Ustavna obtožba proti Šarcu brez podpore, premier zagotavlja, da ustavna odločba ne bo prezrta

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
29.01.2019 17:45

SDS očitala predsedniku vlade, da ne spoštuje ustavnega reda zaradi ideologije; svoje in koalicijskih partnerjev. Šarec odgovarja, da bo ustavna odločba uresničena do septembra.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marjan Šarec
Robert Balen

SDS in SNS s predlogom ustavne obtožbe predsednika vlade Marjana Šarca pričakovano nista bili uspešni. Za ustavno obtožbo je glasovalo zgolj 29 poslancev, proti pa 53 poslank in poslancev. Predlogo obtožbe je tako zavrnjen, saj bi ga moralo podpreti najmanj 46 poslancev.
{twitter}https://twitter.com/Urskamlin/status/1090287602043883520{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/Urskamlin/status/1090290955457101826{/twitter}
Nasprotovala sta mu tako koalicija kot Levica, medtem ko so v NSi dejali, da predlogu ne bodo nasprotovali. Po glasovanju pa je predsednik NSi Matej Tonin na Twitterju zapisal, da njegova stranka podpira "izršitev odločbe ustavnega sodišča glede enakosti financiranja vseh javno veljavnih programov v slovenskih osnovnih šolah". A ker sta premier Šarec in tudi minister za izobraževanje Jernej Pikalo zagotovila, da se bo to zgodilo, se NSi po Toninovih besedah ustavni obtožbi ni pridružila.
{twitter}https://twitter.com/MatejTonin/status/1090289366226866176{/twitter}
SDS in SNS sta predlog vložili, očitajoč Šarcu kršitev več členov ustave, s tem ko kot prvi človek v vladi ni poskrbel za to, da bi bila odpravljena neustavnost na področju neenakomernega financiranja javnih in zasebnih osnovnih šol. Slednje je ustavno sodišče ugotovilo že v odločbi iz leta 2014, vendar nekdanja vlada Mira Cerarja ni našla konsenza o tem, kako zagotoviti enako financiranje zasebnih in javnih osnovnih šol. Premier Šarec je predlagateljem zatrdil, da naj jih uresničitev omenjene ustavne odločbe ne skrbi, saj da je ne bodo ignorirali. Celo več. Dejal je, da so na ministrstvu za izobraževanje pripravili že več predlogov, odločba bo tako uresničena do septembra, ko se začne novo šolsko leto. Slednje je ob robu včerajšnje parlamentarne obravnave potrdil tudi minister za izobraževanje Pikalo, ki je dejal, da so pripravili štiri različice, od koalicije pa je odvisno, za katero se bo odločila.

Lisec: Šarca vodi ideologija

Uvodoma je v imenu predlagateljev poslanec SDS Tomaž Lisec predsedniku vlade očital, da je opustil dolžno ravnanje s tem, ko ni naložil svojim ministrom, da poskrbijo za uresničitev ustavne odločbe. Pri tem, tako Lisec, naj bi ga vodila ideologija. Ideologija njega samega, koalicijskih partnerjev in še koga drugega. Zmotilo pa ga je tudi, da je vlada, kljub zavezam v koalicijski pogodbi o spoštovanju načel pravne države, nasprotovala lanskoletnemu SDS-ovemu predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katerim naj bi, tako Lisec, v celoti uresničili ustavno odločbo iz leta 2014. In temu so sledili tudi koalicijski poslanci. "Ustava je nad zakoni, je nad vami in nad nami. In če mi ne spoštujemo zakonov, kako lahko potem pričakujemo od državljanov in državljank, da jih bodo spoštovali," je dejal Lisec, ki je po drugi strani sedanji vladi očital vnemo pri uresničevanju ustavne odločbe o izbrisanih.

Tomaž Lisec
STA

Šarec: Nočem elitizacije

Zavrnil je tudi očitke o diskriminaciji otrok, ki obiskujejo zasebne osnovne šole. O diskriminaciji bi bilo kvečjemu mogoče govoriti, tako Šarec, če vsi otroci ne bi imeli možnosti vpisa v javne šole. Ob tem je spomnil, da zasebne šole ne sprejemajo vseh otrok, starši morajo plačevati tudi šolnino. Sam pa ne želi, da bi se na zasebne šole zaradi finančnih prednosti; poleg državnega financiranja dobijo denar še od ustanoviteljev in staršev, začel odliv najboljših učiteljev in kasneje tudi otrok premožnejših staršev. "Nočem elitizacije, niti je ne maram. Slovenske javne šole so dobre," je zatrdil predsednik vlade in pri tem postregel tudi z nekaj raziskavami. Ob koncu pa SDS namignil, naj se raje začne ukvarjati s svojimi problemi in naj vzroke za neuspešno sestavljanje vlade po zadnjih parlamentarnih volitvah išče v svojih vrstah.

Maša Kociper
Andrej Petelinšek
3. januar 2013 - Maribor - Novinarska konferenca stranke SNS - predstavitev kandidata za zupana - Zmago Jelincic -
Marko Vanovsek
Matjaž Han 
Sd
"Ker nimamo enotnega zagotovila sodnikov, da bodo sodelovali pri izvedbi volitev, je razmislek o spremembi zakonodaje na mestu," manj kot tri mesece do volitev pravi direktor Službe DVK, prejšnji predsednik državnega zbora Igor Zorčič.  
Robert Balen
Miha Kordiš
Jožef Horvat
Anže Petkovsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta