V Italiji obvezni senzorji na otroških sedežih. Ali to velja tudi za slovenske voznike?

Miha Raičevič Miha Raičevič
12.11.2019 12:02

Kako nevarno je lahko, če starš ali skrbnik pozabi otroka v pregretem vozilu, je letos pokazal primer iz Rovinja, kjer je v vozilu ostala štiriletna deklica, ki je pozneje umrla zaradi vročinskega udara. V sosednji Italiji morajo imeti zdaj otroški sedeži v vozilih posebne senzorje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Evropi so od leta 2006 zabeležili 93 primerov pozabljenega otroka v avtomobilu. Več kot 20 se jih je končalo s smrtjo otroka.
Profimedia

Zakonska določba, ki zahteva, da morajo biti varnostni sedeži za otroke, mlajše od štirih let, v osebnih vozilih opremljeni s senzorjem in alarmom, ki voznika ob izstopu iz avtomobila opozori na navzočnost otroka v njem, je v Italiji začela veljati pretekli četrtek. 
Glede na to, da veliko Slovencev pogosto vozi tudi po italijanskih cestah in da se bliža zima, ko v Italijo na smučanje zagotovo potujejo tudi slovenski državljani, smo se pozanimali, ali to določilo velja za tuje, torej tudi za slovenske državljane. 
Za tuje državljane te določbe ne veljajo, so nam pojasnili na slovenski agenciji za varnost prometa (AVP), ki so odgovor dobili od oddelka za prometne prekrške pri italijanski policiji. AMZS pa na svoji spletni strani piše, da odlok velja za vozila, registrirana v Italiji. Izjema so slovenski državljani, ki imajo stalno prebivališče v Italiji. Tudi ti morajo imeti otroške sedeže, opremljene s senzorjem in alarmom. Za kršitelje je predvidena globa v višini od 81 do 326 evrov ter pet kazenskih točk. 

Pri nas o takem ukrepu ne razmišljamo

V Sloveniji za zdaj tak ukrep ni predviden. Sicer AVP ob tem sporoča, da pozdravlja vse rešitve, ki gredo v smeri zagotavljanja večje prometne varnosti, še posebej najbolj ranljivih, to so najmlajši, predšolski otroci. "Vsi takšni ukrepi lahko prispevajo k uresničevanju Vizije nič, torej nič smrtnih žrtev in poškodovanih na evropskih cestah," so zapisali. 
In v Bruslju naj bi že tekla debata o tem, da bi bili takšni senzorji obvezni v avtomobilih v vseh članicah Evropske unije. So pa na tem področju bolj aktivni v ZDA, kjer sta tamkajšnja zveza proizvajalcev avtomobilov in združenje svetovnih proizvajalcev avtomobilov sklenila, da bo avtomobilska industrija do leta 2025 v vse avtomobile na zadnjih sedežih vgrajevala takšne senzorje kot integriran varnostni ukrep, ki bo zagotovil večjo varnost otrok. 
Kako nevarno je lahko za otroka, če ga starš oziroma skrbnik pozabi v od sonca pregretem vozilu, pa priča dejstvo, da so od leta 2006 pa do lanskega leta na evropskih cestah zabeležili 93 takšnih primerov in kar 26 se jih je končalo s smrtjo otroka zaradi vročinskega udara ali zadušitve.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta