Podjetje Cosylab se je odločilo, da na sekundarij pošlje Nejca Smrkolja Koželja, ki bo na oddelku pridobival nova znanja in krepil sodelovanje med podjetjem in Esa ter nadaljeval z delom na izjemno perspektivnem projektu, ki ga izvajajo že od leta 2018.
Podjetje Balmar bo poslalo Simona Maleja, ki bo z delom pričel 1. marca na oddelku za materiale in izdelovalne postopke. Nadaljeval bo tudi svoje raziskovalno delo, ki ga trenutno opravlja preko Inštituta za kovinske materiale in tehnologije (IMT) v Ljubljani.
Slovenec irskega rodu Adam McDonnell z Instituta Jožef Štefan pa bo od marca sodeloval v programu Ese za človeške in robotske raziskave. "Poleg aktivnosti za vgraditev centrifuge za izvajanje raziskav na področju vesoljske fiziologije in medicine v Planiški laboratorij Instituta Jožef Stefan bo McDonnell pomagal koordinirati raziskave v raziskovalnem centru Concordia na Antarktiki," so zapisali na spletni strani vlade.
Napoteni bodo v tehnološko raziskovalni center Esa ESTEC, v okviru katerega bodo delovali na področjih vsebin programov razvoja splošnih tehnologij - GSTP ter človeških in robotskih raziskav - HRE v okviru programskih sistemov in funkcionalne verifikacije, materialov in procesov ter človeških raziskav.
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek poudarja, da napotitve slovenskih strokovnjakov "pozitivno prispevajo k ugledu države ter so odlična priložnost za izmenjavo in nadgradnjo znanj kot vzpostavitev novih poslovnih povezav". "Verjamem, da bodo prispevale tudi k nadaljnji krepitvi vesoljskega sektorja v Sloveniji. Cilj ministrstva namreč je, da se poveča vloga slovenskega gospodarstva tako v okviru ESE kot v globalnem vesoljskem sektorju, pri čemer je krepitev mednarodnega sodelovanja ključnega pomena." je še dejal.
Od novembra lani, ko je v ministrski zasedbi potekalo zasedanje Sveta ESA, Slovenija sodeluje v dveh novih programih. Poleg obstoječega sodelovanja v programu razvoja splošnih tehnologij – GSTP, programu za opazovanje Zemlje – EO in znanstvenem programu Prodex je razvila sodelovanje tudi v programu "Future EO" ter programu za človeške in robotske raziskave – E3P.