UKC Maribor: Razvpitih ventilatorjev (še) niso uporabili

Matija Stepišnik Matija Stepišnik
22.05.2020 06:00

Univerzitetni klinični center Maribor je iz blagovnih rezerv prejel deset ventilatorjev Siriusmed R30 in sedem ventilatorjev Bellavista. Ne enih ne drugih za predihavanje bolnikov s covidom-19 niso uporabili, ker potrebujejo dodatno opremo. Siriusmed R30 brez nadgradnje bi uporabili le, če bi bilo zelo nujno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ena od pošiljk ventilatorjev, ki je v UKC Maribor prišla marca 
Ukc Maribor

Četudi se je v Sloveniji epidemija bolezni covid-19 umirila - vlada Janeza Janše je medtem razglasitev epidemije tudi že preklicala, število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, se je k sreči močno zmanjšalo -, ostajajo v ospredju vprašanja domnevno spornih nabav zaščitne opreme, mask in ventilatorjev. Številna razkritja preučujejo policisti, tožilstvo, državna revizijska komisija in računsko sodišče, v državnem zboru sta napovedani kar dve preiskovalni komisiji, opozicijska in koalicijska, ministra za gospodarstvo, prvaka SMC Zdravka Počivalška čaka interpelacija. Med zdravstvenimi ustanovami, ki so prejele manj zmogljive, za nekatere celo sporne, gotovo pa iz odmevnih zgodb razvpite ventilatorje - različne je sicer med primerne, manj primerne ali neprimerne rangirala posebna strokovna skupina -, je tudi Univerzitetni klinični center Maribor.

Če bi reševali življenja ...

V Mariboru imajo na voljo trenutno, kot pojasnjujejo, 41 lastnih ventilatorjev za predihavanje odraslih bolnikov, ki so pripravljeni za uporabo oziroma so v uporabi. Kot pravijo, je 40 primernih za bolnike s covid-19 pljučnico, prevladujeta znamki Draeger in Hamilton (srednjega do višjega ranga). Ventilatorji so bili nabavljeni v časovnem obdobju od leta 1998 do 2019, torej že v času pred epidemijo. So pa iz blagovnih rezerv marca, ob vrhu epidemije, prejeli tudi ventilatorje Siriusmed R30, ki jih je v Slovenijo dobavilo podjetje Geneplanet, zaradi katerega se je pod plazom očitkov, v prvi vrsti zaradi posredovanja za stoodstotni avans, znašel Zdravko Počivalšek.

Dr. Jožica Wagner Kovačec: "Celotno število ventilatorjev bo, ko bodo dostavljeni ventilatorji s strani blagovnih rezerv polno tehnično opremljeni, zadoščalo za naše prostorske in kadrovske zmogljivosti."
Sašo Bizjak

Dobava, afera in prekinjena pogodba

Spomnimo: Marko Bitenc, direktor Geneplaneta, je vztrajal, da so njihovi medicinski ventilatorji ustrezni, kar da potrjujejo številna naročila iz drugih držav. V podjetju so povezave s politiko zavračali in trdili, da so zaradi medijskega pojavljanja utrpeli gospodarsko škodo. V tako rizičen posel pa da brez avansa ne bi niti šli. A na drugi strani je član strokovne skupine zdravnik, specialist internist intenzivist in predavatelj dr. Rihard Knafelj - v njej sta bila še zdravnika dr. Marko Noč in dr. Primož Gradišek - na TVS opozoril, da je medicinski ventilator Siriusmed R30 ocenjen kot neprimeren za bolnike, ki potrebujejo nadzorovano predihavanje zaradi okužbe z novim koronavirusom. Kot pogojno primernega za uporabo pri bolnikih s covidom-19 so ga brez ustrezne nadgradnje tudi v UKC Maribor ocenili le za primer skrajne sile. Če bi bili vsi drugi primernejši torej zasedeni. V celjski bolnišnici so medtem zatrjevali, da ventilatorji so primerni. A jih za bolnike s covid pljučnico vseeno niso uporabili.
Epilog zgodbe: Zavod RS za blagovne rezerve, ki je sledil odločitvi ministrstva za zdravje in njegove posvetovalne skupine, je obdržal 90 dobavljenih in po zdravstvenih ustanovah že razdeljenih ventilatorjev Siriusmed R30, 20 že dobavljenih bo dobavitelju vrnil, pogodba za 110 še nedobavljenih pa je bila prekinjena.

Odpoklic določenih serijskih številk

V UKC Maribor so prejeli tudi sedem ventilatorjev Bellavista, ki jih je dobavilo Gorenje, za njih prav tako čakajo dodatno opremo in jih do zdaj še niso uporabili. V primeru teh ventilatorjev se je razkrilo, da sta določene tipe ameriški FDA (ameriški zvezni urad za zdravila) in kanadski urad za zdravstvo zaradi slabe programske opreme odpoklicala, saj da so bili ocenjeni kot smrtno nevarni. Knaflju so očitali, da je favoriziral te ventilatorje, a je ta v pojasnilu to zavrnil in dodano pojasnil, da je FDA 25. novembra lani objavil odpoklic določenih serijskih številk ventilatorjev, kanadska vlada pa je objavila odpoklic določenih serijskih številk ventilatorjev dan pozneje. "Odpoklic je postopek, ki smo mu v klinični praksi priča. Do zdaj se je pojavil pri različnih podjetjih in različnih medicinskih pripomočkih," je dejal.

Naročeni so štirje zelo zmogljivi ventilatorji

Čisto na začetku epidemije je imel UKC Maribor po notranjem premeščanju na razpolago 17 ventilatorjev za namene zdravljenja covid bolnikov ter še 24 ventilatorjev za zdravljenje kirurških in internističnih bolnikov v dveh intenzivnih terapijah. "Trenutno so naročeni štirje ventilatorji Hamilton," pravi predstojnica Jožica Wagner Kovačec. Dobavljeni naj bi bili v začetku junija, kot zatrjujejo, pa omogočajo napredne načine mehanskega predihavanja in so primerni za mehansko predihavanje bolnikov s covidom-19. "Nabavna cena je 38.470 evrov (trije ventilatorji) in 44.890 evrov (en ventilator)," odgovarjajo. Za primerjavo: ventilator Siriusmed R30 je blagovne rezerve stal 36.400 evrov, Bellavista pa 36.104. Razlika je v tem, da pa so bili kupljeni na vrhuncu krize in v zelo izostrenih razmerah na trgu zaščitne opreme.
"Celotno število ventilatorjev bo, ko bodo dostavljeni ventilatorji s strani blagovnih rezerv polno tehnično opremljeni, zadoščalo za naše prostorske in kadrovske zmogljivosti," sklene dr. Jožica Wagner Kovačec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta