je današnja konferenca pomembna prelomnica v delovanju stranke, saj z njo začenjajo proces prenove stranke, pri kateri bosta v ospredju predvsem modernizacija in vključevanje novih ljudi. "Moja vizija je, da postanemo energična stranka z energičnimi politikami. Stranka, ki jo odlikujejo znanje, pogum in solidarnost," je pojasnila Fajon in dodala, da socialni demokrati potrebujejo prenovo stranke, ki bo odgovarjala na izzive časa.
Ko gre za izpolnjevanje zavez iz koalicijske pogodbe, je Fajon ocenila, da se slednja delno že uresničuje. Izpostavila je dvig minimalne plače, zajamčene pokojnine in otroških dodatkov: "Naslednja rešitev mora iti v smer prenosa financiranja vrtcev iz lokalnih skupnosti na državo, da razbremenimo družine z otroci. Draginja še naprej ostaja največji izziv tega mandata, zato mora premislek koalicije zraven regulacije energentov iti tudi v smer regulacije cene hrane."
Program SD jasno temelji na krepitvi javnega zdravstva in šolstva, vlaganju v znanost in raziskave, spodbujanju razvoja podjetij, pravičnemu podnebnemu prehodu, socialno pravični državi, na močni, odprti in strpni družbi, na odpravljanju neenakosti med ljudmi in na energični Sloveniji v jedru EU in v svetu, je poudarila Fajon: "Politične stranke, posamezniki, ki so ujetniki preteklosti, in ne zmorejo zreti v prihodnost, ki so v primežu sledenja kapitalu, podvrženi nespoštovanju drugače mislečih, dojemljivi za korupcijo, niso temelj zdrave, demokratične in napredne družbe." Stranka svojo energijo usmerja v prihodnost in se prilagaja spremembam časa, kar pa ne pomeni, da spreminja svoje zavezanost vrednotam narodnoosvobodilnega boja.
Fajon: Zapravljate energijo, raje jo vlagajte v delo
SD bo po njenih besedah pri ključnih napovedanih vladnih reformah zdravstva, šolstva, dolgotrajne oskrbe in plačnega sistema v javnem sektorju branik sprememb, ki bodo krepile pravično in socialno državo, odpravljale neenakosti, in ustvarjale napredek. Z reformami potrebujemo nov družbeni dogovor, brez sodelovanja s stroko, nevladnim sektorjem, civilno družbo in brez širšega soglasja jih ne bomo izpeljali, je opozorila predsednica SD.
Delo v koaliciji, v katero je SD vstopila, ker želi Slovenijo vrniti v tirnice normalnosti in spremeniti v državo progresivne usmeritve, je ocenila kot korektno: "Svoje delo opravljamo odgovorno, spoštljivo, učinkovito in sledimo naši socialnodemokratski usmeritvi. Vsem tistim, ki se zaganjajo v nas, širijo laži, manipulacije, nas želijo diskreditirati ali namerno ustvarjajo razkol – in ni jih malo – pa samozavestno sporočam, da jim ne bo uspelo. Zapravljate energijo. Raje jo vlagajte v delo. Samo to bo krepilo Slovenijo."
Prednik: Socialna demokracija zna in zmore
Tudi vodja poslancev SD Jani Prednik je v svojem nagovoru poudaril potrebo po prenovi stranke. Kot je dejal, mora biti vodilo stranke popolna iskrenost in transparentnost. Izzivi, s katerimi se bodo morali soočiti, po njegovih besedah namreč narekujejo "igro z odprtimi kartami in predvsem delo na zaupanju in vračanju vere v prave vrednote socialne demokracije za dobrobit ljudi, ne pa zgolj boj za položaje znotraj naših vrst z izgubljanjem podpore".
Prednik je poudaril, da so razmerja moči v koaliciji jasna. Gibanje Svoboda ima 41, SD sedem, Levica pet poslancev, a v vladni koaliciji nastopamo kot enakovredna in avtonomna partnerica, je dejal vodja poslancev SD. Čeprav je razmerje glasov v koaliciji neenakovredno, slovenska družba kliče po krepitvi identitete socialne demokracije, je dodal Prednik: "Socialna demokracija zna in zmore. Ljudem in sebi smo dolžni, da ostajamo na poti složni, da ne iščemo bližnjic."