Direktorju uprave za varno hrano Janezu Posediju zaradi zavajanja potrošnikov in kršitev predpisov v aferi zaradi dodajanja žvepla v prahu k mletemu mesu in pripravkom za čevapčiče v mesnicah v nekaterih trgovskih centrih ne bo treba zapustiti položaja. Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec je ob predstavitvi poročila o ugotovitvah notranjega nadzora, ki ga je uvedla v upravi, pojasnila, da je vodstvu uprave naložila izvedbo popravljalnih ukrepov, ker ni naklonjena reševanju problemov z represivnimi metodami.
Niso pravočasno obvestili ministrice in potrošnikov
Končno poročilo o izvedbi zahtevanih ukrepov, ki naj bi zagotovili, da se kaj takšnega, kot se je zgodilo ob aferi zaradi dodajanja žvepla mletemu mesu in pripravkom za čevapčiče, ne bo več ponovilo, pričakuje do 28. februarja prihodnje leto. "Osnovno načelo, ki ga spoštujem, je, da smo postopke, ki jih lahko izvajamo bolje in učinkoviteje, dolžni izboljševati. Napori vseh deležnikov v agroživilski verigi pri zagotavljanju varne hrane morajo v prvi vrsti ščititi varstvo potrošnikov, njihovo zdravje in njihove pravice. Kot ministrica tega ministrstva se čutim soodgovorna, da postopke, ki so v pristojnosti ministrstva, izvajamo učinkovito in optimalno," je pojasnila na tiskovni konferenci.
Ugotovitve komisije za izvedbo nadzora je predstavila vodja komisije Saša Dragar Milanovič. Komisija je po njenih besedah ugotovila, da uprava za varno hrano o ugotovitvah inšpektorjev ni pravočasno obvestila ministrice in potrošnikov. Njeno komuniciranje z javnostjo je bilo napačno in zavajajoče, saj je razlagala, da spornega mesa ni več v prometu, in pri tem ni upoštevala, da so ga nekateri potrošniki lahko zamrznili. Ker je mleto meso mogoče imeti zamrznjeno od tri do štiri mesece, bi morala uprava o ugotovitvah inšpekcije potrošnike obvestiti in jim sporočiti, naj ga zavržejo takoj, ne šele čez štiri mesece.
Zaostanki pri reševanju pritožb potrošnikov
Komisija je prav tako ugotovila, da pritožb, ki jih dobi od potrošnikov, uprava za varno hrano ne rešuje tekoče. Njeno vodstvo mora zato do konca januarja 2020 sprejeti ukrepe za tekoče reševanje teh pritožb. Do sredine februarja 2020 mora poskrbeti za enotna in jasna navodila, da si veterinarji in inšpektorji ne bodo različno razlagali predpisov in delovali neusklajeno, kar se je dogajalo do zdaj.
V neskladju s slovensko in evropsko zakonodajo je uprava za varno hrano po ugotovitvah komisije vodila inšpekcijske postopke, zato mora do sredine decembra pripraviti takšna navodila za inšpektorje, da bodo takoj vključevala vse predpisane ukrepe, vključno s takojšnjim odpoklicem spornega živila.
Ministrica je nadalje predstavila poročilo delovne skupine o pregledu ureditve in organiziranosti sistema varne hrane v upravi za varno hrano. "Moj namen izvedbe pregleda delovne skupine ni bila morebitna reorganizacija uprave za varno hrano ali celo zamenjava vodstva, ampak ugotoviti, kje so še rezerve v poslovanju vseh aktivnosti, ki bi jih lahko izboljšali in optimizirali," je pojasnila. Za takšen pregled je bil sedem let po ustanovitvi uprave že čas, je dodala.