Tehnološka konferenca TrendIT: Namen UI ni zamenjati ljudi, ampak obogatiti njihovo delovno izkušnjo

Gregor Grosman
27.11.2024 09:56

Umetna inteligenca bo uporabna povsod tam, kjer so podatki, in bo dramatično spremenila način, kako podjetja poslujejo, rešujejo probleme in komunicirajo s strankami.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na tehnološki konferenca TrendIT v organizaciji podjetja Alterna distribucija je bilo med drugim govora o virtualizaciji, digitalizaciji, kibernetski varnosti in umetni inteligenci.
Gregor Grosman

Zdaj že tradicionalni dogodek TrendIT, ki ga podjetje Alterna distribucija organizira letno, je letos potekal v Rogaški Slatini, med predavatelji pa so bili tudi tokrat priznani domači in tuji IT-strokovnjaki. Dopoldanski otvoritveni del so s predavanji zaznamovali osrednji gosti Thomas Christensen, podpredsednik področja za delo s partnerji pri IBM, severna, srednja in vzhodna Evropa, Tomislav Golubić, vodja področja za delo s podjetji, javnim sektorjem in globalnim računom za jugovzhodno Evropo pri družbi Lenovo, in Andrzej Kowalczyk, pomočnik glavnega arhitekta rešitev pri podjetju RedHat. 

Popoldne so udeleženci lahko obiskali TechLab s predstavitvenimi kotički sodelujočih podjetij ter se udeležili predavanj kontejnerizacije, virtualizacije, digitalizacije, varnosti, obnovitve in umetne inteligence, drugi dan pa je bil v znamenju delavnic na prej omenjene teme. Prav UI je bila vseprisotna, strokovnjaki pa ob tem opozarjajo, da četudi rešitve UI (še) niso popolne, je treba zaradi hitrega razvoja že danes razmišljati o vpeljavi UI v poslovanje podjetja.

UI spreminja svet

Christensen, ki je na konferenco prišel iz Stockholma, je izpostavil prav sodelovanje z distributerji in partnerji: "Mi sami nimamo odgovorov na vsa vprašanja. Le skupaj jih lahko najdemo." Pri IBM vidijo precejšnji napredek na področju kvantnega računalništva in opozarjajo, da gre za področje, o katerem morajo podjetja razmišljati že danes. Tudi v duhu kibernetske varnosti. Danes lahko traja razbitje 256-bitnega kodiranja več let, medtem ko bo v dobi kvantnih računalnikov zaščita prebita zgolj v nekaj urah. "Če bomo šele takrat razmišljali o tem, ko bo kvantno računalništvo na razpolago, bo prepozno," je dejal Thomas Christensen in dodal, da IBM v to področje vlaga veliko sredstev, v Nemčiji so nedavno odprli tudi njihov prvi podatkovni center za kvantno računalništvo. 

Thomas Christensen, strokovnjak z IBM
Gregor Grosman

Njihova generična UI se imenuje WatsonX, s katero želijo pomagati poslovnemu svetu, zavedajo pa se, da UI prinaša v poslovanje nove možnosti in nove grožnje. WatsonX Assistant zmore avtomatizirati opravila, pohitri kodiranje ali olajša pomoč strankam, vseeno pa so pri IBM prepričani, da umetna inteligenca ne bo nadomestila ljudi. "Bodo pa ljudje, ki bodo izkoristili prednosti UI, nadomestili tiste, ki tega ne bodo storili," je povedal Christensen. 

Trenutno umetna inteligenca še porabi veliko preveč energije za delovanje, vendar bo njena optimizacija to pomanjkljivost odpravila. V HPC Wire so objavili prispevek, v katerem pišejo, da bo generativna UI "kriva" za 1,5 odstotka svetovne porabe energije do leta 2029. V IBM že danes vidijo milijardne prihranke (1,6 milijarde dolarjev) zaradi uporabe UI v podjetjih za optimizacijo poslovanja. "Ne glede na posel, ki ga opravljate, čas za optimizacijo IT je danes. Skoraj povsod opažate klepetalne robote. Ni vam treba več začeti z razvojem, ampak lahko aplikacije nadgradite enostavno in hitro," je zaključil Christensen. 

Pomoč pri vsakodnevnih opravilih

Tomislav Golubić z družbe Lenovo je napovedal, da njihove projekcije kažejo, da bo leta 2027 tržišče za strojno opremo z umetno inteligenco vredno 56 milijard dolarjev, izpostavil je tudi, da je bilo kar 90 odstotkov podatkov na svetu ustvarjenih v zadnjih dveh letih. Vsi modeli UI bodo uporabljali podatke, ki jih podjetja že imajo, a ti bodo morali biti pravilno strukturirani. "Če podjetje ne bo imelo pravilno strukturiranih podatkov, bo imelo z uporabo umetne inteligence težave." Pri Lenovu verjamejo, da bo UI uporabna povsod tam, kjer so podatki, ter da bo dramatično spremenila način, kako podjetja poslujejo, rešujejo probleme in komunicirajo s strankami. 42 odstotkov podjetij je v letu 2022 raziskovalo možnosti uporabe umetne inteligence, 35 odstotkov podjetij jo je že vključilo v svoja dnevna opravila.

Raziskave kažejo, da bo programska oprema za UI rasla od 3- do 5-krat hitreje kot strojna oprema (strežniki), za chatGPT je denimo izpostavil, da je samo v dveh mesecih dosegel 100 milijonov uporabnikov. Za primerjavo. Omrežje X (bivši Twitter) je mejnik 100 milijonov uporabnikov dosegel v petih letih in petih mesecih, Facebook v štirih letih in pol, YouTube v 4 letih in 1 mesecu, Snapchat v 3 letih in 8 mesecih, WhatsApp pa v 3 letih in pol. V dveh letih in pol je to uspelo družbenemu omrežju Instagram, Wechat je to dosegel v enem letu in dveh mesecih, TikTok pa zgolj v devetih mesecih. 

Tudi pri Lenovu delajo na asistentu UI, ki bo pomagal pri povzemanju vsebine elektronskih sporočil, ustvarjanju povabil na dogodke, ustvarjanju predstavitev, izdelavi tedenskega poročila. Pri tem opozarjajo, da se bodo zaradi varnosti vsi procesi odvijali lokalno na računalniku, nobeni podatki se ne bodo prenašali v omrežje. Nedavno so predstavili tudi Lenovo AI Now, ki je na voljo v povezavi z njihovimi osebnimi računalniki. Golubić je ob tem povedal, da namen UI ni zamenjati, ampak obogatiti, pomagati uslužbencem, da bodo bolj učinkoviti pri svojem delu. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta