Glavnino pomoči bo predstavljalo subvencioniranje skrajšanega delovnega časa delodajalcem ter izdaja posebnih vavčerjev prebivalstvu za sofinanciranje turističnih storitev pri domačih turističnih ponudnikih, s čimer naj bi ublažili stisko turističnega gospodarstva. Gre za predloge, ki se do sprejema v vladi in državnem zboru še lahko spremenijo.
Sofinanciranje skrajšanega delovnega časa
Subvencije bodo lahko od države dobili delodajalci, ki vsaj desetim odstotkom zaposlenim ne morejo zagotavljati 90 odstotkov dela, za delavce, ki so zaposleni za polni delovni čas in niso neposredni ali posredni uporabniki državnega proračuna oziroma proračuna občine, katerega delež javnih prihodkov iz javnih virov je bil v letu 2019 višji od 50 odstotkov.
Delodajalci bodo lahko subvencijo uveljavljali, če bodo lahko delavcem zagotavljali vsaj polovični delovni čas, 20 ur na teden. Delodajalec bo lahko za posameznega delavca črpal subvencijo za skrajšani delovni čas od 1. junija za največ pet mesecev oziroma najkasneje do 30. novembra. Subvencijo bo lahko uveljavljal mesečno za pretekli mesec, s pisno izjavo. Odreditev dela s skrajšanim delovnim časom ne bo možna delavcu v času odpovednega roka.
Delavec, ki mu bo začasno odrejeno delo s skrajšanim delovnim časom, bo ohranil vse pravice in obveznosti iz delovnega razmerja. Delavec se bo lahko v času odrejenega skrajšanega delovnega časa prijavil tudi v evidenco iskalcev zaposlitve in si tako poiskal dodatno delo oziroma plačilo. Zaposlenim, za katere bodo delodajalci uveljavljali subvencijo, v času prejemanja subvencije in še en mesec po tem ne bo mogoče odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga.
Turistični vavčerji za vse polnoletne
Največ materialne pomoči ministrstvo za gospodarstvo, razvoj in turizem namenja turistični branži. Za spodbujanje dodatne potrošnje na področju turizma predlog zakona predvideva turistične vavčerje za dopust v Sloveniji v višini 200 evrov za vse delovno aktivno prebivalstvo.
Kot kaže, je bila pri lobiranju za svojo volilno bazo uspešna tudi predsednica upokojenske stranke Desus in ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec, ki je včeraj po twitterju sporočila, da so po najnovejšem predlogu med upravičenci do vavčerja vsi polnoletni državljani, "tudi upokojenci in kmetje".
Razočarani organizatorji sejmov in kongresov
Potem ko smo v Večeru opozorili na problematiko organizatorjev sejmov in kongresov ter vseh dobaviteljev, ki sodelujejo v slovenski industriji srečanj, kot so jo poimenovali, kaže, da bo ta izpadla iz tretjega svežnja protikoronskih ukrepov. "Po mesecu skupnih priprav ukrepov, ki bi nam pomagali rešiti našo panogo, organiziranju v enotno interesno skupino, imenovano industrija srečanj (skupni nastop s sejmišči, organizatorji sejmov, kongresov, prireditev, hotelirjev), smo včeraj dobili predloge vladnih ukrepov tretjega protikoronskega svežnja," piše v ponovnem pozivu vladi in javnosti Gorazd Čad, predstavnik kongresne industrije. "Žalostno je, kako je slovenska država slovensko industrijo srečanj peljala žejno čez vodo in jo bo, kot kaže, pripeljala na rob prepada. To je očitno iz predlogov gospodarskega ministrstva za tretji interventni zakon PKP3 s členi in obrazložitvami." Opozarjajo, da je ogroženih več kot 2000 delovnih mest, več kot 350 slovenskih podjetij, izgubljenih bo 270 milijonov prihodkov, ob upoštevanju kongresnega multiplikatorja 3,3 pa bo slovenski turizem letno izgubil kar 891 milijonov evrov prihodkov. Najbolj bosta prizadeti mestni destinaciji Ljubljana in Maribor. (skl)