Ali bo letni dodatek upokojencem prihodnje leto izplačan v treh ali petih različnih zneskih, je po javnem zaostrovanju stališč koalicijskih SAB in Desusa težko reči. Očitno pa je, da je do zapleta prišlo, ker v državnem proračunu za izplačilo letnega dodatka, kot je bilo predvideno v koalicijski pogodbi, ne bo dovolj denarja.
Po koalicijskem dogovoru bi letni dodatek izplačali v le dveh višinah, višji bi znašal 400 evrov, nižji 260 evrov.
SAB bi ga izplačal v treh višinah, najvišji bi znašal 410 evrov, srednji 270 in najnižji 150 evrov.
Desus se zavzema za izplačilo v petih različnih zneskih, letos je najvišji dodatek znašal 410 evrov, najnižji pa 100 evrov.
Papež za "pravičnejših" pet zneskov
Marijan Papež, generalni direktor Zpiza, meni, "da je bolj pravično izplačilo letnega dodatka upokojencem v petih različnih zneskih, ker so s tem zagotovljeni milejši prehodi med višinami letnega dodatka kot pri samo dveh zneskih. Tisti z nižjimi pokojninami dobijo več in tisti z višjimi manj in tako je letni dodatek velik socialni korektiv. Čeprav je bilo pričakovati zaplete pri dogovoru o letnem dodatku, saj gre za kar velik finančni zalogaj, pri katerem bi bila nujno potrebna postopnost. Morda je smiselno vsako leto v naslednjih štirih letih za izplačilo letnega dodatka nameniti okoli 14 milijonov evrov več. Neracionalno bi bilo samo na enem segmentu koalicijskega sporazuma porabiti preveč sredstev in bi zmanjkalo denarja za izredne uskladitve, dvig odmernega odstotka in druge zaveze."