Svet Javne agencije RS za varstvo konkurence (AVK) je na včerajšnji seji ukrajinskemu prehrambenemu velikanu MHP dal soglasje za prevzem Perutnine Ptuj, kar so potrdili tudi pri MHP in v Slovenski industriji jekla (SIJ). Za ponudbo MHP, ki naj bi bila cenovno precej višja od francoskega konkurenta LDC, so se odločili v SIJ-u. Prevzem so že predtem odobrili avstrijski, makedonski, srbski in romunski regulatorji. Posel bo tako dokončno zaključen na sestanku delničarjev Perutnine Ptuj v prihodnjih nekaj dneh.
Spomnimo, da je SIJ s Holdingom PMP že 90,7-odstotni lastnik Perutnine Ptuj, ta pa ima tudi 1,84 odstotka lastnih delnic. Tako ostaja daleč največja delničarka v Perutnini Ptuj državna Kapitalska družba s 5,37 odstotka delnic, ki pa naj bi potrebovala soglasje države oziroma državnega SDH, da se naložbo v Perutnini iz pomembne prekvalificira v portfeljsko, drugače delnic ne bo mogla prodati. Za zdaj se tudi špekulira, koliko naj bi za delnico Perutnine ponudil ukrajinski MHP, špekulacije pa se gibljejo vse od 10 do 25 evrov za posamezno delnico, pri čemer so v SIJ-u pred leti plačali osem evrov. Prevzem Perutnine, za katero Ukrajinci v naslednjih letih napovedujejo okrog 220 milijonov evrov naložb, bi tako lahko veljal med 109 in 272 milijonov evrov. Neuradno naj bi ponudba Ukrajincev bila precej višja od francoskega LDC, tretja možnost pa je bila, da bi Perutnina Ptuj ostala v okviru SIJ-a, pri čemer bi se metalurški in prehrambni del ločila.
V MHP letno pridelajo okrog 600 tisoč ton perutninskega mesa, ustvarijo okrog 1,3 milijarde evrov letnih prihodkov in dosegajo blizu 200 milijonov evrov čistega dobička. Podjetje je na borzi vredno dobro milijardo evrov in letno med delničarje razdeli okrog 70 milijonov evrov dividend. Skupina Perutnine Ptuj pa zaposluje okrog 3500 ljudi, letno dosega 270 milijonov evrov prihodkov in 12 milijonov evrov čistega dobička. Ob vstopu Ukrajincev na slovenski trg določeno skrb izražajo slovenski rejci piščancev pa tudi konkurenčni podjetji Pivka perutninarstvo in Panvita, ki se bojijo dodatnih cenovnih pritiskov na ceno piščančjega mesa in pa "poplave" ukrajinskega piščančjega mesa v tem delu Evrope.