Natančno teden dni po odstopu predsednika vlade se je danes dopoldne sestal izvršni odbor Stranke modernega centra (IO SMC). Da je SMC Zdravka Počivalška, rejtinško gledano strmoglavljen, v aktualni politični aritmetiki pa razpolaga z desetimi poslanski mandati, ključ tako do predčasnih volitev kot do formiranja nove vladne večine znotraj aktualnega mandata, se dobro zavedata tako odstopljeni Marjan Šarec kakor tudi edini, realno gledano, alternativni mandatar Janez Janša. Šarčeva "televizijsko" posredovana ponudba o skupnem nastopu na predčasnih volitvah Počivalška ni zadovoljila.
Bratuškova ima svoje načrte
Predsednica DeSUS Aleksandra Pivec je povedala, da so danes prejeli vabilo od SAB za morebiten poskus oblikovanja sredinske vlade, ki bi bila bolj projektne narave. Sestanek naj bi bil še ta teden. Poudarila je, da so v DeSUS bolj naklonjeni volitvam in so že začeli z evidentiranjem kandidatov na terenu. "Smo pa dovolj odprti, da prisluhnem morebitnim vabilom za sestavo nove koalicije," je dejala ob robu Foruma Kluba slovenskih podjetnikov. Povedala je, da je to prvo povabilo, ki so ga v stranki prejeli, a pričakuje tudi vabila za pogovore od drugih, saj se zadnje dni govori o različnih poskusih sestave nove vlade. "Ta teden bo pester, na ta povabila se bomo odzvali," je dejala. Po njenih besedah jih bodo na sestankih zanimale predvsem vsebine teh morebitnih vlad. (STA)
Jelinčič naklonjen ideji Bratuškove o oblikovanju projektne koalicije
Predsedniku SNS Zmagu Jelinčiču se ideja predsednice SAB Alenke Bratušek, ki je parlamentarne stranke z izjemo SDS danes povabila k pogovorom za oblikovanje morebitne projektne koalicije, zdi dobra, zato jo bodo v stranki pretehtali. Kljub vsemu pa so predčasne volitve po njegovi oceni "najbolj realna možnost in verjetnost".
Jelinčič je v izjavi za medije v DZ napovedal, bodo šli tudi na pogovore k predsednici SAB. "Ideja je dobra, kako se bo to implementiralo, bomo pa videli. Je še kar nekaj vprašanj," je povedal.
O uresničljivosti omenjene pobude pa je Jelinčič povedal, da je "v slovenski politični sferi realno čisto vse in pravzaprav nič ni realno". Dodal pa je, da doslej razen vabila Bratuškove ni prejel drugih povabil na pogovore.
V LMŠ, SD, Levici in SMC, na katere je Bratuškova prav tako naslovila pobudo, te za zdaj niso komentirali.
Tonin: O vstopu v novo vlado bi resno razmišljali le ...
Predsednik NSi Matej Tonin je danes povedal, da je poleg vabila SAB doslej prejel še dve vabili za pogovore o morebitnem oblikovanju vlade, ni pa želel razkriti, od koga. Dejal je, da bi bili pripravljeni resno govoriti o vstopu v novo vlado, če bi lahko v njej uresničili vsaj polovico od svojih 10 prednostnih projektov.
"NSi je bila vedno stranka dialoga in to bomo ostali tudi vnaprej. Z vsemi se bomo pogovarjali brez izključevanja," je v izjavi medijem ob robu foruma Kluba slovenskih podjetnikov povedal Tonin in ponovil, da jih nova vlada, ki bi služila reševanju poslanskih mandatov, ne zanima.
Na vprašanje, ali bi šel v vlado SDS in Janeza Janše, je dejal, da ta vlada ni odvisna samo od Janše ali njega, ampak potrebujejo za sestavo 46 glasov. Da bi do tega prišli, pa se morajo dogovoriti o vsebini. "Kaj nam pomaga nova vlada, če bi čez pol leta ponovno razpadla. Zato bomo pri vseh pogovorih vztrajali zelo natančno, da se moramo danes konkretno dogovoriti, katere stvari nameravamo realizirati, šele potem se lahko pogovarjamo o tem, ali nas ta vlada zanima ali ne," je povedal.
V NSi so v obliki zakonov pripravili 10 projektov in "če bi lahko realizirali vsaj polovico, se lahko resno pogovarjamo o novi vladi". Tonin se zaveda, da ne morejo uresničiti vseh desetih, saj nimajo sami 46 glasov.
Kljub pritiskom, zlasti medijev, pa ima občutek, da se jim pri oblikovanju morebitne nove vlade v tem mandatu ne mudi tako zelo. "Bolje si je vzeti kakšen dan, teden več časa, stvari dobro premisliti, predvsem pa se o vsebini dobro pogovoriti. Ker če bomo v nekaj hiteli, bo to kratkega veka," je opozoril.
"Vam pa povem, da je znotraj stranke velik pritisk za predčasne volitve, ker nas opogumljajo javnomnenjske raziskave, ki nam napovedujejo, da bomo naredili korak naprej. Ampak na prvo mesto postavljamo Slovenijo in ne stranko," je še povedal.
Glede na njihovo raziskavo znotraj stranke si namreč po njegovih besedah velika večina članov NSi želi predčasnih volitev. "Se pa zavedam, da bodo tudi po predčasnih volitvah problemi v Sloveniji ostali isti. Predčasne volitve same po sebi ne bodo rešile težav. Zaradi tega moramo biti kot stranka vsaj toliko odprti, da vidimo, če se večji del problemov da rešiti na drugačen način," je pojasnil.
Na vprašanje, ali ga še vedno zanima položaj predsednika DZ, je dejal, da ga zanima predvsem, kaj bi lahko kaj konkretnega naredili za Slovenijo.
Po njegovih besedah je slovenski politični prostor takšen, da terja sodelovanje in pogovarjanje, politika pa ni prostor, kjer bi gojili zamere. Odstop Marjana Šarca z mesta predsednika vlade je nekaj, "kar je tlelo že zelo dolgo časa", je povedal in dodal, da je bilo v Šarčevi koaliciji veliko nezadovoljstva in je bilo tako vprašanje časa, kdaj bo eksplodirala. "Počasi tudi vsi koalicijski partnerji spoznavajo, da se je treba z vsemi pogovarjati in videti, kaj je najboljša možnost," je še ocenil. (STA)