Umirjanje rasti v Nemčiji se pri nas že občuti

Darja Kocbek Darja Kocbek
07.01.2019 18:25

Medtem ko je nemško gospodarsko ministrstvo kljub padcu naročil podjetij še optimistično, finančni minister Olaf Scholz opozarja, da so leta obilja mimo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Močna avtomobilska industrija je eden od temeljev nemškega gospodarskega uspeha.
Reuters

Nemčija je imela zadnjih devet let nepretrgoma gospodarsko rast. Analitiki v letošnjem letu pričakujejo upočasnitev, kot enega glavnih razlogov pa navajajo trgovinski spor med ZDA in Kitajsko, zaradi katerega se zmanjšuje nemški izvoz. Gospodarsko ministrstvo je pravkar objavilo podatke o naročilih podjetij v novembru lani glede na oktober. Ti ekonomistov niso prav nič navdušili, saj je bil padec bistveno večji, kot so pričakovali: podjetja so glede na predhodni mesec zabeležila padec naročil za en odstotek, ekonomisti pa so pričakovali padec za največ 0,4 odstotka.
Na ministrstvu za gospodarstvo so še optimistični, saj so izpostavili, da so bila v povprečju naročila oktobra in novembra še vedno večja kot v prejšnjih treh mesecih in da se bo stanje v industriji izboljševalo. Tega optimizma ne deli minister za finance in podkancler Olaf Scholz, saj je napovedal konec obdobja debelih krav, ko je gospodarska rast ministru za finance zagotavljala z več pobranih davkov proračunski presežek. "V letu 2018 bomo še enkrat dosegli davčni presežek. Vendar so leta obilja mimo. Od zdaj ne pričakujem več nepredvidenih dodatnih prihodkov," je v intervjuju za časopis Bild dejal Scholz.
Nizko zanimanje za nemške avtomobile
Slovensko gospodarstvo umirjanje rasti nemškega gospodarstva že čuti. "Rast izvoza Slovenije se po naši oceni že upočasnjuje, vendar so zadnji uradni podatki na voljo za mesec oktober. Oktobrska medletna rast izvoza je še vedno znašala več kot deset odstotkov, rast izvoza v Nemčijo je na medletni ravni znašala celo dvanajst odstotkov," nam je pojasnil Bojan Ivanc, vodja analitike na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta