Včeraj je na območju Savinjske doline na cestah nastal pravi kaos. Ljudje, ki so prej samoiniciativno sedli v avto, vanj naložili lopate in metle ter se odpeljali do prve hiše, kjer so potrebovali pomoč, po novem do teh krajev ne morejo več. Po odredbi Civilne zaščite o omejitvi gibanja na najbolj prizadetih območjih morajo prostovoljci za vstop na ta območja imeti dokument, s katerim izkazujejo, da so dogovorjeni z lokalno skupnostjo ali s humanitarnimi organizacijami. Kaos je nastal tudi pri lokalnih skupnostih, ki so komaj uspele napisati vsa dovoljenja. A brez vsega tega bi še večji kaos nastal na deloviščih, opozarja poveljnik Civilne zaščite za Zahodno Štajersko Janez Melanšek. "Veliko težavo imamo z nepovabljenimi prostovoljci, ker delajo gnečo na prometnih cestah. Imamo težke tovornjake, ki vozijo odpadke na Simbio in se vračajo nazaj. Namesto da bi bili prišli v eni uri nazaj, so zaradi gneče prišli v dveh urah. To pomeni, da so lahko opravili polovico manj prevozov, kot bi jih sicer. Zato spet apeliramo: tisti, ki niste povabljeni, ki nimate vnaprej določenih delovišč, ne hodite gor samo na ogled. Počakajte mesec dni, in potem boste zelo dobrodošli, ker bodo drugi odšli," poziva Melanšek.
Težav niso povzročali le dobronamerni prostovoljci, ki so tja odšli brez predhodnih dogovorov (če želite pomagati, uporabite aplikacijo Uprave RS za zaščito in reševanje), temveč tudi oziroma predvsem drugi naključni obiskovalci, pohodniki in celo gobarji, "ki pa so tudi razumeli, da je v tej situaciji prvotnega pomena odstranjevanje posledic ujme in sanacija območja. Ob tej priložnosti vse pohodnike, gobarje in druge naključne obiskovalce prosimo za razumevanje. Trenutno sta najpomembnejši varna sanacija območja in pomoč ljudem, ki so jih poplave in plazovi močno prizadeli. Vsi se moramo zavedati, da je v tej situaciji, za uspešno opravljeno delo, ključna dobra organizacija in velika mera razumevanja in strpnost," so poudarili na celjski policiji.
"Striktno se bomo držali omejitev. Od Ljubnega naprej bo popolna zapora ceste. Odprta bo samo za interventna vozila, ker drugače ne moremo delati. Stroji se morajo kar naprej odmikati in to je potem izguba časa," za naprej napoveduje Melanšek, zadovoljen, ker so včeraj uspeli z gradbeno mehanizacijo vzpostaviti prevoznost med Ljubnim in Strugami; danes bodo napredovali do Luč, upa. Ob tem znova opozarja: "Vsi morajo imeti točno destinacijo, kje bodo pomagali. Točno se mora vedeti, kam gredo in zakaj gredo. Sicer naj tokrat raje ostanejo doma. Ker bojim se, da čez 14 dni, ko se bodo interventne sile umaknile, bo dela na pretek, človeka pa ne bo nobenega. Takrat bodo res vsi ostali dobrodošli."
Včeraj sta si prizadeta kraje, predvsem na Koroškem, ogledala minister za notranje zadeve Boštjan Pokukar in vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Senad Jusić. Popoldne sta si ogledala še nekatera območja na Savinjskem. Policija je v kraj pripeljala tudi vodni top in z njim pomagala pri čiščenju cest. „Top je tehnično sredstvo, ki lahko dodatno pripomore, da se ulice čim prej očistijo. Tako tudi policija poleg gasilcev pomaga, da bi se ulice čim prej očistile. Glede na potrebe, ga selimo sem in tja. Je pa vsak dan na terenu. Je polno aktiven,“ je povedal Jusić. „Moram povedat, da je pogled na dolino izredno žalosten. Interventne službe so omogočile prevoznost. Odpravljajo se posledice, ljudje imajo mobilni signal, elektriko. Sanacija bo še dolga. Ob vsem tem je pa vseeno užitek gledati, kako deluje medsoseska pomoč. To je Slovenija skupaj. Takšno Slovenijo si vsi želimo,“ pa je ob obisku poudaril minister.