Slovenski policisti v teh dneh, poleg nadzora državnih mej, poostreno nadzirajo spoštovanje odloka o prepovedi gibanja med občinami. V. d. generalnega direktorja policije Anton Travner, ki je v soboto obiskal policiste na območju koprske policijske uprave, je na mejnem prehodu Fernetiči povedal, da so policisti včeraj zaznali več kot 300 kršitev odloka, za kar so podali predloge za kaznovanje inšpekcijskim službam. Sicer pa spoštovanje omenjenega odloka dnevno nadzira okoli tisoč policistov. "Ugotavljamo precej kršitev, včeraj, kot rečeno, več kot 300 kršitev in okoli 150 opozoril državljanom, kar pomeni, da vsi državljani Republike Slovenije še vedno niso dojeli, da je koronavirus zelo nevarna bolezen in da je telesna bližina ena od večjih nevarnosti za okužbo. Zato priporočila, ostanimo doma, niso brezpredmetna."
Policisti za veliko dela, ki ga opravijo, premalo plačani
Šef policije je najprej danes skupaj z direktorjem koprske policijske uprave Igorjem Ciperletom obiskal Policijsko postajo Postojna in kontrolno točko na avtocesti, kjer so prometni policisti poostreno nadzirali spoštovanje odloka o prepovedi gibanja med občinami. Sledil je obisk kontrolne točke na meji ob vstopu iz Italije v Slovenijo, na Fernetičih, kjer je mejo prečkalo največ konvojev, vozniki tovornih vozil so kontrolirano prečkali Slovenijo in odšli nazaj v svojo državo. Zadnja postaja njegovega obiska pa je bila Policijska postaja Ilirska Bistrica, kjer se je srečal tudi s policisti in pripadniki Slovenske vojske, ki na tem območju varujejo državno mejo.
Pomoč med 700 in 800 vojaki Slovenske vojske bi bila zelo dobrodošla
"Trenutno za vse naloge in dolžnosti policije potrebujemo vse policiste. V Sloveniji imamo 8 tisoč zaposlenih v policiji, nekaj več kot 7 tisoč je policistov. Za varovanje slovenske meje za potrebe migracij pa bi potrebovali med 700 in 800 vojakov, da bi pomagali policiji. Slovenska vojska bi sodelovala s policijo izključno in samo ob meji in bi imela opravka samo z nedovoljenimi migracijami in ne s slovenskimi državljani in ne v notranjosti države," pravi v. d. generalnega direktorja policije Anton Travner.
V Bosni in Hercegovini je še najmanj pet tisoč migrantov
Na novinarsko vprašanje, kako je s prihodom Slovenske vojske, ki naj bi pomagala policiji na zunanjih mejah za zajezitev ilegalnih migracij, Travner pravi: "Politika se bo odločila glede morebitne pomoči vojske policiji. Dejstvo pa je, da je policistov premalo, da bi lahko obvladovali vse izzive hkrati. Ne eni strani imamo izzive koronavirusa in omejevanja gibanja izven občine bivališča, po drugi strani pa problem omejevanja migracij v regiji. Dejstvo je, da je v Bosni in Hercegovini še vedno prek pet tisoč migrantov, njihov cilj pa je, da pridejo v Slovenijo oziroma države EU. Naloga policije je, da te migracije zaustavlja in da jih v čim večji meri vrača nazaj na Hrvaško, od koder prihajajo k nam. Računamo, da bi nam vojska pri tem lahko zelo pomagala, kar bi kadrovsko razbremenilo del policije. Vedeti moramo, da so tudi policisti ljudje, in ker zbolevajo ostali državljani, pričakujemo, da bodo začeli zbolevati tudi policisti, ki so seveda veliko bolj izpostavljeni nevarnosti okužbe, ker delajo na terenu, kot pa vsi tisti, ki so doma. Zato se bojimo, da nam bo kmalu začelo upadati število policistov, naloge policije pa se povečujejo."