Novo šolsko leto vlada začenja z ukrepi, ki bodo močno poslabšali življenje mater samohranilk in družin z majhnimi otroki, v katerih je zaposlena samo ena odrasla oseba. Ukinja se namreč dodatek za delovno aktivnost, ki dviguje mejo za upravičenost do socialne pomoči družinam z nizkimi dohodki. Ukinitev bo imela zelo konkretne posledice. Socialno pomoč bo izgubilo ali pa se bo znižala več kot 4600 družinam. Ker že zdaj vsaka četrta enostarševska družina pri nas živi pod pragom tveganja revščine, to zelo skrbi nevladne humanitarne organizacije. Kaj konkretno to pomeni za matere samohranilke?
"Dohodek enostarševske družine, v kateri je zaposlen starš prejema minimalno plačo 667,11 evra neto, se bo zmanjšal za 197 evrov. Mati samohranilka z enako plačo in dvema šolajočima se otrokoma pa bo ostala brez 205,11 evra," pojasnjuje Nika Kovač, direktorica zavoda Inštitut 8. marec. Tudi štiričlanska družina z enim zaposlenim z minimalno plačo in dvema šolajočima se otrokoma bo imela na mesec 205,11 evra manj, so izračunali. Na svoji facebook strani so zato začeli zbirati podpise, ki jih bodo prihodnji teden poslali poslancem v državni zbor, ti bodo namreč 11. septembra v parlamentarnem odboru začeli razpravo o noveli zakona o socialnovarstvenih prejemkih, s katero naj bi se dodatek za delovno aktivnost ukinil.
Kdo dobiva dodatek za delovno aktivnost?
Dodatek za delovno aktivnost (DSP) je bil uveden leta 2012, sredi gospodarske krize, ko je denarno socialno pomoč znašala le 230 evrov, namen pa je bil spodbujati aktivnosti oziroma ohranjati motivacijo za delo.
Do leta 2014 so bili do njega upravičeni zaposleni in osebe, ki opravljajo dejavnost in imajo nižji prihodek od DSP, ter posamezniki, vključeni v programe aktivne politike zaposlovanja ali v zaposlitveno rehabilitacijo. Višina dodatka je odvisna od opravljenih ur: za aktivne od 60 do 128 ur na mesec je 102 evra, za več kot 128 ur pa 200 evrov. Od septembra 2014 so do dodatka za delovno aktivnost upravičene tudi osebe, ki sklenejo pisni dogovor o prostovoljskem delu. Njihova obveznost je, po zakonu o prostovoljstvu, da so aktivni najmanj 24 ur na leto, za kar jim pripada enaka višina dodatka kot tistim, ki so delovno aktivni od 60 do 128 ur na mesec.