Ramazan, za muslimane po vsem svetu postni sveti mesec in eden od petih stebrov islama, ki se začne danes s sončnim zahodom, bo tokrat povsem drugačen. Postni mesec namreč ni le čas, ko naj bi se vsi polnoletni, zdravi muslimani čez dan odrekli hrani, pijači, to je tudi čas, ko se ob koncu vsakodnevnega posta verniki zberejo na skupnih večerjah, iftarjih, in se še pogosteje kot sicer zbirajo pri molitvah v mošejah in ob prebiranju Korana.
Recitiranje verzov iz Korana letos preko facebook profila
Preklicano odprtje džamije
Tudi zato bo tokratni bajram za muslimane v Sloveniji še posebno boleč. Ko so po petih desetletjih le dobili možnost, da bi se ob letošnjem ramazanu srečevali v novozgrajeni džamiji in Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani, jim je načrte prekrižala epidemija. Džamija in vse druge molilnice po Sloveniji so zaprte že od marčevske razglasitve epidemije in tako bo ostalo, vse dokler ne bo dovoljeno zbiranje v večjih skupinah. Zato so v Islamski skupnosti že preklicali junijsko uradno odprtje džamije, nadomestnega termina pa niso določili, saj je ta, kot je pojasnil tajnik skupnosti Nevzet Porić, odvisen od razvoja dogodkov, vezanih na epidemijo.
Čeprav ramazanskega druženja ne bo, pa v islamski skupnosti vernike pozivajo, da čas, ko so skupaj z družinskimi člani, čim bolje izkoristijo za tkanje družinskih vezi in preko različnih aktivnosti, od branja Korana in pogovorov o izbranih vsebinah iz njega, podoživijo ramazansko vzdušje. Ramazan je namreč čas, ko naj bi se vernik še bolj poglabljal v sporočila muslimanske svete knjige in preizpraševal skladnost svojih ravnanj z njenimi napotili. Tudi zato je mufti Islamske skupnosti v Sloveniji Nedžad Grabus vernike spomnil, da je vera v srcu, zato lahko tudi v času epidemije "džamijo zgradimo v svojem srcu in molimo, kjerkoli že smo. Muslimani bomo molili za dobro vse naše družbe."
Romanje v Meko pod vprašajem
Tako kot v velikem delu sveta so tudi v Savdski Arabiji, zibelki islama, zaprte vse mošeje. Tudi dve najpomembnejši za muslimane po svetu, Prerokova mošeja v Medini in Velika mošeja v Meki, kamor se vsako leto zgrinja na milijone vernikov. Ta zdaj po poročanju tujih tiskovnih agencij sameva, prvič v zgodovini pa bi se lahko zgodilo, da bodo savdske oblasti prepovedale vsakoletno romanje - hadž - v Meko, ki prav tako velja za enega od petih stebrov islama. Savdske oblasti so namreč že pozvale vernike, naj odložijo priprave na romanje, ki je predvideno v juliju.
Molitve s pomočjo tehnologij
Ne glede na ovire, ki jih je prinesla epidemija, bodo imami poskrbeli, da bodo verniki s skupnostjo povezani tudi v času ramazana. Tako bodo lahko vsak dan med 12. in 13. uro iz ljubljanskega džemata spremljali recitiranje Korana, medtem ko bodo vsakokratno petkovo molitev - džuma namaz, ki je najpomembnejša molitev v tednu, posneli in objavili na spletni strani skupnosti. Džuma namaz ta petek, ki je obenem prvi dan posta, bo v Ljubljani vodil mufti Grabus, medtem ko bodo v drugih džematih po državi imami opravljali svojo molitev v praznih molilnicah. Posebne vsebine bodo pripravili tudi ob dveh posebnih nočeh v času ramazana, Lejletu - l - Bedr in Lejletu - l -Kadr. Mesec ramazan velja za mesec, ko je Bog začel poslancu Mohamedu razodevati Koran. Letošnji se bo končal s ramazanskim bajramom 23. maja.