"Letošnji nagrajenci so zazrti v prihodnost, v trajnostni razvoj, zelene energije, veliko, kar sedem odstotkov od prihodkov, vlagajo v razvoj, kar je dve petini več, kot znaša slovensko povprečje, in so praktično nezadolženi," ugotavlja Sonja Šmuc, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Predsednik komisije Janez Škrabec, ki se po osmih letih vodenja komisije poslavlja, pa ugotavlja, da so v tem obdobju izbrali več kot 70 nagrajencev, ki bi jih danes še vse enkrat izbral. "Vedno znova me je presenetilo, koliko dobrih podjetij in njihovih vodij imamo v Sloveniji. Še posebno malih in srednjih podjetij, s katerimi se lahko postavimo ob bok tistim v Italiji, Avstriji ali Nemčiji in ki so zaradi svoje robustnosti nosilci celotnega gospodarstva."
Prodaja lastnega znanja v tujino
Industrijski odpadki niso nujno zlo
Nagrade za izjemne dosežke
Srečko Jesenek, Tiskarna Jesenek
Pot od samostojnega podjetnika do tiskarne termo obstojne etikete za bruse, je bila dolga, a uspešna. Danes natisnejo več kot 600 milijonov etiket, ki jih prodajajo v Avstrijo, Francijo, ZDA in na Japonsko. Ob tem dosegajo dvakrat višjo dodano vrednost kot konkurenti.
Peter Kosin, Inea
Prvotno raziskovalno dejavnost podjetja je postavil na tržne temelje na področju industrijske in proizvodne avtomatike, računalniškega vodenja in industrijske energetike. Svoje znanje v tujini prodajajo avtomobilski in elektronski industriji, farmaciji in kemiji.
Dušan Olaj, Duol
Duol je globalno tehnološki vodja v sicer nišni proizvodnji napihljivih hal, ki pa preko sodelovanja z Evropsko vesoljsko agencijo in ameriško agencijo Nasa sega celo v vesolje. Znanje ščitijo s patenti, v zadnjih treh letih pa so dobiček vsako leto podvojili.
Rok Barbič, Stilles
Pohištveno podjetje s 70-letno tradicijo je postavil na zemljevid opremljanja svetovnih hotelskih verig. To omogoča letno rast prihodkov, ki jih v celoti ustvarijo na tujih trgih za tretjino, dobička pa za kar 80 odstotkov. V projekte vključujejo 677 dobaviteljev.
Rudolf Horvat, Saubermacher Slovenija
Na področju industrije odpadkov je aktiven že štiri desetletja. Z inovativnostjo, strokovnostjo in vizionarskim pogledom je pripomogel k uspešnosti in ugledu ne le podjetja, temveč tudi celotne komunalne dejavnosti. Začel je z enim zaposlenim, danes jih imajo 414.
Tomaž Berginc, ETI Elektroelement
Iz izlaškega podjetja ETI je napravil mini koncern s 13 hčerinskimi družbami, ki poslujejo v več kot 60 državah. Redno prejemajo nagrade za inovacije, v lastnem razvojnem oddelku dela 70 ljudi. Podajajo se tudi na področje e-mobilnosti in zelenih energij.