Mežico in Mežiško dolino je te dni pretresla vest o nenadni smrti dveletnega otroka Aneja Tomaša. Fantek je bil povsem zdrav, z družino se je v sredo vrnil z dopusta na morju, v nedeljo, pred enajstimi dnevi, pa je njegovo življenje žalostno ugasnilo zaradi nenadne hude bolezni, meningokoknega meningitisa tipa B. Njihovo tragično zgodbo predstavljamo na željo pretresenih in žalujočih staršev
Anje Lesjak
in
Mateja Tomaša
. O tem, da svojo žalost delita z javnostjo, sta se odločila, ker želita druge otroke in starše obvarovati pred kruto boleznijo, ki jih je doletela in o kateri predtem še slišala nista, kot najbrž zanjo ne ve večina drugih staršev. Še zlasti ker bi se lahko s cepljenjem preprečila.
Bliskovit potek bolezni
"V soboto zvečer je bil Anej še povsem živahen, poganjal se je s svojim poganjalčkom, zvečer povečerjal in mirno zaspal. Normalno je spal, v nedeljo zjutraj pa se je začelo," je povedal njegov oče Matej. Zbudil se je z visoko vročino, imel je drisko, bruhal je, njegova mama mu je z zdravilom temperaturo zbila in poklicala v dežurno ambulanto. Kot je povedala, so ji dejali, da je najbrž viroza in da naj otroku daje piti po požirkih, kar je tudi storila. Opoldne je Anej, že precej slaboten, pojedel juho in si kasneje še pogledal risanko. Ko so starši popoldne opazili še izpuščaje na njegovi koži, pa so ga nemudoma odpeljali k dežurnemu zdravniku na Ravnah na Koroškem in od tam takoj v slovenjgraško bolnišnico, tam pa so odredili nujen prevoz v Ljubljano. Helikopter zaradi slabega vremena ni mogel poleteti, zato so fantka na Pediatrično kliniko UKC Ljubljana peljali z reševalnim vozilom ob spremstvu policije. Oče in mama sta se peljala s svojim avtom. Po njunem pripovedovanju sta na hodniku potem čakala kakih petnajst minut, preden so ju poklicali in jima sporočili strašno novico, da je njun sin umrl. "Zdravniki in zdravstveno osebje so dali vse od sebe, nikogar nič ne krivim, zdravnica v Slovenj Gradcu se je zelo trudila, to sem videla. Aneja mi nihče ne more vrniti, to vem. Sem se pa tudi spraševala, ali bi lahko storila kaj drugače, da bi bil še živ. Zdravniki so mi povedali, da smo ravnali prav, da tudi oni ne bi storili drugače, če bi ga k dežurnemu zdravniku peljali že zjutraj," je žalostna povedala mama preminulega Aneja Anja Lesjak. "Edino, kar pa bi gotovo storila drugače, če bi lahko čas zavrtela nazaj, je to, da bi otroka dala cepiti. Rekli so mi, da cepivo obstaja. Zakaj potem otrok ne cepijo?"
Najbolj dovzetni za okužbo so otroci
Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, ki se začne z nenadno povišano telesno temperaturo, glavobolom, slabostjo, pogostim bruhanjem in otrdelim vratom. Značilen je pojav izpuščaja na koži v obliki drobnih krvavitev (petehije). Pri bolezni gre za gnojno vnetje možganskih ovojnic. Velika večina ljudi pa kljub stiku s to bakterijo sploh ne zboli. Bakterija je pri zdravih ljudeh v sluznici nosno-žrelnega predela. Pri otrocih, mlajših od pet let, je prisotna pri dveh odstotkih populacije, pri mladostnikih med 15. in 19. letom starosti pa kar pri četrtini. Prenos je kapljičen, to pomeni, da se širi z drobnimi kapljicami, ki se iz ust in nosu sproščajo ob kihanju in kašljanju, ko kapljice prepotujejo razdaljo do enega metra. Za okužbo so najbolj dovzetni majhni otroci in mladostniki.
Neda Hudopisk,