Predsednica SD Tanja Fajon je to, da je premier Janez Janša začetek epidemije naznanil preko twitterja, označila kot nespoštljivo do državljank in državljanov. "Zavedam se resnosti situacije, širjenja okužb in ljudje smo tisti, ki moramo res odgovorno sprejemati, spoštovati ukrepe, da bi čim bolj zajezili širjenje bolezni. Se pa sprašujem, zakaj v vsem tem času od prve epidemijo nismo uspeli zagotoviti ločenih covid oddelkov, zakaj nismo uspeli zagotoviti zadostnega števila intenzivnih postelj, kapacitet, zmogljivosti," je povedala Fajonova.
Zavrnila je pomislek, da bi poslabšanje epidemioloških razmer zaustavilo pogovore s strankami LMŠ, SAB in Levico o oblikovanju Koalicije ustavnega loka, s katero želijo zamenjati aktualno oblast: "Nasprotno, mi se redno srečujemo, pospešili smo pogovore. V petek smo opravili zelo dober pogovor s strokovnjaki, epidemiologi, zdravniki, ravno z namenom, da smo pripravili alternativni in resen nabor ukrepov, kako upravljati s covid razmerami in kako pomagati ljudem, da bodo prišli do primarnega zdravstva."
Da je slika okužb prehitela vlado, ukrepi pa da so premalo domišljeni, kritično ugotavlja prvak LMŠ Marjan Šarec. Nošenje maske, vzdrževanje distance in odpovedi nenujnih poti so po njegovi presoji logični ukrepi, a meni: "Ukrepi, kot so policijska ura, zapore regij in ti, ki bodo še stopili v veljavo, pa je vprašanje, če so logični in konsistentni." Šarec je med drugim zopet pozval k odstavitvi direktorja NIJZ Milana Kreka in vladnega govorca Jelka Kacina: "Dokler bodo taki ljudje razlagali ukrepe, bo velik delež tistih, ki so do njih skeptični. Ukrepe mora razlagati nekdo, ki mu ljudje zaupajo, to pa ta hip politika pač ni."
Je pa bil Šarec bistveno bolj zadržan in ni želel komentirati, v kateri fazi so opozicjiske stranke pri tvorjenju vlade. V odzivu na to je med drugim dejal: "Na SNAV sem povedal, da se je treba ukvarjati samo s covidom, pa mi je predsednik vlade odvrnil, da pričakovati od vlade, da se bo ukvarjala samo s covidom, ni na mestu. Torej tudi pričakovati od opozicije, da bo mirno tiho pri vseh rabotah, ni na mestu."
Za ukrep omejitve gibanja med 21. in 6. uro so se v vladi po navedbah notranjega ministra Aleša Hojsa iz vrst SDS odločili, da sledijo jedrnim državam, enake omejitve imajo v Belgiji, Franciji, tudi na Nizozemskem. "Gre za to, da bomo v naslednjem tednu oziroma konec oktobra prešli na zimski časovni pas, to pomeni, da bo tema še prej," je minister ob robu oktobrske seje državnega zbora pojasnil, zakaj omejitev do 21., ne pa 22. ure. Vlada naj bi tedensko preverjala smiselnost ukrepov, a po oceni Hojsa bo časovni pas, po katerem se bo izkazal učinek, vsaj dvotedenski. Po tem bodo ukrep omilili ali pa ga zaostrili z drugimi ukrepi, ne pa tudi z dodatnim omejevanjem časa.
Zamudili smo mirno poletno obdobje za pripravo scenarijev in vladi zato epidemija zdaj uhaja iz rok, pa ugotavlja vodja poslancev SAB Maša Kociper: "Komuniciranje vlade je silno nejasno, vnaša zmedo, ljudje ne vedo, ali razglasitev epidemije pomeni takojšnjo uveljavitev najstrožjih ukrepov." Način, na katerega se ukrepi sprejemajo, po oceni Mateja T. Vatovca iz Levice dokazuje, da vlada nima nobenega načrta. "Ko smo v prejšnjem tednu dosegli rekordni drugi val, je vlada prioritetno delala druge stvari, združevala agencije, bivši podpredsednici vlade podaljšala varovanje za tri mesece, Janez Janša si je uspel tudi vzeti čas za druženje z Viktorjem Orbanom in tako naprej," je Vatovec kritično nanizal.
Medtem je prvak SNS Zmago Jelinčič ocenil, da gre za ukrepe, ki jih sprejemajo tudi drugod in se "moramo do neke meje podrejati splošnim pogojem, ki veljajo v Evropi".
V koalicijski SMC po navedbah vodje poslancev SMC Janje Sluga menijo, da podatki ter številke okuženih in hospitaliziranih narekujejo odločnejše ukrepe: "Če bodo ti pripomogli, da se epidemija zajezi in se čim prej vrnemo v bolj ustaljene tirnice, potem je prav, da poskusimo." Poslanka koalicijske NSi Iva Dimic je ob tem pozvala k upoštevanju ukrepov in odgovornemu obnašanju. Na očitke, da je vlada ukrepala čez noč in prepozno, pa je odvrnila, da je po njeni oceni vlada delovala pravočasno: "Mislim, da so bili ukrepi predvidljivi, vlada je napovedala, kaj se bo zgodilo, seveda pa nihče ni pričakoval tako drastičnega povečanja obolelih ali pozitivnih."