V Mariboru o grehih in blagodatih Marakeša

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
10.12.2018 18:05

Na 70. obletnico sprejetja Splošne deklaracije človekovih pravic so se na Pravni fakulteti pogovarjali o Sloveniji in Evropski uniji v prihodnjem letu in dlje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Deklaracijo o migracijah je v Marakešu sprejelo 164 držav.
EPA

Na mariborski Pravni fakulteti je študentski svet ob 70. obletnici sprejetja deklaracije Združenih narodov o človekovih pravicah v Parizu pripravil okroglo mizo z naslovom Slovenija v letu 2019, kam naprej. Pred polno dvorano, pretežno študentov, je razpravo vodil odgovorni urednik Večera Matija Stepišnik. Že uvodoma jo je umestil v širši okvir, saj medtem ko v Evropi odštevamo čas do evropskih volitev, se v svetu srečujemo z vse več in bolj avtoritativnimi režimi, ne pa z obljubljenim koncem zgodovine po Francisu Fukuyami.
EU kot zadnji branik demokracije
Kakšna bo po evropskih volitvah prihodnost Evropske unije (EU), je odgovarjala evropska poslanka Tanja Fajon: "Človekove pravice so neodtujljive ne glede na okoliščine, v katerih živimo. EU spremljam že 18 let, najprej kot novinarka v Bruslju. Smo v precej turbulentnem času. Po vrsti kriz v zadnjem desetletju, ki smo jih zgolj gasili, dolgoročni, strateški interes pa se je nekje izgubil, so izzivi drugačni. V marsikateri evropski vladi že sedijo populisti in ekstremisti. Evropske volitve čez pet mesecev bodo velik napor za tradicionalne stranke in odločitev za normalno pot ali za pot v izolacijo ter razkroj svoboščin. Sloveniji ne sme biti vseeno, saj potrebujemo močno in enotno EU." Mednarodni politolog s Fakultete za družbene vede v Ljubljani Boštjan Udovič, je ugotavljal, da Slovenija ne najde pravega mesta v EU. "Nekako lebdi. Najnaravnejša zaveznica bi ji bila Hrvaška, a zavoljo spora o arbitraži državi to nista. EU bi po gospodarski in migrantski krizi potrebovala prepih, pogovor o temeljnih vrednotah, saj ima z njimi problem. Slovenija bi morala zagovarjati človekove pravice, pravno državo in evropsko pravo, a teh tem ne zna poudariti. Evropska komisija je pri sporu Slovenije in Hrvaške padla pri izpitu, kot da nam je dala vedeti, da temelj EU ni vladavina prava, marveč politika." Janja Hojnik, prorektorica Pravne fakultete, je menila, da se v EU že ves čas pogovarjajo "s figo v žepu": "Od tod vse te izjeme, prehodna obdobja, ker se išče soglasje. Zato madžarski premier Viktor Orban lahko izsiljuje, da mu ni treba pristati na nekaj, s čimer se ne strinja. A je EU vseeno zadnji branik demokracije. V ZDA se namreč dogajajo prav neverjetne stvari."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta