S 1. januarjem naj bi začela veljati novela pokojninskega zakona, ki prinaša kar nekaj sprememb za bodoče upokojence. V petek bodo o tem glasovali poslanci na izredni seji državnega zbora. Med najpomembnejšimi novostmi je zagotovo dvig odmernega odstotka za 40 let pokojninske dobe na 63,5 odstotka. Za ženske bo višji odmerni odstotek veljal takoj, za moške pa je predvideno šestletno prehodno obdobje.
S tem pa se ne strinjajo v SAB. "Mislim, da bi se ta časovni rok moral skrajšati vsaj na polovico, zato bomo k noveli vložili dopolnilo," je povedal generalni sekretar SAB Jernej Pavlič.
Med SAB in Levico
Stranka SAB je včeraj, pred obravnavo novele na odboru za delo, v državnem zboru vložila podpise podpore za dvig odmernega odstotka in izplačilo regresa v dveh višinah. Podpise so zbirali lani spomladi, v akciji Za pokojnine. Zbrali so jih 5139, kar je po njihovem mnenju dovolj, da izkazuje podporo ljudi temu zakonu. Kot je pojasnil Pavlič, glasov podpore za dopolnilo v državnem zboru še nimajo zagotovljenih. "Kot ste videli, so v tem mandatu glasovi v državnem zboru zelo relativna stvar, tako da bomo videli po razpravi na odboru in razpravi v parlamentu.
Levica: Dimne zavese
"Vlada Marjana Šarca z novelo zakona o urejanju trga dela predlaga novo višino najnižjega zneska denarnega nadomestila, medtem ko znižuje pravice zaposlenih in brezposelnih oseb. Po devetih letih stagnacije nadomestila pri sramotnih 275 evrih vlada danes predlaga dvig nadomestila na nezadostnih 400 evrov. Nihče v tej državi ne more preživeti s 400 evri, zato predlagamo dvig na 613 evrov. Poleg tega vlada s tem zakonom vsem delavcem otežuje pridobitev pravice do denarnega nadomestila za brezposelnost, znižuje obdobje prejemanja nadomestila za starejše, povečuje izkoriščanje upokojencev, ki so zaradi nizkih pokojnin še vedno primorani delati za mizerne zneske, 3,46 evra neto na uro, mi predlagamo 4,56 evra neto, omogoča nižje denarne kazni za delodajalce, ki kršijo zakon, povečuje represijo nad iskalci zaposlitve ter uvaja diskriminatorne ukrepe za delavce z globalnega juga in omejuje njihov dostop do socialnovarstvenih prejemkov. Dvig nadomestila je zato samo dimna zavesa za zniževanje pravic vseh zaposlenih in brezposelnih ter povečevanje represije nad iskalci zaposlitve," ocenjujejo v Levici.
Socialni sporazum plod večmesečnih pogajanj
Delodajalci in sindikati, ki so po več mesecih pogajanj dosegli sporazum glede pokojninskih sprememb, sicer pričakujejo, da poslanske skupine z dopolnili ne bodo spreminjale dogovorjenega. Na vprašanje, kako odgovarjajo socialnim partnerjem, ki pravijo, da se usklajeni zakon ne sme spreminjati, pa Pavlič odgovarja, da zakone sprejema parlament. "SAB ni del socialnega dialoga, ampak je vlada. SAB je zbirala podpise in tudi v koalicijski pogodbi smo to jasno zapisali. Tako da razumem socialne partnerje, smo pa seveda mi kot stranka izvoljeni v parlament. In v parlamentu se zakoni sprejemajo," je pojasnil.
Predlagana vladna novela uvaja tudi dodatne odmerne odstotke za tiste, ki so skrbeli za otroke v prvem letu njihove starosti. Večinoma bo to veljalo za ženske, ki bodo lahko za vsakega rojenega ali posvojenega otroka - do največ treh otrok - pri uveljavljanju pokojnine pridobile dodatnih 1,36 odstotka na otroka. Pri tem se zavarovanka oziroma zavarovanec ne sme upokojiti predčasno. Bo pa možnost izbire, saj naj bi ostala v veljavi tudi zdajšnja možnost, po kateri se lahko zaradi otroka upokojiš prej.
Delodajalci in sindikati pričakujejo, da poslanske skupine ne bodo spreminjale dogovorjenega