Po pričakovanjih so delničarji podjetja Sava Turizem na včerajšnji skupščini izglasovali sklep o izčlenitvi hčerinske družbe Terme Lendava s prevzemom. Nakupna pogodba v višini devet milijonov evrov je bila sklenjena junija lani, kupec, madžarski sklad Comitatus - Energia, pa je avgusta na javno agencijo za varstvo konkurence priglasil prevzem. Odločbo mu je ta izdala oktobra lani.
Poleg glavnega delničarja, delniške družbe Sava, ki obvladuje 99,91 odstotka vseh delnic podjetja Sava Turizem, se je skupščine udeležil še Jožef Zidar, ki je zastopal enega od malih delničarjev, ter predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD) Kristjan Verbič. Verbič je v zvezi z edino vsebinsko točko na skupščini, torej sklepom, ki omogoča Savi Turizem prodajo hčerinske družbe Terme Lendava, postavil več vprašanj. Po poročanju VZMD, ki je takoj po skupščini objavilo sporočilo za javnost, je nanje odgovarjal član uprave Borut Simonič, natančne pisne odgovore pa bo uprava pripravila v desetih dneh. Če ti ne bodo zadovoljivi, bo VZMD uresničilo napovedano izpodbijanje skupščinskega sklepa s tožbo.
Simonič je v svojih odgovorih poudaril, da je upravapodjetja Sava Turizem pripravljala razvojne načrte za posamezne turistične destinacije na podlagi pričakovanj nadzornega sveta in Slovenskega državnega holdinga (SDH), da se poslovanje izboljša. Pripravila pa je tudi oceno potrebnih vlaganj za dosego tega cilja. Zaradi povsem iztrošenih kapacitet bi Terme Lendava za novo rast potrebovale vlaganja v višini enajst milijonov evrov. Ker pa je komisija nadzornega sveta za optimalizacijo poslovanja sprejela sklep, da za Terme Lendava omenjenih enajstih milijonov evrov ne bodo zagotovili, so se v podjetju Sava Turizem odločili za postopek iskanja primernega kupca. Ponudbe je oddalo več interesentov, za najvišjo kupnino pa so se uspeli pogoditi z madžarskim kupcem.
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je nasprotoval prodaji Term Lendava madžarskemu kupcu, ker da je ta med drugim v nasprotju s sprejeto strategijo slovenskega turizma, in pozival Slovenski državni holding (SDH), da to spoštuje, ne pa da vodi politiko, ki temu nasprotuje. Vendar država ni neposredni in ne večinski lastnik Save. Največji posamični lastnik Save je sklad York, SDH pa obvladuje dobrih 22 odstotkov.