Danes smo ubili več muh na en mah," so včeraj na raketnem izstrelišču Cape Maribor v en glas dejali nekdanji predsedniki vlad, ki jih je gostil aktualni premier Marjan Šarec. Lojze Peterle, Anton Rop, Janez Janša, Borut Pahor, Alenka Bratušek, Miro Cerar in Šarec so si podali roke, se ponosno postavili pred kamere in pritisnili rdeči gumb, ki je pomenil začetek izjemne zgodbe v osvajanju vesolja. Da je to majhen korak za človeštvo, a velik skok za Slovenijo, je poudaril Šarec in dodal, da je slovenski podvig pomembnejši od zgodovinskega pristanka Apolla 11 na Luni. Da je slovenski vesoljski program šokiral predvsem ZDA, kaže tvit ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je zapisal, da je v Belo hišo nemudoma poklical vodilne pri Nasi, ker je "nezaslišano, da ni vedel za podvig Slovenije", a se je kasneje očitno ohladil, ko so mu pojasnili, zakaj je Slovenija v vesolje poslala raketoplan "ZPIZ-dite".
Pahor želel pilotirati
Slovenski vesoljski program se je skoraj končal katastrofalno, saj je raketoplan na vsak način želel pilotirati predsednik republike Pahor, a so mu pojasnili, da ni več v predvolilni kampanji in da tretjič ne more biti več izvoljen, zato se je pilotiranju naposled odpovedal, čeprav je bil že v astronavtski obleki s skafandrom na glavi. In kaj se je sploh dogajalo? Na nekdanjem mariborskem letališču, zdaj so ga preuredili v raketno izstrelišče Cape Maribor, so namreč včeraj izstrelili raketoplan. Slovenija je, kot je zdaj že znano, s posojilom pokojninske blagajne od Nase odkupila raketoplan STS-135 Atlantis, zadnji iz opuščenega ameriškega vesoljskega programa Space Shuttle.
Kar 89.000 upokojencev bo država preselila na novi planet
V vesolje tudi Kučan?
In zakaj je tja kot prvi, še pred vsemi vesoljskimi velesilami in bogatimi zasebniki, odletel naš raketoplan, ki so ga v slovenske barve odeli in polakirali v bližnji Magni, in kdo je na krovu? Vse pojasnijo besede, ki smo jih omenili že na začetku in so jih izrekli vsi dosedanji premieri - da so ubili več muh na en mah. Včerajšnji polet je namreč prvi v seriji poletov, ki bodo na novi planet odpeljali večje število slovenskih upokojencev. Kar 89.000 upokojencev bo država preselila na ta planet, na katerem so življenjski pogoji precej hudi. Gre seveda za tiste upokojence, ki danes živijo pod pragom revščine. Prav zato so se zbrali vsi dosedanji premieri, ki so zaslužni za njihov položaj. "Glede na to, da so pogoji na novem planetu, ki ga bodo obljudili, slabi, nečloveški in precej hudi, ocenjujemo, da so prav upokojenci, ki živijo pod pragom revščine - teh je trenutno skoraj 90.000 -, najboljša populacija za naselitev planeta, saj so že tako ali tako navajeni vsega hudega in se njihovo življenje bistveno ne bo spremenilo. Sploh nizke temperature jih ne bodo presenetile, saj si pri nas pozimi tako ali tako ne morejo plačati spodobne kurjave," je pojasnil premier Šarec v slavnostnem nagovoru.
V teh plemenitih mislih so se mu pridružili tudi drugi premieri. "S tem, ko smo rekli, da naenkrat urejamo več stvari, naj povem tudi to, da bo odhod več deset tisoč upokojencev naposled stabiliziral pokojninsko blagajno," je dejal Peterle, Rop pa, da "zdaj ne bo treba uvažati tuje delovne sile ali novih državljanov, ki bi polnili to blagajno". Optimizem je prevzel tudi Bratuškovo, ki je napovedala, da se bodo tem upokojencem kmalu pridružili še tisti, ki živijo tik nad pragom revščine, in tudi vsi drugi državljani, ki živijo v nečloveških razmerah: "Tako bo Slovenija rešila penzionistično vprašanje in tudi izkoreninila revščino," je dodala. Miro Cerar je le kimal, je pa navdušenje pokazal Janša, ki je predlagal, da bi na novi planet pošiljali tudi begunce, ki bi prestopili mejo, in dodal, da bi morali v vesolje poslati tudi Milana Kučana.
Na odhodu pol milijona ljudi
Nekdanji premieri so prepričani, da se bodo naši zdaj že nekdanji državljani, katerih prvi kontingent je odletel včeraj, na novem planetu dobro znašli, saj jih ne nazadnje odlikuje neverjetna sposobnost, da z mizernimi penzijami sploh preživijo. "Če so kot po čudežu doslej preživeli v Sloveniji, bo novi planet za njih mala malica," je dejal Šarec, ki je želel tako pomiriti njihove svojce, saj nihče v resnici ne ve, kakšni pogoji vladajo na planetu GJ357d, saj na njega še ni stopila človeška noga, znanstveniki pa samo domnevajo, da je življenje na njem možno. Na vprašanje Totega lista, v kolikšnem času bodo na ta planet poslali 268.000 prebivalcev Slovenije, ki živijo z dohodkom, nižjim od praga tveganja revščine, in nato dodatno še 326.000 prebivalcev, ki so izpostavljeni tveganju socialne izključenosti - kar je skupaj več kakor pol milijona ljudi -, je Šarec odgovoril, da bodo transport končali predvidoma do leta 2023, saj je planet precej oddaljen.