Potem ko sta Tomaž Ličen in Blaž Jazbec dlje časa opozarjala na kršitve pravic agencijskih delavcev v Javnem komunalnem podjetju Prodnik (JKP) Prodnik iz Domžal, sta nezadovoljna z delovanjem hišnega sindikata - ta deluje pod okriljem Sindikata komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami (SKVNS) - konec januarja ustanovila nov sindikat VIR Prodnik. Le nekaj tednov po tem sta v imenu sindikata v pismu direktorja Marka Faturja pozvala k odpravi nepravilnosti. V odgovor sta prejela opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja. V torek pa nato tudi odpoved delovnega razmerja iz krivdnih razlogov. Očitano jima je, da sta kršila določila pogodbenega razmerja in druge obveznosti iz delovnega razmerja. Ličen in Jazbec pa trdita, da je edini razlog, da sta ostala brez zaposlitve, dejstvo, da sta že dlje časa opozarjala na kršitve pravic agencijskih delavcev; med drugim naj jim podjetje Prodnik, ki jih najema pri zaposlitveni agenciji Kariera, ne bi izplačevalo enakega zneska regresa za prehrano in prevoza na delo in z dela kot redno zaposlenim, pa čeprav so po zakonodaji izenačeni z redno zaposlenimi.
Anonimka, v kateri so ju očrnili
Po besedah Jazbeca sta že kmalu po zaposlitvi, pred tremi leti, iz pripovedi sodelavcev razbrala, da agencijski delavci nimajo enakih pravic kot redno zaposleni, med katere sta do nedavnega sodila tudi sama. Na to sta večkrat opozorila dolgoletnega predsednika sindikata SKVNS v podjetju Boštjana Novaka in ga pozvala, naj ukrepa, a naj bi bila, tako Jazbec, dobila odgovor, da se ne da narediti nič.
JKP Prodnik: Trditve so neresnične
Že čez nekaj tednov sta prejela opozorilo pred odpovedjo. V njem je vodstvo podjetja Jazbecu, ki je delal kot monter vodovodar, očitalo, da naj bi bil v februarju neupravičeno izostal z dela, izvajal pa naj bi bil tudi mobing nad sindikalistom Novakom, ki je bil obenem obema nadrejeni. Ličnu, ki je opravljal dela vzdrževalca, pa je bilo poleg mobinga nad Novakom očitana malomarna montaža sušilnika za roke, poškodba službenega vozila, ker vožnje ni prilagodil vremenskim razmeram, prav tako pa naj bi se bil v službenem času zadrževal v kavarni. Slednja sta nekatera očitana dejanja zanikala in celo predložila dokaze, s katerimi sta želela ovreči obtožbe, pri čemer sta zapisala, da četudi bi jima bila določena dejanja dokazana, bi jima kvečjemu lahko izrekli opomin. Zaradi odpovedi sta se odpuščena sindikalista odločila za tožbo na delovnem sodišču, skupina 19 sindikatov in družbenih organizacij pa je medtem na direktorja Faturja naslovila zahtevo po preklicu odpovedi. Iz Prodnika so sporočili, da zaradi postopkov, ki tečejo, in varstva osebnih podatkov podrobnejših pojasnil ne morejo dati, trditve odpuščenih pa označujejo kot neresnične in zatrjujejo, da spoštujejo vso zakonodajo.