Poslanke in poslanci SDS in NSi so pred dnevi v državni zbor (DZ) poslali zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali program Levice. Kot je razvidno iz zahteve, so v omenjenih koalicijskih strankah prepričani, da stranka s koordinatorjem Luko Mescem s svojim programom ruši parlamentarno demokracijo in druge temelje ustavnega reda. Poslanec SDS Branko Grims je v DZ danes pojasnil: "Nasilna radikalizacija levice ni samo problem Slovenije, ampak postaja vse bolj globalen problem. Je stranski produkt, derivat globalizma v najslabši možni obliki." Po njegovem so se s tem soočali v času volitev v ZDA, zdaj pa da se tudi posamezne evropske države. Navedel je, da je med njimi tudi Slovenija, kar da se je izkazalo na nasilnih protestih novembra lani. "V Sloveniji imamo parlamentarno stranko, ki se javno zavzema za ukinitev kapitalizma, uvedbo socializma, zaplembo premoženja," je med drugim povedal Grims. Ocenil je, da na to opozarjajo zdaj, saj da lahko nadaljevanje tovrstnih praks "prinese hude posledice".
Še ena kopija tujih zgledov
"Zahtevo SDS in NSi lahko razumemo v smislu, da gre, kot pri mnogih drugih potezah SDS, za kopiranje tujih zgledov. Vidimo poskus demonizacije radikalne Levice, ki je povsem analogna recimo kampanji proti ameriški demokratični socialistki Alexandrii Ocasio-Cortez (AOC). Mislim, da gre že spet za absolutno nerazumevanje, da sta to dve drugačni družbi in da ne more enaka kampanja proizvesti enakih učinkov v tako različnih državah. NSi pa samo še nakazuje, da v odnosu do vladajoče SDS izgublja avtonomijo in se 'šlepa' na njen račun," pravi politični analitik in zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič.
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je v DZ dejal: "Jasno je, da je SDS stranka, ki uničuje temelje demokracije v tej državi, se spravlja na vse neodvisne institucije in medije, zdaj smo videli, da tudi na pravosodje. Očitno so se začeli spravljati tudi na opozicijo. Ta zadeva je samo še eden od obupanih napadov. Izgleda, da SDS nima več smisla delovanja, razen tega, da ruši in si podreja vse pred sabo." V Levici bodo "zaradi načrtnih manipulacij in laži, ki se jih poslužujejo (SDS op.p.), da bi naprej gnali svojo agendo", naslednji teden vložili ustrezna pravna sredstva. Podrobnosti bodo predstavili v prihodnjem tednu, je povedal Vatovec, dodal pa, da bodo začeli "vsaj s kazenskimi ovadbami". Kot je poslanec še povedal, v Levici stojijo za svojim programom, zato se razprave, če bi prišlo do nje, ne bojijo.
Nevarno za državljane in ugled Slovenije
"To je pobuda patološko obremenenjih ljudi, demokracija ne pozna te vrste iniciativ v parlamentu. Poznal jo je nekdo, o katerem je bolje, da ne govorimo, ker je zakrivil drugo svetovno vojno, on je iz parlamenta vrgel eno stranko. Bojim se, da se v SDS zgledujejo po napačnih primerih iz zgodovine. To pomeni nadaljnje zastrupljanje političnega ozračja v Sloveniji in vtis je, da vladajočim v tem trenutku to ustreza. Je pa seveda izredno nevarno za nas, ki tukaj živimo in tudi za ugled Slovenije v svetu. NSi se je usedla na priklopni sedež SDS in to pomeni smer v bodisi izginotje ali pa popolno marginalizacijo te stranke," komentira nekdanji politik Ivo Vajgl.
V dokumentu podpisniki sicer problematizirajo dele programa parlamentarne stranke in pišejo, da se Levica "zavzema za družbenopolitični sistem nekdanje SFRJ" in da nastopajo "izrazito protievropsko", očitajo ji tudi, da se "neposredno zavzema za razbitje evropske monetarne unije in odpravo evra". Podpisniki in podpisnice zahteve navajajo nekatere javne objave stranke, v katerih, kot pišejo, prepoznavajo "poveličevanje političnih sistemov doma in v tujini, ki jih je Ustavno sodišče Republike Slovenije že razglasilo za nedemokratične".
Aktivna priprava na volitve
"Levica je že zdaj stranka, ki ima poleg SDS drugo največjo odbojnost in tisti, ki prisegajo nanjo, bodo v prihodnje še bolj. Zato je takšne pobude ne morejo omajati. Lahko da v bodoče ne bodo pridobivali dodatne podpore in volivcev, pač pa močnejšo podporo med obstoječimi, ki bodo še bolj zagrizeni. Levica SDS sicer ne ogroža, če govorimo o volivcih. To so namreč ljudje, ki so med seboj povsem nekompatibilni in na nasprotnih bregovih reke. Šteje pa zdaj vsak glas, teh 46 je magična številka in karkoli v vladajočih strankah naredijo za to, da v opoziciji ne bi dobili zadostnega števila glasov, jim koristi. Na nek način pa s tovrstnimi zahtevami v SDS iščejo tudi medijsko pozornost, da presežejo meje twitterja. Gre za aktivno pripravo na volitve," komentira direktorica Mediane Janja Božič Marolt.
Ob koncu dokumenta, v katerem predlagajo, da se na sejo DZ povabi ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa (SDS), ministra za obrambo Mateja Tonina (NSi) in tudi direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije Janeza Stuška, ugotavljajo, "da v slovenskem političnem prostoru prihaja do zaskrbljujočih trendov, ki kažejo na protiustavno ravnanje stranke Levica ali njenih posameznikov, zato smo prepričani, da morajo pristojni organi stanje na tem pdoročju temeljito spremljati in ustrezno ukrepati".
Zakaj med podpisniki zahteve ni SMC, je vodja poslancev Gregor Perič med drugim dejal: "V SMC si prizadevamo k iskanju skupnih točk, sodelovanju. Poteze, ki vodijo v nadaljnje radikaliziranje političnega prostora, se nam zdi, da predvsem niso koristne za naše skupno delo." Potezo prvega med poslanci Igorja Zorčiča, ki je zakonodajno-pravni službi DZ predlagal, da se opredeli, ali je predlog SDS in NSi zakonit, je Perič ocenil kot neobičajno.