Gospodarsko razpoloženje v Sloveniji se je tudi v novembru 2019 glede na prejšnji mesec poslabšalo. To je bilo že četrto zaporedno mesečno znižanje tega kazalnika. Gospodarsko razpoloženje v Sloveniji je bilo nazadnje tako negativno kot zdaj konec leta 2014, so sporočili iz državnega statističnega urada.
Na njegovo poslabšanje so vplivali kazalniki zaupanja v predelovalnih dejavnostih, v trgovini na drobno in med potrošniki. Vrednost kazalnika gospodarskega razpoloženja v Sloveniji je bila v novembru za 1,7 odstotne točke nižja kot v oktobru (4,1 odstotne točke), navaja državni statistični urad. Od januarja letos je vrednost tega kazalnika padla že za 9,7 odstotne točke. Na kazalnik v novembru so najbolj vplivali kazalniki zaupanja v predelovalnih dejavnostih in v trgovini na drobno (za 0,7 odstotne točke) ter zaupanje pri potrošnikih (za 0,5 odstotne točke). Na padec gospodarskega razpoloženja v Sloveniji na letni ravni (novembra 2019 v primerjavi z novembrom 2018) je najbolj vplival kazalnik zaupanja v predelovalnih dejavnostih (za 3,9 odstotne točke).
Negotovo mednarodno okolje
V zadnjem četrtletju je upadel tudi kazalnik, ki meri svetovno gospodarsko razpoloženje in ga izračunava nemški inštitut IFO. Bojan Ivanc, glavni ekonomist v službi za analize pri Gospodarski zbornici Slovenije, ugotavlja, da se je ta kazalnik poslabšal na vseh pomembnejših trgih. Razpoloženje v razvitih državah je padlo na najnižjo raven po oktobru 2012, pri čemer je bila ocena tekočih gospodarskih trendov zadovoljiva, vir pesimizma za prihodnje obdobje pa so predvsem razmere v mednarodnem okolju.
Nemški potrošniki dvigujejo klimo
Za nemško gospodarstvo, ki je največji in najpomembnejši partner slovenskega gospodarstva, so z inštituta IFO včeraj sporočili, da se razmere počasi izboljšujejo. Indeks gospodarskega razpoloženja v Nemčiji se je po njihovih izračunih v novembru povečal za 0,3 odstotne točke. Predsednik inštituta Clemens Fuest je ob objavi rezultatov navedel, da nemško gospodarstvo kaže odpornost. Za "zelo dober božič" po njegovih besedah skrbi zlasti domače povpraševanje potrošnikov, industrijska proizvodnja "pa je še vedno v recesiji", njegove besede povzema Reuters.
Nemško gospodarstvo kroji mero drugim
Industrija potegne javni sektor
Nemški bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem četrtletju letos povečal za 0,1 odstotne točke. Na inštitutu IFO za zadnje četrtletje napovedujejo rast za 0,2 odstotne točke. Thomas Gitzel, ekonomist pri banki VP, ocenjuje, da ta napoved inštituta IFO kaže, da za zdaj prostega pada nemške gospodarske rasti ne bo, skrbi pa ga, da industrija ostaja v recesiji. "Povedati je treba, da dogajanje v industrijskem sektorju napoveduje dogajanje v storitvenem sektorju," je razložil svojo skrb.
Zaradi tega tveganje, da bi nemško gospodarstvo zdrsnilo v recesijo, nikakor še ni mimo. Vlada nemške kanclerke Angele Merkel za zdaj zavrača pozive interesnih skupin iz industrije in ekonomistov, naj pripravi sveženj ukrepov za podporo gospodarstvu, s katerimi bi z zadolževanjem zagotovila stabilno gospodarsko rast. Vlada za zdaj vztraja pri prepričanju, da bodo trgovinske napetosti med ZDA in Kitajsko popustile, zato bo proizvodnja v ZDA, na Kitajskem in v EU spet oživela.
Inštitut IFO izvaja raziskavo na vzorcu približno 9000 podjetij. Nemčija je ena največjih svetovnih izvoznic, stanje njenega gospodarstva pa mnogi razumejo kot indikator razmer v svetovnem gospodarstvu.