Prvega kroga lokalnih volitev se je udeležila skoraj polovica volilnih upravičencev, kar je nekaj več kot na zadnjih volitvah leta 2014, ko je glasovalo 43,62 odstotka volilnih upravičencev.
Tokrat manj prijav domnevnih kršitev
Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je od začetka volilnega molka, ki se je pred današnjimi lokalnimi volitvami začel v petek opolnoči in je veljal do zaprtja volišč danes ob 19. uri, prejela 130 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka. Inšpektorat pa na podlagi prejetih obvestil obravnava 57 zadev.
Kot so zapisali na spletni strani notranjega ministrstva, so namreč za 73 obvestil ugotovili, da ne gre za kršitve volilnega molka oz. da gre za zadeve, ki jih Inšpektorat RS za notranje zadeve že obravnava.
Na podlagi prejetih obvestil tako inšpektorat obravnava 57 zadev, povezanih z domnevnim kršenjem volilnega molka. Največ obravnavnih zadev se nanaša na prijave glede objav na družabnih omrežjih (21), nameščanje novih letakov (7) in politično propagando s sporočili prek mobilnih telefonov (7).
Na lokalnih volitvah pred štirimi leti so prejeli 209 obvestil o kršitvah volilnega molka, na podlagi katerih je inšpektorat obravnaval 95 zadev, v največ primerih je šlo za deljenje gradiva v poštne nabiralnike.
Prijave kršitev volilnega molka
Vsakršno nagovarjanje volivcev je bilo v času volilnega molka prepovedano. Morebitne kršitve volilnega molka je bilo mogoče sporočiti dežurni službi inšpektorata za notranje zadeve na številko 080 21 13.
Za kršitve volilnega molka so predvidene globe od 700 do 3000 evrov za organizatorja volilne kampanje, od 150 do 600 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje in od 150 do 400 evrov za posameznika.