Tožilci v koronadobi po pomoč na ustavno sodišče. Znižanje plač je krivično, pravijo

17.04.2020 14:04

Megaprotikoronski zakon razlikuje med sodniki in tožilci, po mnenju tožilcev povsem neutemeljeno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Ker je megaprotikoronski zakon začasno, za zdaj do 31. maja, tudi njim znižal plače, se tožilci pripravljajo ugovarjati plačilnim listom z novimi zneski mesečnih prejemkov, delo pa bodo imeli tudi ustavni sodniki, ker bodo pred zahtevo, da prekontrolirajo ustavnost tega kosa protikrizne zakonodaje.
Ve se: zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covid-19 in omilitev posledic za državljane in gospodarstvo znižuje za 30 odstotkov plače funkcionarjem: predsedniku republike, izvršni in zakonodajni oblasti pa "funkcionarjem v drugih državnih organih". Izjema so edino sodniki, sodna oblast, tu pa smo že v točki spora in pri stari debati, ali so državni tožilci v naši ustavni ureditvi sestavni del izvršilne ali sodne oblasti. Tožilci vsakič, ko se to odpre, argumentirajo, da so (pravo)sodna oblast, saj izvršujejo sodno oblast v kazenskih zadevah, ki je v jedru suverenosti in sodi zato med temeljne funkcije države. Protikoronski zakon, pravijo v Društvu državnih tožilcev Slovenije in v Državnotožilskem svetu, pa zdaj brez utemeljenih razlogov krivično razlikuje med tožilci in sodniki, s tem pa posega tudi v ustavnopravna razmerja med vejami oblasti.  
30-odstotno znižanje pomeni, da so številni (nižji) tožilci v krizni dobi po plači spuščeni k (svojim) strokovnim sodelavcem ali celo nižje. Da se v polni meri zavedajo teže trenutnih razmer in tudi posledic koronadobe, pravijo tožilci. So solidarni, pripravljeni so na varčevanje, a pri megazakonu po njihovem ne gre za solidarnost in varčevanje, temveč se rušijo temeljne ustavne vrednote: enakost pred zakonom, delitev oblasti in delujoče kazensko pravosodje. Bojijo se, da bi ukrep v zvezi s plačami tožilcem lahko bil mišljen celo zastraševalno. 
 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta