Toliko helikopterskih reševanj je bilo opravljenih v preteklem mesecu. Je za nesreče kriva slaba oprema pohodnikov?

K. Š.
01.07.2023 13:08

V tem mesecu je bilo skupno opravljenih že preko 30 helikopterskih reševanj. Zelo problematična je slaba pripravljenost pohodnikov!

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Helikopter.
Arhiv Policije

V zadnjih dveh dneh so dežurne ekipe za reševanje v gorah s policijskim in vojaškim helikopterjem opravile kar osem reševanj. Štiri reševanja (Kredarica, Gorenja vas, Gradiška tura, Mojstrana) je v četrtek opravila policija. Tri reševanja (Prestreljeniško okno, Kredarica, Brana) pa je včeraj izvedla Slovenska vojska, sporočajo s policije.

Policija je ponoči izvedla iskanje pogrešanega državljana Francije, Slovenska vojska pa je dopoldan z gorskimi reševalci v kombinaciji klasičnega in helikopterskega reševanja izvedla reševanje. Prijavo o pogrešitvi izgubljenega državljana Francije v gorah je policija prejela nekaj pred polnočjo in takoj sprožila iskalne aktivnosti. Aktiviran je bil tudi helikopter Letalske policijske enote, ki je opremljen z reflektorjem in kamero. Posadka policijskega helikopterja je Francoza med zahtevnim nočnim iskanjem našla na območju Goličice ob Jalovcu nad dolino Tamar. Informacijo je takoj posredovala Centru za obveščanje na številki 112 ter gorskim reševalcem, ki so zjutraj ob sodelovanju vojaškega helikopterja opravili reševanje. Francoski državljan je bil o poti slabo informiran ter nepripravljen na sneg v visokogorju. Pri sestopanju mimo Jalovca proti dolini Tamar je zgrešil pot in obstal na zasneženem brezpotju. Bil je nepoškodovan in za območje neustrezno opremljen, saj je tam še vedno potrebna zimska oprema.

V tem mesecu je bilo skupno opravljenih tako že preko 30 helikopterskih reševanj, ki jih z dežurnimi ekipami za reševanje v gorah s helikopterji izvajata Policija in Slovenska vojska. Pri vzrokih nesreč prevladujejo padci in zdrsi. Zelo problematična pa so tudi snežišča v visokogorju in slaba pripravljenost pohodnikov. Sploh pri tujcih se ugotavlja, da so slabo pripravljeni na ture in pretežno tudi zelo slabo informirani.

"Zato prosimo turistične delavce, ki tujcem nudijo nastanitve, da jih informirajo o zahtevnosti slovenskih gora in predlagajo vključitev licenciranih planinskih in gorskih vodnikov v njihove ture. Samo dobra oprema namreč ni dovolj. Ključni elementi so znanje, izkušnje, odgovornost in sposobnost prepoznavanja nevarnosti ter sprejemanje pravih odločitev," so jasni na policiji, kjer še dodajajo: "Nespametne in slabo pripravljene ture se lahko končajo tragično, zato previdno."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta