Slovenski trgovci mirijo, da je hrane v Sloveniji dovolj. "Zaloge so zadostne, količine tudi in blago sproti dostavljamo v trgovine. Ko pa je povpraševanje v zelo kratkem času zelo povečano, ne utegnemo tako hitro polniti polic. Zato kupce prosimo, naj ne kupujejo na zalogo, saj je vsega dovolj in ne pričakujemo težav pri dobavi, niti iz tujine. Upamo, da proizvajalci ne bodo višali nabavnih cen. Za zdaj zagotavljamo delovanje večine trgovin, nekatere so prilagodile odpiralni čas, zaposlenim so na voljo maske, rokavice, razkužila, tudi za kupce so na voljo rokavice za enkratno uporabo, nameščamo dodatno zaščito," pojasnijo pri Mercatorju in dodajo, da je zaradi velikega povečanja števila naročil delovanje njihove spletne trgovine oteženo. Predvsem v večjih mestih (Ljubljana, Maribor, Koper, Kranj) so zmogljivosti za naslednje štiri dni zapolnjene in novih naročil v tem času ne omogočajo.
Pripravljeni rezervni scenariji
Pri diskontnem trgovcu Lidl Slovenija pa izpostavljajo, da vso energijo in resurse vlagajo v ustrezno zaščito svojih zaposlenih in kupcev, hkrati si prizadevajo zagotavljati zadostno razpoložljivost blaga, po katerem povprašujejo kupci. Beležijo izredno povečanje nakupov izdelkov z daljšim rokom trajanja oziroma suhega sortimenta ter higienskih pripomočkov - denimo riža, testenin, olja, kosmičev, trajnih kruhov, trajnega mleka, toaletnega papirja in konzerviranih živil.
Bodo preprečili podražitve?
Tržni inšpektorat je v petek izdal opozorilo, da bo denarno kaznoval neupravičeno dvigovanje cen v času, ko je bila razglašena epidemija širjenja koronavirusa. Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić dodatno pojasni: "Z našim petkovim obvestilom smo trgovce opozorili, da je izkoriščanje trenutnih okoliščin za dvig cen lahko zakonsko sporno. Obvestilo je bilo objavljeno še pred sprejetimi vladnimi ukrepi glede reguliranja določenih cen, prav z namenom, da dokler takšni vladni ukrepi niso sprejeti, takih dvigov ne bi bilo. Tržni inšpektorat RS je zgolj nadzorni organ in ne sprejema politike in ukrepov, vsekakor pa smo v teh dneh z odločevalci v stalnem kontaktu in jim poročamo o stanju na trgu in o težavah, ki jih opažamo."
Za več kot 100-odstotna porast po spletu
V Tušu zatrjujejo, da imajo zadostne zaloge izdelkov, in potrudili se bodo, da tako ostane. Tudi pri polnjenju polic nimajo težav, saj imajo dovolj kadra, pravijo. "Če pa na prodajnih policah v določenem trenutku katerega od izdelkov zmanjka, so na voljo alternative. Blago na dnevni ravni dobavljamo iz lastnega logističnega centra, zato je ta trenutek odveč zaskrbljenost za pomanjkanje živil. Tudi sadje in zelenjava tekoče prihajata na prodajne police, saj imamo različne nabavne vire, od tega veliko slovenskega sadja in zelenjave. Vse dobave potekajo tekoče. Cene živil in neživil se ne bodo spreminjale. Se pa kupci čedalje pogosteje odločajo za nakupe preko spleta, vrednost tovrstnih naročil se je v zadnjem obdobju povečala za več kot 100 odstotkov," povejo v Tušu, kjer z današnjim dnem skrajšujejo delovni čas svojih trgovin, od ponedeljka do sobote med 9. in 18. uro ter ob nedeljah med 8. in 12. uro. Nekatere njihove trgovine imajo še krajši delovni čas.
Kako varno nakupovati hrano
Ko pridemo iz trgovine, so potrebni naslednji koraki: ko vstopimo skozi vhodna vrata stanovanja, vrečko, ki jo prinesemo iz trgovine, odložimo v predsobi, nato si v kopalnici skrbno umijemo roke ter si jih razkužimo, vrnemo se v predsobo po vrečko, jo nesemo v dnevni prostor ter iz nje zložimo hrano oziroma živila, vrečko odnesemo nazaj v predsobo, ponovno si umijemo ter razkužimo roke. Stvari, ki jih uporabljamo zunaj, odlagamo zunaj bivalnega prostora.