Urad varuhinje obravnaval očitke o nezakonitem ravnanju policije na južni meji, policija presenečena

Kristina Božič
15.02.2019 11:22

Urad varuhinje človekovih pravic je predstavil poročilo o ravnanju policije z osebami, ki poskušajo na slovenski južni meji zaprositi za mednarodno zaščito.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V uradu varuhinje so tekom raziskave in analize potrdili tudi "resnost očitkov, da je v nekaterih policijskih postopkih lahko prišlo do nepravilnosti, vključno do izvajanja kolektivnih izgonov, ki so prepovedani".
Krb

Poročilo urada varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer o ravnanju policistov na južni meji, ki ga je predstavil njen namestnik Ivan Šelih, potrjuje poročila nevladnih organizacij iz lanskega julija ter opozorila pravnih strokovnjakov, da policisti ne morejo odločati, kdo je primeren prosilec za mednarodno zaščito.
Razen to, da gre za osebo z državljanstvom tretje države ali za osebo brez državljanstva, ki je izrazila namen podati prošnjo za mednarodno zaščito, "ne sme nobena druga okoliščina vplivati na odločitev policista", so jasno opozorili v uradu varuhinje človekovih pravic. Naloga policistov je le, da "izpolnijo registracijski list ter izvedejo druga potrebna opravila. Po zaključenem postopku na policijski postaji pa policija tujcu zagotovi prevoz v azilni dom". Namestnik varuhinje Ivan Šelih je ob tem pojasnil, da bi bilo vsakršno "selekcioniranje ali profiliranje nedopustno". Dodal pa je, da tega posebej niso preverjali in proučevali, kot niso zaprosili notranjega ministrstva za vsa navodila, ki so bila poslana policijskim postajam s strani generalne policijske uprave v preteklem letu. Ta navodila so predmet upravne tožbe, saj je informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik ugodila pritožbi organizacije Amnesty International Slovenije, da so bili dokumenti v preveliki meri redaktirani, a se je notranje ministrstvo na odločbo informacijske pooblaščenke pritožilo. Na uradu varuhinje človekovih pravic so v stiku s specializiranim državnim tožilstvom, ki vodi postopke glede ravnanja policije na meji in jim bodo poročilo tudi poslali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta