Teden boja proti raku: Manj sončenja in več zračenja prostorov

Franja Žišt Franja Žišt
07.03.2019 17:13

To sta le dve od priporočil za uspešno obvladovanje raka. Strokovnjaki opozarjajo, da je treba upoštevati vsa, ne le tista, ki opozarjajo na zdrav življenjski slog.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Od tistih, ki so se rodili leta 2015, bosta do svojega 75. leta starosti za rakom zbolela predvidoma eden od dveh moških in ena od treh žensk.
Robert Balen

"Sam sem se z boleznijo hitro sprijaznil in to, da se čim prej sprijazniš, se mi zdi tudi najboljši način za spopadanje z rakom. Ne da odnehaš, ampak da se vprašaš, čemu se lahko odrečeš, kaj lahko spremeniš. Ali je to hiter tempo življenja, napetosti, način prehranjevanja, več fizičnega gibanja. Nekaj, s čimer skušaš uravnovesiti svoj organizem," pripoveduje glasbenik Aleksander Mežek, ki ga je pred dobrim desetletjem presenetila diagnoza rak na debelem črevesu. Eno leto obsevanj in dve operaciji ter tri leta, da je bil spet zdrav. Danes je ambasador programa Svit, preventivnega programa za odkrivanje raka na debelem črevesu. "Vem, da se ljudje bojijo posegov in kaj bodo po njih izvedeli, a to je bistveno manjši riziko, kot če čakaš in zboliš, potem pa so potrebne operacije, terapija, obsevanja. Veliko bolje je, da greš na redne preventivne preglede," svetuje Mežek.

Najpogostejši rak na koži, prostati, debelem črevesu in danki, na pljučih in na dojki

Po podatkih iz registra raka pri nas za to boleznijo zboli več kot 14 tisoč Slovencev na leto, blizu osem tisoč moških in več kot šest tisoč žensk. Zaradi njega umre več kot šest tisoč ljudi letno, med njimi nekaj več moških kot žensk. Med nami živi več kot sto tisoč oseb, ki so kdaj zbolele za eno od rakavih bolezni, navaja dr. Maja Primic Žakelj, predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku. In dodaja: od tistih, ki so se rodili leta 2015, bosta do svojega 75. leta starosti za rakom zbolela predvidoma eden od dveh moških in ena od treh žensk. Najpogostejši pri nas so rak na koži, prostati, debelem črevesu in danki, na pljuč in na dojki, teh je skoraj 60 odstotkov vseh rakov.

"Z boleznijo se je treba sprijazniti, nato pa se moraš vprašati, čemu se lahko odrečeš, kaj lahko spremeniš. Ali je to hiter tempo življenja, napetosti, način prehranjevanja ...," poudarja glasbenik Aleksander Mežek, ambasador programa Svit.
Robert Balen

Izjemen pomen presejalnih programov

Presejalni programi za raka pomembno prispevajo k uspešnemu zmanjšanju zbolevnosti in povečanju preživetja oziroma zmanjšanju umrljivosti. Koordinator državnega programa obvladovanja raka dr. Branko Zakotnik pravi: "Zbolevnost za rakom na materničnem vratu se je zmanjšala za 61 odstotkov, kar je skoraj 130 obolelih letno manj, in za rakom na debelem črevesu in danki za 20 odstotkov, kar je skoraj 400 obolelih letno manj. Osebe, ki so jim raka odkrili v presejalnih programih, umirajo štirikrat manj pogosto kot enako stare osebe, ki jim je bil rak odkrit zunaj presejalnih programov."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta