Šolski minister dr. Jernej Pikalo in predsednica sindikata Sviz Jelka Velički sta včeraj podpisala dogovor o izvrševanju stavkovnega sporazuma, zato bodo od prvega septembra letos učitelji lahko lažje napredovali v najvišji naziv učitelj svetnik in si tako izboljšali svojo plačo. Gre za prvi korak k sistemski prenovi kariernega sistema strokovnih delavcev na področju vzgoje in izobraževanja, ob tem poudarjajo podpisniki dogovora.
Na podlagi "trdnih podatkov", da je vrednotenje dela v vzgoji in izobraževanju slabše kot drugod v javnem sektorju, je sindikat učiteljev že ob podpisu stavkovnega sporazuma, ki je javnim uslužbencem izboljšal plače, imel specifično agendo, razlaga glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Ob splošnem dvigu plač so želeli zmanjšati še razliko, ki znaša kar 500 evrov. "Del teh razlik zmanjšujemo s sporazumom," poudarja Štrukelj, da so tudi vladne analize pokazale, da učitelji napredujejo težje kot drugi javni uslužbenci, zato so z dogovorom sprostili pogoje, da bodo učitelji, ki bodo "vložili dodaten napor in znanje", lažje prišli do svetniškega naziva. Zmanjšali so število nalog in opravil ter kriterije znanja, ki jih bodo morali izpolnjevati. Štrukelj ocenjuje, da bo zaradi podpisa dogovora v prihodnjem letu napredovalo med 20 in 30 odstotkov učiteljev, Pikalo pa dodaja, da računajo, da bo to državo stalo 6,2 milijona evrov, leto kasneje pa še 12,5 milijona evrov.
"V prihodnje bomo karierno pot učiteljev in drugih strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju podaljšali z četrtim nazivom," je dejal Štrukelj, da bodo imeli učitelji možnost še bolj napredovati kot danes, ko lahko postanejo mentorji, svetovalci in svetniki. "Ni prav, da okoli sedem do osem odstotkov učiteljev, ki dosežejo najvišji naziv po 20 do 22 letih delovne dobe, ne more več napredovati. Želeli bi, da se njihov karierni razvoj podaljša, da učitelji še bolj vlagajo vase, kar se bo poznalo pri njihovem delu in posledično znanju in omikanosti družbe," je prizadevanja po možnosti napredovanja pozdravil tudi minister Pikalo.