Urejen grob izkazuje spoštovanje

Damijana Žišt Damijana Žišt
29.10.2018 17:02

Skrb za grobove je del naše tradicije in kulture, se pa ob dnevu spomina na mrtve še poveča prodaja cvetnih aranžmajev in sveč, kar mnogim cvetličarjem odločilno pomaga pri ohranitvi dejavnosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Namesto premnogih sveč zaradi varovanja okolja na grobove raje polagajmo rože.
Sašo BIZJAK

Dan spomina na mrtve je čas, ko se ljudje običajno bolj posvetimo urejanju grobov, nanje sadimo cvetje ter polagamo cvetne aranžmaje, cvetje in sveče. Zanimalo nas je, ali se praksa kaj spreminja, koliko smo za to pripravljeni plačati in koliko stanejo najemi stojnic v okolici mariborskih in ljubljanskih pokopališč. Miran Rade, sekretar sekcije cvetličarjev in vrtnarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, pravi, da se ob 1. novembru kupci najpogosteje odločajo za aranžmaje svežega in suhega cvetja, slednje ostane na grobu dalj časa, običajno vse do adventnih dni. Povprečna vrednost aranžmaja je po njegovi oceni od 20 do 40 evrov. Nekoliko manj kot nekoč se prodaja posamično cvetje.

Od dnevnih do tedenskih najemov stojnic


Nataša Matijevič iz Snage Maribor pravi, da so letos izdali 35 dovoljenj za stojnice ob pokopališčih Pobrežje in Dobrava. V glavnem gre za ponudbo lokalnih cvetličarjev in vrtnarjev, ki prodajajo kvalitetne cvetlične aranžmaje in rože, vzgojene v lokalnem okolju. Za najem stojnic je treba odšteti od 130 do 450 evrov na dan, cena pa je odvisna od velikosti, tipa in lokacije stojnice. Pogosto prodajajo lastne kvalitetne izdelke tudi lokalni svečarji, ki ob tem ponujajo še medičarske izdelke, sladki program, kuhano vino in čaj, ni pa dovoljeno prodajanje druge hrane.

Zasajeno cvetje vzdrži dlje kot rezano. 
Andrej Petelinšek

Oktobra promet cvetličarjev za sto odstotkov višji


Ker nekateri menijo, da za cvetličarje in vrtnarje pomeni praznik spomina na mrtve tudi nekoliko večji zaslužek kot v preostalih dnevih leta, smo Mirana Radeta vprašali, ali je to res. "Cvetličarji imajo sezonska obdobja, prav tako kot druge dejavnosti. Promet v cvetličarnah je januarja in februarja izjemno nizek, a se pokrije s prihodkom v marcu, sledijo povprečni dnevi pomladi, ko cvetličar nekako preživi. Poletni čas je mrtvo obdobje. Nekoliko več dogajanja je v septembru in oktobru ter za ob novembru, ko se s povečanim obsegom zaslužka pokriva izguba poletja. Advent in praznični čas božiča je čas stabilizacije in umirjenega prometa, potem pa se krog ponovi."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta