Potem ko je družba SeneCura, vodilni zasebni upravitelj domov za oskrbo in nego v Avstriji, letos odkupila Špesov dom Vojnik s 169 posteljami in dializno enoto - Center za nefrologijo in dializo HemoDial ter dom v Radencih Dosor -, načrtuje pri nas gradnjo petih manjših domov za starejše občane, in sicer v Pivki, Loški dolini, Žireh, Železnikih in Komendi.
Na voljo večinoma enoposteljne sobe
Kot je nedavno dejal na predstavitvi načrtov Franc Imperl, je v posameznem domu predvidenih od 56 do 75 postelj oziroma skupno za 321 stanovalcev. Na voljo jim bodo večinoma enoposteljne sobe. Ocenjena vrednost investicije posameznega doma (izgradnja, oprema, okolica) je od 4,5 do 6 milijonov evrov, skupaj torej okoli 25 milijonov evrov. Po njegovih besedah bosta izvirnost teh domov majhnost in to, da bodo grajeni za potrebe lokalne skupnosti. "Želimo, da je obenem tak dom koordinator skrbi za vse starostnike v občini ne glede na to, kje bivajo. Zato smo se z občinami dogovorili, da bodo sofinancirale strokovnega delavca, ki bo odgovoren za koordinacijo z delom s starejšo populacijo," je še pripomnil Imperl in poudaril, da doslej noben slovenski koncesionar ne država nista bila pripravljena investirati v novogradnjo s kapaciteto pod 200 stanovalci, češ da to ni ekonomično. Poleg omenjenih občin imajo v mislih zgraditi še dva domova v Sloveniji po istem konceptu, eden naj bi bil v občini Šentjernej na Dolenjskem, druga občina pa ostaja skrivnost. Kaj več o njiju je po besedah Franca Imperla prezgodaj govoriti.
Pet manjših domov za starejše občane nameravajo urediti v Pivki, Loški dolini, Žireh, Železnikih in Komendi
Zgraditev z nekajmesečno zamudo
Novogradnje, za katere ima družba že pridobljene koncesije, so v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja. Vendar se na tej poti, pravi Imperl, srečujejo z nekaterimi problemi, kot je pridobivanje določenih soglasij zaradi nevarnosti poplav v dveh primerih. Zato pričakujejo zamik časa odprtja domov, ki so ga načrtovali do konca leta 2020. Pri domovih v Loški dolini in Žireh naj bi bil zamik do pet mesecev, v Komendi in Železnikih okoli pet mesecev, največ pa v Pivki, to je osem mesecev.
Na novinarsko vprašanje, kolikšna bo cena oskrbe, je Sanda M. Gavranovič odgovorila, da bo preračunana po metodologiji, ki jo je določila država. "Enake kriterije smo upoštevali v Vojniku in Dosorju," je pripomnila Gavranovićeva in dodala, da v kratkem v Radencih načrtujejo nakup nekaj nove opreme za kakovostnejšo oskrbo stanovalcev in proučujejo možnost sanacije zgradbe.
"Ponudba domov za oskrbo in nego družbe SeneCura poleg dolgotrajne oskrbe zajema tudi kratkoročno in začasno rehabilitacijsko oskrbo. Ponujamo oskrbo za osebe z demenco, intenzivno nego, nego bolnikov v trajnem vegetativnem stanju, bolniško oskrbo na domu, 24-urno oskrbo, oskrbo ljudi s posebnimi potrebami in paliativno oskrbo. Veliko domov SeneCure v Avstriji in na Češkem deluje kot večgeneracijski domovi z integriranimi vrtci. Ponudbo v nekaterih dopolnjujejo tudi oskrbovana stanovanja," pa je o avstrijski družbi spregovoril njen predsednik uprave Anton Kellner.