Toninu tretji mandat na čelu NSi: "Ne pogajamo se z Golobom, tudi z Janšo se bomo še pogovarjali za korist Slovenije."

Branka Bezjak Branka Bezjak
15.10.2022 16:50
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matej Tonin med nagovorom članov stranke NSi. 
Branka Bezjak

"Zavedam se, da me čaka ogromno dela. A sem pomirjen, ker imam vas, ker se lahko zanesem, da mi boste stali ob strani še naprej," je ob koncu kongresa stranke dejal dosedanji in za prihodnje štiri leta še predsednik NSi Matej Tonin. ​Razglasitev rezultatov glasovanja v finišu kongresa je pokazala, da je Tonina kot edinega kandidata za predsednika stranke podprlo 96 odstotkov delegatov, ki so oddali svoj glas. Kdo bo stranko vodil v prihodnje, je bilo torej jasno že pred kongresom, Tonin je tako današnji zbor članov v Rogatcu videl zlasti kot spodbudo vsem, da bodo prepričani, da je NSi stranka alternativa z "močnim programom in sposobnimi ljudmi". Hkrati je bila to priložnost, da se po obdobju, ki ga je krojila epidemija, spet lahko srečajo v živo v takšnem številu. 

Tonin želi v prihodnje NSi razviti v moderno stranko, ki pa se ne bo sramovala temeljnih vrednot slovenske družbe. Svoje poslanstvo vidi tudi v tem, da gradi dialog na vseh ravneh. Kakor je namreč dejal, stranka v ospredje postavlja korist državljanov. "V zadnjih dneh sem se pogovarjal tako s premierjem Robertom Golobom, kakor z Janezom Janšo. In nato bil deležen številnih očitkov. Naj pri tem izpostavim, da ne delamo ne za Goloba ne za Janšo, delamo za Slovenijo in za njene ljudi. Da bo še bolj jasno - Nova Slovenija se ne pogaja z Golobom za vstop v vlado. Ne zanima pa nas tudi opozicijska parola 'tem slabše za vlado, tem boljše za nas'. V ospredje postavljamo koristi državljanov. Tudi v prihodnje se bomo pogovarjali z Golobom ali pa z Janšo, če bomo tako lahko naredili kaj koristnega za Slovenijo. Nihče nam ne bo govoril, s kom smemo ali ne smemo govoriti," je odločno dejal v svojem govoru v dopoldanskem delu kongresa. 

Matej Tonin (levo) sprejema čestitke. 
BOBO

Skupno je bilo na kongresu nekaj več kot 350 članov, ki so pretresali glavne teme minulega leta. V ospredju so bile ob aktualnih razmerah v Evropi in doma zlasti bližajoče se volitve predsednika države. Zato so vsi govorci, med njimi vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat, Ljudmila Novak, poslanka evropskega parlamenta, kakor tudi predsednik Matej Tonin v nagovorih izražali podporo njihovemu kandidatu Janezu Ciglerju Kralju. Pri tem so med drugim izpostavljali, da edini med kandidati zagovarja in živi krščanske vrednote. "Edini je glasoval proti družinskemu zakoniku, tega ni zmogel niti Anže Logar," je dodal Tonin ter zavrnil mnenja, da njihov kandidat na volitvah nima možnosti. "Mi odločamo, zato pot pod noge, vsi na volitve.

"Biti kandidat ni enostavno, slečejo te do golega in ti nalepijo različne nalepke. Toda naš Kralj je prepričan krščanski demokrat in odličen človek. Zame je številka ena pri tem, če govorimo, da mora biti predsednik moralna avtoriteta," je še dejala Ljudmila Novak. Po Toninovih besedah s kandidatom Ciglerjem Kraljem stavijo na drugi krog, na lokalnih pa na tretje mesto med političnimi strankami tako po številu občinskih svetnikov kot tudi številu županov. Sicer pa je bil in govoril na kongresu od vidnejših članov stranke še predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle, preko videa so zbrane nagovorili tudi iz tujine. Tudi predsednik Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je Toninu zaželel uspešen tretji mandat.

Na kongresu so predstavili tudi kandidate za župane. 
Branka Bezjak

Govorci so sicer izpostavljali še ranljivost miru oziroma obsodili napad na demokracijo, na evropske vrednote z vojno v Ukrajini. Po besedah Tonina je Slovenija dolžna pomagati Ukrajini, da se vojna čim prej konča, kar je tudi v interesu Slovenije. Od tem, ki so v NSi zelo visoko na lestvici pomembnosti, je še zaščita malih podjetij oziroma sistema tako imenovanih normirancev, za zaščito katerih nameravajo uporabiti vse proceduralne postopke. Na kongresu je bilo jasno izraženo tudi nasprotovanje spremembam družinskega zakonika. "Otrok je dar, ne pravica," je bilo tako večkrat slišati. Sicer pa nameravajo v NSi na treh aktualnih podporeti referendumu o dolgotrajni oskrbi in o Radioteleviziji Slovenija.

Prvak NSi še pravi, da slovensko vlado čakajo tri ključne naloge, to je zagotavljanje pomoči gospodarstvu, nadaljevanje začetih javnih investicij in prenova zdravstvenega sistema. Pri tem se v NSi zavzemajo za preoblikovanje ZZZS in upravljanja javnih zdravstvenih zavodov. 

Ob vsem izraženem optimizmu pa je Jernej Vrtovec, v prejšnji vladi minister, dejal, da se morajo v stranki in širše na desnem polu zazreti vase. "Desnica, desna sredina potrebuje prebujanje, katarzo, novo paradigmo. Politki stalno jamramo, iščemo teorije zarot, pravimo, kako je levica bolj prebrisana, a dajmo se zazreti v prihodnosti, bodimo vedrega duha. Manjka samozavesti, jamračev ljudje ne volijo, temveč ljudi z vizijo, da znajo bolje," je še dejal Vrtovec.  

V stranki so ob tem danes volili še člane izvršilnega in nadzornega odbora ter razsodišča stranke. Podpredsednike stranke pa po statutu imenujejo pozneje. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta