V Evropsko vesoljsko agencijo odhajajo na delo trije slovenski strokovnjaki

M.R.
20.01.2020 13:25

Na sekundiranje v center Evropske vesoljske agencije (Esa) v Noorwijku na Nizozemskem bodo napoteni trije strokovnjaki iz Slovenije. Prihajajo iz družb Cosylab in Balmarja ter z Instituta Jožef Stefan – Nordijski center Planica.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Podjetje Cosylab se je odločilo, da na sekundarij pošlje Nejca Smrkolja Koželja, ki bo na oddelku pridobival nova znanja in krepil sodelovanje med podjetjem in Esa ter nadaljeval z delom na izjemno perspektivnem projektu, ki ga izvajajo že od leta 2018. 
Podjetje Balmar bo poslalo Simona Maleja, ki bo z delom pričel 1. marca na oddelku za materiale in izdelovalne postopke. Nadaljeval bo tudi svoje raziskovalno delo, ki ga trenutno opravlja preko Inštituta za kovinske materiale in tehnologije (IMT) v Ljubljani.
Slovenec irskega rodu Adam McDonnell z Instituta Jožef Štefan pa bo od marca sodeloval v programu Ese za človeške in robotske raziskave. "Poleg aktivnosti za vgraditev centrifuge za izvajanje raziskav na področju vesoljske fiziologije in medicine v Planiški laboratorij Instituta Jožef Stefan bo McDonnell pomagal koordinirati raziskave v raziskovalnem centru Concordia na Antarktiki," so zapisali na spletni strani vlade. 
Napoteni bodo v tehnološko raziskovalni center Esa ESTEC, v okviru katerega bodo delovali na področjih vsebin programov razvoja splošnih tehnologij - GSTP ter človeških in robotskih raziskav - HRE v okviru programskih sistemov in funkcionalne verifikacije, materialov in procesov ter človeških raziskav. 
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek poudarja, da napotitve slovenskih strokovnjakov "pozitivno prispevajo k ugledu države ter so odlična priložnost za izmenjavo in nadgradnjo znanj kot vzpostavitev novih poslovnih povezav". "Verjamem, da bodo prispevale tudi k nadaljnji krepitvi vesoljskega sektorja v Sloveniji. Cilj ministrstva namreč je, da se poveča vloga slovenskega gospodarstva tako v okviru ESE kot v globalnem vesoljskem sektorju, pri čemer je krepitev mednarodnega sodelovanja ključnega pomena." je še dejal. 
Od novembra lani, ko je v ministrski zasedbi potekalo zasedanje Sveta ESA, Slovenija sodeluje v dveh novih programih. Poleg obstoječega sodelovanja v programu razvoja splošnih tehnologij – GSTP, programu za opazovanje Zemlje – EO in znanstvenem programu Prodex je razvila sodelovanje tudi v programu "Future EO"  ter programu za človeške in robotske raziskave – E3P.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta